wpisy
Najnowsze
Archiwum
- 0
- 0
@151617: Rozpakuj... przeczytaj README tam będzie napisane czy trzeba to instalować czy wystarczy uruchomić, będziesz miał informację jakie inne pakiety są wymagane etc. Raczej nikt z nas nie zna na pamieć wymagań dotyczących każdej paczki.
Ale zamiast bawić się crunch-em polecał bym Ci najpierw przejść przez jakąś książkę / instrukcję opisującą podstawy zabawy w środowisku Linux/Unix bo na chwilę obecną z twoich pytań mogę śmiało stwierdzić że nie wiesz co
Ale zamiast bawić się crunch-em polecał bym Ci najpierw przejść przez jakąś książkę / instrukcję opisującą podstawy zabawy w środowisku Linux/Unix bo na chwilę obecną z twoich pytań mogę śmiało stwierdzić że nie wiesz co
- 2
Hej Mirki,
mam #windows10 i trzy partycje. Jedna z tych partycji jest mi nie potrzebna więc chciałbym tam zainstalować #ubuntu lub #mint, no jakiegoś linuksa opartego na ubuntu. Ale nie wiem jak. Muszę mieć Windowsa, ale 80% czasu będę korzystał z Linuksa. Więc jak zrobić by mieć dwa systemy jednocześnie?
1. Jak próbuję zainstalować Ubuntu, system wykrywa dysk ale nie wykrywa partycji
2. Tutoriale na dual boocie przeważnie
mam #windows10 i trzy partycje. Jedna z tych partycji jest mi nie potrzebna więc chciałbym tam zainstalować #ubuntu lub #mint, no jakiegoś linuksa opartego na ubuntu. Ale nie wiem jak. Muszę mieć Windowsa, ale 80% czasu będę korzystał z Linuksa. Więc jak zrobić by mieć dwa systemy jednocześnie?
1. Jak próbuję zainstalować Ubuntu, system wykrywa dysk ale nie wykrywa partycji
2. Tutoriale na dual boocie przeważnie
@Mortale: zwolnij miejsce po trzeciej partycji. Niech Linuks ci to podzieli i sformatuje. "fast startup" to opcja w biosie ukrywająca ekran startowy z możliwością wyboru dysku/botowalnego urządzenia. Nie mam W10, nie wiem też z czego ci się odpala system - z UEFI może być inaczej. Potrzebny ci będzie też bootloader - są gotowe, szukaj. Reszta w poradnikach.
@Mortale:
1. Masz trzy partycje (zakładam że wszystkie są podstawowe), to tą niechcianą usuń.
2. Partycjonowanie(zakładam schemat msdos a nie GPT). Moja sugestia Podstawową z punktem montowania "/" w ext4 rozsądne minimum ~20GB(może być większe według uznania). Resztę robisz na rozszeżoną i pod nią: Logiczna na "/home" (tyle ile potrzebujesz lub mniej) w systemie plików ext4 + ew, SWAP(partycja wymiany, może potrzebna jeżeli chcesz hibernować notebooka lub potrzebujesz mielić duże
1. Masz trzy partycje (zakładam że wszystkie są podstawowe), to tą niechcianą usuń.
2. Partycjonowanie(zakładam schemat msdos a nie GPT). Moja sugestia Podstawową z punktem montowania "/" w ext4 rozsądne minimum ~20GB(może być większe według uznania). Resztę robisz na rozszeżoną i pod nią: Logiczna na "/home" (tyle ile potrzebujesz lub mniej) w systemie plików ext4 + ew, SWAP(partycja wymiany, może potrzebna jeżeli chcesz hibernować notebooka lub potrzebujesz mielić duże
- 1
Mirki, mam następujący problem:
Mam #linux #mint na laptopie. Do tego podłączony zewnętrzny monitor. Wszystko jest w porządku, do momentu kiedy mam wyłączony ekran na laptopie. Kiedy go włączę, to główny obraz z monitora jest jakby scrollowalny do zawartości ekranu laptopa. Do komentarza wrzucę zdjęcie, które to obrazuje.
Z tego co kojarzę, dzieje się to tylko przy włączonej karcie nvidii.
Mam #linux #mint na laptopie. Do tego podłączony zewnętrzny monitor. Wszystko jest w porządku, do momentu kiedy mam wyłączony ekran na laptopie. Kiedy go włączę, to główny obraz z monitora jest jakby scrollowalny do zawartości ekranu laptopa. Do komentarza wrzucę zdjęcie, które to obrazuje.
Z tego co kojarzę, dzieje się to tylko przy włączonej karcie nvidii.
- 1
@fervi: xD
Bez obrazy, ale takie rzeczy nawet dla mnie są oczywiste. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie chodzi o to, niestety.
Aby lepiej zobrazować: na monitorze mogę scrollować między dwoma "ekranami", podczas gdy na ekranie laptopa już nie.
