#linux #mint zaraz wywale laptopa przez okno... Jak zmienic adres mac? ifconfig wlan0 hw ether nie dziala, a macchanger nie chce sie pobrac (apt-get install macchenger).
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@151617: Rozpakuj... przeczytaj README tam będzie napisane czy trzeba to instalować czy wystarczy uruchomić, będziesz miał informację jakie inne pakiety są wymagane etc. Raczej nikt z nas nie zna na pamieć wymagań dotyczących każdej paczki.

Ale zamiast bawić się crunch-em polecał bym Ci najpierw przejść przez jakąś książkę / instrukcję opisującą podstawy zabawy w środowisku Linux/Unix bo na chwilę obecną z twoich pytań mogę śmiało stwierdzić że nie wiesz co
  • Odpowiedz
Hej Mirki,
mam #windows10 i trzy partycje. Jedna z tych partycji jest mi nie potrzebna więc chciałbym tam zainstalować #ubuntu lub #mint, no jakiegoś linuksa opartego na ubuntu. Ale nie wiem jak. Muszę mieć Windowsa, ale 80% czasu będę korzystał z Linuksa. Więc jak zrobić by mieć dwa systemy jednocześnie?

1. Jak próbuję zainstalować Ubuntu, system wykrywa dysk ale nie wykrywa partycji
2. Tutoriale na dual boocie przeważnie
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mortale: zwolnij miejsce po trzeciej partycji. Niech Linuks ci to podzieli i sformatuje. "fast startup" to opcja w biosie ukrywająca ekran startowy z możliwością wyboru dysku/botowalnego urządzenia. Nie mam W10, nie wiem też z czego ci się odpala system - z UEFI może być inaczej. Potrzebny ci będzie też bootloader - są gotowe, szukaj. Reszta w poradnikach.
  • Odpowiedz
@Mortale:
1. Masz trzy partycje (zakładam że wszystkie są podstawowe), to tą niechcianą usuń.
2. Partycjonowanie(zakładam schemat msdos a nie GPT). Moja sugestia Podstawową z punktem montowania "/" w ext4 rozsądne minimum ~20GB(może być większe według uznania). Resztę robisz na rozszeżoną i pod nią: Logiczna na "/home" (tyle ile potrzebujesz lub mniej) w systemie plików ext4 + ew, SWAP(partycja wymiany, może potrzebna jeżeli chcesz hibernować notebooka lub potrzebujesz mielić duże
  • Odpowiedz
Mirki, mam następujący problem:
Mam #linux #mint na laptopie. Do tego podłączony zewnętrzny monitor. Wszystko jest w porządku, do momentu kiedy mam wyłączony ekran na laptopie. Kiedy go włączę, to główny obraz z monitora jest jakby scrollowalny do zawartości ekranu laptopa. Do komentarza wrzucę zdjęcie, które to obrazuje.
Z tego co kojarzę, dzieje się to tylko przy włączonej karcie nvidii.
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@fervi: xD
Bez obrazy, ale takie rzeczy nawet dla mnie są oczywiste. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie chodzi o to, niestety.
Aby lepiej zobrazować: na monitorze mogę scrollować między dwoma "ekranami", podczas gdy na ekranie laptopa już nie.
  • Odpowiedz
@marek-sisey-tymoszczuk: no wiesz, to oficjalny, najnowszy sterowniki nvidii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kiedyś zdaje mi się, działało mi to bez problemu (na innym WM). Może to być winą Cinammona, ale teraz na Unity też mam problemy. :/
  • Odpowiedz
Mirki, chcę ogarnąć sobie na lapku Linux Mint, obecnie przyzwyczajony jestem do Windowsa 10. Dużo rzeczy robię klawiaturą (przełączanie między oknami (bardzo często korzystam z win+cyfra), dzielenie ekranu na pół na dwie aplikacje itd.), zastosowanie to głównie web dev i sprawy uczelniane (polibuda, informatyka). Moje pytanie do Was to:
Jakie środowisko graficzne będzie najbardziej sensowne? Do wyboru jest KDE (pewnie bym Plasmę ogarnął), MATE, Cinnamon i Xfce.
Cinnamon byłby fajny gdyby nie
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #mint
Siemaneczko mirasy! Otóż mam dziwny problem pod mintem - mam radka 7870XT do którego chcę zainstalować sterowniki od AMD i dwa monitory, wszystko fajnie do momentu instalacji sterowników - drugi monitor czarny, widać na nim tylko kursor, do tego wysypuje się cinnamon. Jeśli macie jakieś pomysły to chętnie wysłucham. Mint 17.3, świeżo po instalacji.
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mireczki #linux #mint KDE 17.3 (ale z innymi distro podobnie): pingwin zamarza w randomowych momentach (nawet w czasie instalki potrafił to zrobić) jak odłączę zasilanie od lapka. Na kabelku działa godzinami bez problemów, a wystarczy wyjąć kabel zasilania i można szału dostać, po zwiechy zalicza non stop, ciężko pracować w takich warunkach, bo nie po to mam lapka, żeby wszędzie z kablem ganiać i gniazdka szukać. Czasami zawiesi
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Prezes_roku: Są firmy, które o wiele lepiej dbają o klientów; Asusa się nie poleca, bo problemy już są od początku z nim (a to trzeba wyjąć baterię i włożyć itd.)

Może po prostu z jakiegoś względu nie lubi twojego lapsa, nie wiem. Jedyne o czym myślę to o wyłączeniu zarządzania energią, ale nawet nie wiem jak to zrobić.
  • Odpowiedz
@Prezes_roku: Ale tak całkiem się zwiesza? U moich rodziców na lapku czasami zamraża się pulpit na Mincie. Myślałem, że to totalna zwiecha ale wystarczy przejść na ctrl+alt+f1 a potem wrócić i wszystko śmiga. Jeśli nie próbowałeś - spróbuj.
  • Odpowiedz
Jak w #linux #mint zainstalować absolutnie najnowsze sterowniki nvidia nouveau? Pewnie trzeba jakieś ppa dodać, bo coś mi się zdaje, że w tych domyślnych są same starocie.

Nieważne jak bardzo to będzie zbugowane, chcę najnowsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Jakses: @ksiak: @Gallonimus: Ogarnijcie się, gościu chce zainstalować sobie otwarte sterowniki a wy mu uparcie zamknięte wciskacie.

@nototaku: Tak, chociaż nie wiem jak dużo różni się ta wersja od standardowego repo. Po za tym tutaj dadatkowo masz chyba galium-nine jeszcze.

PS po co ci nouveau?
  • Odpowiedz
Mam już dosyć tego całego Minta w dupe jego z----------a mać. Wracam do mojego pierwszego linucha :))) openSUSE. Tym razem 42.1 Leap czy coś tam...Myślałem jeszcze nad Manjaro albo Fedorą. Oczywiście srodowisko GNOME. Ma ktoś Susła z GNOME i moglby wyrazić swoją opinię o nim?

#kiciochpyta #mint #opensuse
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@player11one: Jak uczelniany to pewnie od nich. Zawsze możesz do admina napisać. U mnie na uczelni też różne cyrki z tym zawsze. Wyślij na prywatny adres jakiś testowy e-mail to zobaczysz czy przychodzą 4 czy jednak 1 :)
  • Odpowiedz
Czy w linux mint 17.2 xfce da się jakoś powiększyć zegar w panelu? Bo jest strasznie mały a chciałbym żeby był lepiej widoczny tak jak np. w panelu ze środowiskiem KDE

#mint #xfce #pytanie
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam pytanie do linuksowych ekspertow: na swoim lapku z epoki Intela łupanego (Intel C2D 4400 MHz, 4GB RAM ddr2, karta graficzną - gunwo jakieś nvidii zintegrowane 128 mb i dysk 160 GB Samsung jakiś tam (bez bad sectorow) na SATA II) jaki Linux będzie najlepszy? Zależy mi na tym żeby miał zamknięte kodeki i w sumie niezbyt archaiczny wygląd. Ostatnio instalowalem Linux Mint 17.2 KDE i Manjaro 15.9 KDE. Czas Uruchomienia Minta
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Krótki wstęp - dotychczas z Linuxów używałem tylko Ubuntu.
Krótkie pytanie, co wybrać tym razem na świeżą instalację - Linux Mint, czy Ubuntu i dlaczego?

Ostatnio słyszę dużo głosów za Mintem, ale niewiele konkretnych argumentów na czym miałaby polegać jego przewaga nad Ubuntu. Z pobieżnego poszukania w internecie też nie znalazłem poważnych argumentów dlaczego miałby być lepszy.

#linuxmint #mint #ubuntu #linux
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@BeSmarter: skoro nie masz błędów i kodeki nie robią (tak, VLC ma wbudowane) to wybierz co Ci pasuje pod względem UI. U mnie wygrał Mint i od paru lat używam Cinammona.
  • Odpowiedz
@BeSmarter: mint segreguje pakiety z ubuncianego repozytorium na stabilne i te nieco mniej przez co istnieje mniejsza szansa na przypadkowe wysypanie się systemu po którejś z kolei aktualizacji to chyba jego największy plus względem ubuntu pozatym ma jeszcze kilka pomniejszych własnych ficzerów ułatwiających administracje systemem
  • Odpowiedz
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#linux #mint #linuxmint

Jest jakiś program z GUI do zmiany 'profilu' myszki? Chciałbym przemapować kilka przycisków, nie mogę sobie poradzić.
Nie chcę się babrać w terminalu za bardzo, używa(/ł) ktoś jakiegoś programu z interfejsem?
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach