via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Koledzy mam problem, posiadam laptop Acera Espire es 15 (systemowo wgrany win 10). Chciałem zainstalować minta 17 jak i najnowszego, ale bez rezultatów. W biosie ustawiłem botowanie ale uruchamia się tylko panel początkowy ( po wybraniu jakiekolwiek opcji jest zero reakcji). Dysk sformatowany i nadal zero reakcji startuje tylko płyta z win 10. Jakieś sugestie?
#mint
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #mint

Nie ma to jak instalacja systemu na tym samym pendraku z którego się bootowalo instalator. I to lubię w linuxach - można tu zrobić wszystko i wyjść z pozornie trudnej sytuacji (laptop bez dysku i jeden pendrive na stanie) obronną ręką.
  • 39
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
alternatywę dla pakietu Adobe


@TatoAktywny: hoho, mamy profesjonalistę grafika, co? xD

Linux to guwno bo jak wiadomo, większość ludzi potrzebuje Photoshopa żeby zrobić mema na stronę ze śmiesznymi obrazkami.
  • Odpowiedz
@Kryspin013: Tak tylko wtrącę się do tej bezsensownej dyskusji w jednej rzeczy:
Bardzo mi się podoba, że jak obalasz jakąś debilną tezę co do linuxa, to jesteś nazywany fanboyem linuxa xD Za dużo razy mi się to zdarzyło na wykopie

@TatoAktywny: Linux jest taką niszą, że według raportu W3Cook to na 2015 rok 96.4% top 10 milionów stron internetowych leci właśnie na linuxie.
Linux sam w sobie nie
  • Odpowiedz
Hej, mam do was pytanie - chodzi o Linux Mint. Gdzie znajdę / jak zrobię skrót do programu zainstalowanego za pomocą terminala? Chodzi o program Anki, mogę go uruchomić wpisując w terminalu Anki, ale nie mogę dojść jak zrobić aby był skrót np. w menu, albo na pasku. Z góry dzięki.
#mint
#linux
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kacperinjo: No własnie nie mam. Ale zainstalowałem starszą wersję za pomocą Menedżera oprogramowania i mam w menu teraz podkategorię Nauka i tam siedzi Anki. Jak znajdę trochę czasu, będę dalej przekopywał fora.
  • Odpowiedz
@nieuwegein: ogólnie gugluj jak zrobić plik robię-w-żwir.desktop
To prosty plik tekstowy, który jest de fakto na język windowsowy iloną - uruchamiaczem programów
  • Odpowiedz
#mint #linux #ratunkucorobic

Po dzisiejszym sprzątaniu, między innymi myciu klawiatury przy włączonym komputerze, zaczęły się nowe problemy z pingwinem. Myszka zaczęła mi szwankować i nie mogę korzystać normalnie z komputera ()

Zaraz po uruchomieniu systemu wszystko jest ok ale schody zaczynają się gdy uruchomię przeglądarkę albo thunderbirda. Mogę wtedy ruszać kursorem ale interfejs nie reaguje gdy najadę na którykolwiek jego element. Przyciski i rolka nic nie robią.
Spróbowałem wypiąć i wpiąć myszkę co dało pewien progres - mysz zaczęła działać wewnątrz aktywnego okna przez co po części mogę korzystać z przeglądarki i do was pisać. Wciąż pasek zadań nie reaguje, tak samo jak górna belka (nie wiem jak ten element nazwać) otwartego okna. Nie mogę okna
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Jestem laikiem jeśli chodzi o pingwina. Zainstalowałem Minta jakiś tydzień temu i z czasem pojawiły się dwa problemy.

System przestał łączyć się automatycznie z siecią. Muszę ręcznie przełączać połączenie w trayu za każdym razem.

Zamontowane trzy partycje z drugiego dysku zrobiły mi się read only. Instalowałem jakąś paść do montowania lokalizacji w chmurze i nie wiem czy to czegoś nie zepsuło. Jak mogę to naprawić?

#linux #mint
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@niekompatybilny: pierwsze primo - wyłącz hibernacje i inne tego typu wynalazki w Windowsie, po drugie primo - przejedź partycje checkdiskiem pod Windowsem. NTFS srednio się lubi z windowsem
  • Odpowiedz
1. Jeżeli partycja NTFS to systemowa Win to jej nie ruszaj.
2. Żeby ruszać pozostałe partycje otwierane pod Win, trzeba sprawdzić, CZY ABY NA PEWNO WIN BYŁ ZOSTAŁ WYŁĄCZONY, żadne usypianie i żadne "inteligentne wyłączanie"
3. SĄ RÓŻNE POWODY takich sytuacyj, np.: https://askubuntu.com/questions/913252/ntfs-partition-is-mounted-as-read-only
3. Aaaby automatycznie montować pod liną r/w, spytaj Google'a o "/etc/fstab" i "sudo blkid".
  • Odpowiedz
Z ciekawości mint w wersji xfce różni się od pozostałych linuchów z tym środowiskiem? Tzn. Wiem, że cinnamon należy chyba pierwotnie do Minta więc tam zmiany mogą być widoczne, ale czy mint xfce to nie to samo co np. xubuntu? Różnica ewentualnie w zainstalowanych pakietach?
#linux #mint #xubuntu
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #mint
Mam pytanie dotyczące nadchodzącej aktualizacji Minta do wersji 20. otóż czytałem że od tej wersji bedą blokowane pakiety SNAP.
Czyli na mój mały rozumek nie będzie można już instalować żadnych programów działających pod snapem? A co z tymi które mi do tej pory działają? Np Odio? Ja bez takiego multi-radia nie przeżyję? Mam instalować Wine i ściągać i uruchamiać wersję windzianą? No to sie nie godzi.
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Spokojnie, to nie Windows.