Bez obrazy, ale takie rzeczy nawet dla mnie są oczywiste. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie chodzi o to, niestety.
Aby lepiej zobrazować: na monitorze mogę scrollować między dwoma "ekranami", podczas gdy na ekranie laptopa już nie.
- 0
@marek-sisey-tymoszczuk: no wiesz, to oficjalny, najnowszy sterowniki nvidii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kiedyś zdaje mi się, działało mi to bez problemu (na innym WM). Może to być winą Cinammona, ale teraz na Unity też mam problemy. :/
Kiedyś zdaje mi się, działało mi to bez problemu (na innym WM). Może to być winą Cinammona, ale teraz na Unity też mam problemy. :/
Dobra wszytko działa jak natura chciała Wołam : @NomenNescioNy
#linux #mint #windowstogownojakichmalo
#linux #mint #windowstogownojakichmalo
źródło: comment_MPmAInnNFLjRthtmHDzvxWYvScJW7yF6.jpg
PobierzKomentarz usunięty przez moderatora
- 9
Mirki, chcę ogarnąć sobie na lapku Linux Mint, obecnie przyzwyczajony jestem do Windowsa 10. Dużo rzeczy robię klawiaturą (przełączanie między oknami (bardzo często korzystam z win+cyfra), dzielenie ekranu na pół na dwie aplikacje itd.), zastosowanie to głównie web dev i sprawy uczelniane (polibuda, informatyka). Moje pytanie do Was to:
Jakie środowisko graficzne będzie najbardziej sensowne? Do wyboru jest KDE (pewnie bym Plasmę ogarnął), MATE, Cinnamon i Xfce.
Cinnamon byłby fajny gdyby nie
Jakie środowisko graficzne będzie najbardziej sensowne? Do wyboru jest KDE (pewnie bym Plasmę ogarnął), MATE, Cinnamon i Xfce.
Cinnamon byłby fajny gdyby nie
- 2
@Tojtek: Xfce4 będzie spoko
- 1
#linux #mint
Siemaneczko mirasy! Otóż mam dziwny problem pod mintem - mam radka 7870XT do którego chcę zainstalować sterowniki od AMD i dwa monitory, wszystko fajnie do momentu instalacji sterowników - drugi monitor czarny, widać na nim tylko kursor, do tego wysypuje się cinnamon. Jeśli macie jakieś pomysły to chętnie wysłucham. Mint 17.3, świeżo po instalacji.
Siemaneczko mirasy! Otóż mam dziwny problem pod mintem - mam radka 7870XT do którego chcę zainstalować sterowniki od AMD i dwa monitory, wszystko fajnie do momentu instalacji sterowników - drugi monitor czarny, widać na nim tylko kursor, do tego wysypuje się cinnamon. Jeśli macie jakieś pomysły to chętnie wysłucham. Mint 17.3, świeżo po instalacji.
Mireczki #linux #mint KDE 17.3 (ale z innymi distro podobnie): pingwin zamarza w randomowych momentach (nawet w czasie instalki potrafił to zrobić) jak odłączę zasilanie od lapka. Na kabelku działa godzinami bez problemów, a wystarczy wyjąć kabel zasilania i można szału dostać, po zwiechy zalicza non stop, ciężko pracować w takich warunkach, bo nie po to mam lapka, żeby wszędzie z kablem ganiać i gniazdka szukać. Czasami zawiesi
- 0
@Prezes_roku: Są firmy, które o wiele lepiej dbają o klientów; Asusa się nie poleca, bo problemy już są od początku z nim (a to trzeba wyjąć baterię i włożyć itd.)
Może po prostu z jakiegoś względu nie lubi twojego lapsa, nie wiem. Jedyne o czym myślę to o wyłączeniu zarządzania energią, ale nawet nie wiem jak to zrobić.
Może po prostu z jakiegoś względu nie lubi twojego lapsa, nie wiem. Jedyne o czym myślę to o wyłączeniu zarządzania energią, ale nawet nie wiem jak to zrobić.
@Prezes_roku: Ale tak całkiem się zwiesza? U moich rodziców na lapku czasami zamraża się pulpit na Mincie. Myślałem, że to totalna zwiecha ale wystarczy przejść na ctrl+alt+f1 a potem wrócić i wszystko śmiga. Jeśli nie próbowałeś - spróbuj.
- 1
@Gallonimus: nie no, właśnie o te otwarte mi chodzi
@ksiak: nie wiem o jaką stronę chodzi
@Kryspin013: czyli wystarczy dodać ppa i zrobić update i upgrade tak?
@ksiak: nie wiem o jaką stronę chodzi
@Kryspin013: czyli wystarczy dodać ppa i zrobić update i upgrade tak?
