Ciekawy tekst Crazy Nauki:

Wynalazki, których powstanie przewidział Stanisław Lem:
Dziś przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema, geniusza science fiction i wizjonera, który z wyprzedzeniem kilkudziesięciu lat przewidział powstanie czytnika e-booków/tabletu, nazwanego przez niego optonem (do czego nawiązuje cytat na zdjęciu), oraz audiobooków, którym nadał nazwę lektonów. Obie koncepcje wynalazków pojawiły się w jego powieści "Powrót z gwiazd" w 1961 roku.
W "Dialogach" z 1957 roku przewidział z kolei stworzenie Internetu. Tak to opisywał: "Wskutek
arinkao - Ciekawy tekst Crazy Nauki:

Wynalazki, których powstanie przewidział Stan...

źródło: comment_1631571979hdea7LrX1IkYt15IPszalG.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@arinkao: dużo sf z tamtych lat czyta się dużo lepiej niż Lema. Heinlein, Asimov, Clarke. Wiem, że to polski autor, dość rozpoznawalny na świecie i niewielu takich mieliśmy, ale wedlug mnie jest przereklamowany. Ciężko dzisiaj się go czyta.
  • Odpowiedz
Ciekawe, że żyjąc w PRLowkich realiach Lem tak precyzyjnie opisał tę ciemniejszą stronę kapitalizmu (swoją drogą zrobił to z taką lekkością, jak gdyby nie było w tym nic zdrożnego), którą dziś widzimy w zasadzie na każdym kroku.


@ufo99: Nie czytałam ale myślę że był po prostu bardzo inteligentnym człowiekiem który dużo widzi, ograniczały go czasy i kraj w jakich żył.
  • Odpowiedz
Dzisiaj mija 100 lat od urodzenia się Lema. Jego wpływ na moją twórczość jest nieoceniony. Co parę lat organizuję spotkania literackie na których dyskutujemy o wizjach Lema. Ostatnie spotkanie zorganizowałem w tym roku i dotyczyło jego najbardziej znanego dzieła - Solaris. Solaris to pewna myśl, idea, zagadka, ale również planeta. Planeta jako kula była dla mnie wyjściową formą przy tworzeniu geometrii loga dla napisu Solaris.

Więcej można zobaczyć na moim profilu na
Perspektyma - Dzisiaj mija 100 lat od urodzenia się Lema. Jego wpływ na moją twórczoś...

źródło: comment_1631551092B7GRN57iGF6ZMVOLrHdepm.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@texas-holdem: Polecam poszukać pod hasłem - co wchodzi w skład logo - nigdy nie szukałem tej informacji w necie. W przypadku mojego plakatu masz:
1. Logotyp - napis Solaris
2. Tageline - napis Stanisław Lem
Razem to tworzy logo. Nie ma sygnetu. Więc podświadomie od razu pisze, że chodzi mi o logo. Gdybym nie umieścił napisu z imieniem i nazwiskiem autora to pewnie napisałbym odruchowo logotyp.

Pod tym hasłem w
Perspektyma - @texas-holdem: Polecam poszukać pod hasłem - co wchodzi w skład logo - ...

źródło: comment_1631616906HoAu3v1dodWHoz49prinrz.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@texas-holdem: Jeżeli logo by się składało tylko z logotypu to wtedy nie widzę przeciwwskazań w większości przypadków. Wszystko zależy od kontekstu. W księdze znaku i tak bym dał info, że logo jest stworzone z logotypu, tak samo w rozmowie z klientem w pierwszej kolejności wytłumaczyłbym ocb.
  • Odpowiedz
Gniję z tego, jak ludzie apoteozują i nadinterpretują każdą wypowiedź Lema.

Lem do ekspedientki w mięsnym w 1961: No, wie pani, życie nie jest łatwe. Ludzie chorują, umierają.
Pół Polski: Niesamowite, Stanisław Lem 60 lat temu przewidział, jak będzie wyglądał świat w 2021!