The team notes that Linux Mint users will be able to install snapd manually if they want to, and that the release notes will offer instructions on how to do that.
  • Odpowiedz
@Wiskoler_double: Z tego co rozumiem, to Mint blokuje tylko instalację snapów pod przykrywką apt.

Jeśli masz już snapy, to wszystko powinno działać jak należy.

W wersji 20 możesz zainstalować samodzielnie snapd, nikt tego nie blokuje.

Tak jak wcześniej napisałem było to raczej podyktowane tym, że w Ubuntu instalacja Chromium za pomocą apt install chromium-browser instalowała pakiet snap co jest niedorzeczne.
  • Odpowiedz
Chyba lepiej będzie zacząć używać firefoxa w linux mint, chrome zostanie tylko do kilku stronek z potrzeby translatora wbudowanego. Chciałem sprawdzić chromium i jego akceleracje, ale chromium do ubuntu jest już tylko jako snap. A apek kontenerowych nie chcę( ͡° ʖ̯ ͡°) A wy czego używacie?
#linux #mint #ubuntu #manjaro #arch #przegladarki #debian #
  • 16
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Linux_Zamiast_Windows: FIREFOX. Ja się bardziej zastanawiam, czy korzystać z Waylanda czy X.Org'a, w sumie z Waylandem nie mam jakichś problemów, choć wydaje mi się, że na X.Org jest jakby ciut płynniej np. przy przewijaniu na Firefoxie, ale nie zagłębiałem się w szczegóły. Poza tym na Wayland zamiast mojego ulubionego mpv odpalam filmy przez Celluloid'a, przeszkadzał mi jakiś zbugowany kursor. Przy X.Orgu jest spieprzony schowek w Gnome 3.
  • Odpowiedz
  • 1
#linux #mint postawiłem linuxa na stsrym łapku z core2duo. Długo się odpala potem ładnie chodzi. Niestety nie mogę dodać nowych ikon na pulpit. Wywala błąd. No i dostał właśnie 1 zwieszke ;|
  • 37
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Chce ze swojego starego laptopa z Core2Duo i 4gb ramu zrobic jakis uzytek tylko nie wiem ktore srodowisko bedzie lepsze.
Bede chcial tam odpalic jakiegos VPN'a i przegladarke + jakis program, w sumie nic ciezkiego.

Ubuntu czy Mint

  • Ubuntu 29.8% (14)
  • Mint 70.2% (33)

Oddanych głosów: 47

  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Co za różnica który z systemów będziesz miał jak i tak #!$%@? tam zamierzasz robić? możesz mieć nawet win 7, xp czy IOS co za różnica?


@bobikufel: A dlaczego nie wymieniasz win10? Przecież to nowoczesny system, nie? Czyżby dlatego, że nie pójdzie na starej maszynie? Nie wiesz najwidoczniej, że najnowsze wydanie Linuxa dowolnej dystrybucji możesz odpalić na dowolnym kompie x86, np pececie 32bit z 2000r i będzie działać.

I tak,
  • Odpowiedz
Dodaje wpis dla osób, które może tak jak ja na linux Mint 19.3 (i innych opierających się o Ubuntu 18.04 LTS) miałyby problem z instalacją Wine 5.0 z powodu braku bibliotek libfaudio0. Po sieci krąży klika rozwiązań jednak, żadne z nich nie działało lub wyrzucało błędy przy update/upgrade.
W moim przypadku wystarczyło dociągnąćlibfaudio0 z poniższego linku:
https://download.opensuse.org/repositories/Emulators:/Wine:/Debian/xUbuntu_18.04/
paczkę **libfaudio019.07-0bionicamd64.deb oraz libfaudio019.07-0bionici386.deb**
i później resztę zrobić
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Murki chcialem sie logowac na laptoka za pomoca lin papilarnych ale po zainstalowaniu fingerprint gui wyskakuje mi taki error jak probuje sie zalogowac palcem "ERROR: FOUND ENCRYPTED HOMEDIR BUT NO PASSWORD".Przy instalowaniu jakis aplikacji dzialaja te linie papilarne i nie musze wpisywac hasla.
#linux #mint #ubuntu
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #mint #muzyka
I znowu pytanie egzystencjonalne, z cyklu problemów pierwszego świata.
Mam na NAS kilkadziesiąt katalogów z muzyką w MP3, zachciało mi sie posłuchać jednego z nich i nie znalazłem żadnego programu który byłby mi tę muzyke odegrał bez kopiowania na lokalny dysk twardy.
Czego szukam?
Jakiegoś prostego graficznie programu który oganął by odtworzenie z lokalizacji innej niż dysk lokalny, coś na podobieństwo Winampa lub
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Wiskoler_double: PS: Ale najlepiej było by podmontować po prostu w systemie plików w tedy każdy program widział by to jak by było lokalnie

Takimi rzeczami się to robi:

sudo apt-get install cifs-utils
mkdir /home/user/mnt/
sudo mount -t cifs //nsa325-v2/music/Republika -o username=USER,password=PASS /home/user/mnt/
  • Odpowiedz