@Jakses: @ksiak: @Gallonimus: Ogarnijcie się, gościu chce zainstalować sobie otwarte sterowniki a wy mu uparcie zamknięte wciskacie.
@nototaku: Tak, chociaż nie wiem jak dużo różni się ta wersja od standardowego repo. Po za tym tutaj dadatkowo masz chyba galium-nine jeszcze.
PS po co ci nouveau?
@nototaku: Tak, chociaż nie wiem jak dużo różni się ta wersja od standardowego repo. Po za tym tutaj dadatkowo masz chyba galium-nine jeszcze.
PS po co ci nouveau?
konto usunięte via Android
- 1
Mam już dosyć tego całego Minta w dupe jego z----------a mać. Wracam do mojego pierwszego linucha :))) openSUSE. Tym razem 42.1 Leap czy coś tam...Myślałem jeszcze nad Manjaro albo Fedorą. Oczywiście srodowisko GNOME. Ma ktoś Susła z GNOME i moglby wyrazić swoją opinię o nim?
#kiciochpyta #mint #opensuse
#kiciochpyta #mint #opensuse
Komentarz usunięty przez autora
OpenSUSE zajebiste dystro a yast2 to rewelacja.
- 8
@player11one: Wspierany, a to że wysyła 4x to już problem u Ciebie ;)
- 0
@player11one: Jak uczelniany to pewnie od nich. Zawsze możesz do admina napisać. U mnie na uczelni też różne cyrki z tym zawsze. Wyślij na prywatny adres jakiś testowy e-mail to zobaczysz czy przychodzą 4 czy jednak 1 :)
@Chandler_Bing: Archa budujesz praktycznie od podstaw i musisz trochę ogarniać linuksa, żeby go postawić. Minta masz już prekonfigurowanego.
- 3
@Chandler_Bing: Gentoo.
- 0
- 0
@Indikatiwus_presentusaktiwus: ja mam na penelu do wyświetlania godziny element "DateTime" i można go konfigurować. Jak masz system po polsku to nie wiem jak się nazywa, ale poszukaj, wywal to co masz i wstaw to co ja mam.
konto usunięte via Android
- 1
Mam pytanie do linuksowych ekspertow: na swoim lapku z epoki Intela łupanego (Intel C2D 4400 MHz, 4GB RAM ddr2, karta graficzną - gunwo jakieś nvidii zintegrowane 128 mb i dysk 160 GB Samsung jakiś tam (bez bad sectorow) na SATA II) jaki Linux będzie najlepszy? Zależy mi na tym żeby miał zamknięte kodeki i w sumie niezbyt archaiczny wygląd. Ostatnio instalowalem Linux Mint 17.2 KDE i Manjaro 15.9 KDE. Czas Uruchomienia Minta
@alekpoldek: No przecież mówi, że Core2Duo, czyli ma dwa rdzenie. 4400MHz : 2 = 2200MHz. Boże, nuby.
- 1
@Indikatiwus_presentusaktiwus: cięższe - lżejsze, Mate > Xfce > LXDE/LXQT
- 1
- 4
Krótki wstęp - dotychczas z Linuxów używałem tylko Ubuntu.
Krótkie pytanie, co wybrać tym razem na świeżą instalację - Linux Mint, czy Ubuntu i dlaczego?
Ostatnio słyszę dużo głosów za Mintem, ale niewiele konkretnych argumentów na czym miałaby polegać jego przewaga nad Ubuntu. Z pobieżnego poszukania w internecie też nie znalazłem poważnych argumentów dlaczego miałby być lepszy.
#linuxmint #mint #ubuntu #linux
Krótkie pytanie, co wybrać tym razem na świeżą instalację - Linux Mint, czy Ubuntu i dlaczego?
Ostatnio słyszę dużo głosów za Mintem, ale niewiele konkretnych argumentów na czym miałaby polegać jego przewaga nad Ubuntu. Z pobieżnego poszukania w internecie też nie znalazłem poważnych argumentów dlaczego miałby być lepszy.
#linuxmint #mint #ubuntu #linux
- 1
@BeSmarter: skoro nie masz błędów i kodeki nie robią (tak, VLC ma wbudowane) to wybierz co Ci pasuje pod względem UI. U mnie wygrał Mint i od paru lat używam Cinammona.
- 1
@BeSmarter: mint segreguje pakiety z ubuncianego repozytorium na stabilne i te nieco mniej przez co istnieje mniejsza szansa na przypadkowe wysypanie się systemu po którejś z kolei aktualizacji to chyba jego największy plus względem ubuntu pozatym ma jeszcze kilka pomniejszych własnych ficzerów ułatwiających administracje systemem
- 1
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
konto usunięte via Android
- 3
Komentarz usunięty przez autora
- 2
@klikus: obczaj xubuntu
- 2















@151617: Spróbuj bez literówki.