#ksiazki #stanislawlem #lem #literatura
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zabrałam się za "Wizję Lokalną" i średnio czuję jej klimat. Mam wrażenie jakby... przerostu formy na treścią? Bardzo dużo zabawy słowem (która nota bene akurat tutaj średnio mi podchodzi), trochę humorku jest, trochę takiego fajnego "lemowego poj€bania", ale brakuje mi klimatu, sedna. Rozkręci się to jeszcze? Za mną ok 1/4 książki, pierwszy raz tak mam z mistrzem, a dużo jego książek już przeczytałam. :( Niestety wiele razy musiałam sie od niej odrywać,
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

https://nerdheim.pl/post/recenzja-komiksu-ostatni-pisarz/

Ostatni pisarz Mazura i Sienickiego to krótka, lekka nowelka o poważnych sprawach. Krótko mówiąc, unosi się nad nią duch Mirabelek, przecudnie przełamany cartoonową kreską Belego. A z nastroju idealnie nadaje się na trwający nam miłościwie Rok Lema.
Recenzja komiksu Ostatni pisarz
#komiks #komiksy #lem #nerdheim
Nerdheim - https://nerdheim.pl/post/recenzja-komiksu-ostatni-pisarz/

Ostatni pisar...

źródło: comment_16313859539jA2K0eCJfX2k6ataqclqd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

29 września 2021 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka "Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości" Wojciecha Orlińskiego.
Autorski wybór korespondencji pisarza z instytucjami systemu, urzędnikami i przyjaciółmi obnaża, ile bezsensownych problemów i kumulujących się trudności czekało w PRL na człowieka, który ciężką pracą i talentem odniósł duży sukces. Odrzucenie scenariusza do "Szpitala Przemienienia" bez żadnego wyjaśnienia, zwodzenie w kwestii wydania powieści i brak wsparcia w sporach z enerdowskim
Lifelike - 29 września 2021 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się książka "L...

źródło: comment_16285278025mTtNrqLRXzY0GymRTmphy.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie wiem na ile znana jest wiedza, że to dzięki Lemowi mamy dostęp do twórczości Carolla w języku polskim.

Jego pierwsza powieść Kraina Chichów ukazała się dopiero po rekomendacji Stanisława Lema w 1980 r. Carroll uczył wtedy języka angielskiego syna polskiego pisarza, Tomasza.


Mimo, że w pewnym stopniu panuje przekonanie, że Caroll pisze raczej babskie quasi-fantasy czy jak to określa Wikipedia "realizm magiczny" to według mnie są to świetne opowieści, które dają do
mroz3 - Nie wiem na ile znana jest wiedza, że to dzięki Lemowi mamy dostęp do twórczo...

źródło: comment_16273698178OpCvppdLxE3fyv2w1OJbN.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Stanisław Lem pisał w Kongresie futurologicznym: „Kultura — to było dawniej, proszę pana, wmawianie człowiekowi przez człowieka, że ma być dobry. Tylko dobry. A gdzie upchać całą resztę? Historia upychała ją tak i siak, perswazyjnie, policyjnie, i zawsze w końcu coś wystawało, rozsadzało, burzyło". Jakie są Wasze ulubione cytaty Lema?
#stanislawlem #lem #roklema #filozofia
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Filozofuj:

Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko, to znaczy, na samotność, na walkę, męczeństwo i śmierć. Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic. Jedne planety mają być pustynne jak Sahara, inne lodowate jak biegun albo tropikalne jak dżungla brazylijska. Jesteśmy humanitarni
  • Odpowiedz
@Lifelike: dodam jeszcze, że chcesz kupić kongres futurologiczny. Z przeczytanych to najbardziej podobał mi sie odruch bezwarunkowy, gdzie pirx ma problem, że jest za bardzo poczciwy.@Lifelike
  • Odpowiedz
@Filozofuj: Troszku offtop, ale po Dukaju to Lema podziwiać można chyba tylko z perspektywy wkładu w historię science fiction. Bo Stasiu przy Jacku wykazuje tyle polutu, co peerelowska pasztetowa.
  • Odpowiedz
Cześć Mirki i Mirabelki!
Jesteśmy magazynem popularyzującym filozofię. Z okazji "Roku Lema" organizujemy zbiórkę na dodatek specjalny do 41. numeru. Sam dodatek będzie zbiorem tekstów filozoficznych dotyczących twórczości tego nietuzinkowego pisarza. W ten sposób chcemy upamiętnić Stanisława Lema oraz jego twórczość. Dzięki Waszej możemy osiągnąć ten cel. Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/tpkc7p
#stanislawlem #lem #roklema #filozofia
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach