Mirki. Mam głupie pytanie i wstyd mi, że o to pytam, ale nie potrafię sobie poradzić. Jak policzyć inflację w okresie kilku miesięcy? GUS publikuje dane o inflacji miesiąc do miesiąca i na tej podstawie chciałem to policzyć, ale wydaje mi się, że coś robię źle. Moją niepewność budzi wynik - prawie 19,4% od marca do października.

Liczyłem to tak, że wymnożyłem inflacje miesiąc do miesiąca za każdy za miesięcy w tym
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Panbiedeusz

Zapewne łatwiej zrozumieć, jak się liczy wzrost cen na przykładzie jednego towaru np. benzyny, bo dzięki temu można porównać cenę benzyny np. z września bezpośrednio do ceny w lutym bez obliczania wzrostu cen kolejno miesiąc po miesiącu.

Ceny benzyny w zł i wskaźnik cen benzyny w stosunku do poprzedniego miesiąca (poprzedni miesiąc = 100):
  • Odpowiedz
@Panbiedeusz Natomiast to co GUS podaje jako inflację średnioroczną jest jakby porównaniem średniej ceny benzyny w tym roku do średniej ceny benzyny w poprzednim roku. Średnioroczna cena benzyny w tym roku (od stycznia do września) wyniosła 6,67 zł, a w analogicznym okresie zeszłego roku tj. od stycznia do września - 5,32 zł. A zatem, jak na razie, "inflacja" w 2022 w oparciu o cenę benzynę wyniosła 25,4% (6,67 : 5,32 x
  • Odpowiedz
@statystyczny_yt:

Wiem, jak ktoś dostał 2000 netto gdy minimalna była 1200 to się cieszył, jak po latach ma 2900 a minimalna jest 2100 to już nie tak fajnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A najlepsze, że niektórzy kierownicy tłumaczą to "przecież cały czas masz
  • Odpowiedz
#watekwlasnyaleciasny
#inflacja

Jeszcze kilka tygodni temu w październiku kupowałem buteleczki skyra piątnicy w lidlu po 3,99. W czasie dzisiejszej wizyty zauważyłem że podskoczyło do 4,39.
W skali roku podrożało sporo i ja raczej już sobie ten produkt odpuszczę, stał się za drogi.
Z dobrych informacji to pojawił się w lidlu 0,5kg skyr z mlekovity w różnych smakach i sobie kupiłem na spróbowanie.
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ch1va5: to fakt, typek co prowadzi burgerownie na Ogrodowej w W-wie mówił mi, że jeszcze w sierpniu rachunek za prąd miał 2500zł, za październik dostał 6000zł.
  • Odpowiedz
czułem się jakbym brał udział w masówce za czasów PRL.


@satba: czułem się jakbym brał udział w masówce za czasów PRL.

witaj w 2022 i nowoczesnej socjaldemokracji ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Dzisiaj zrozumiałem, że w warunkach inflacji i ogólnego rozregulowania rynku zacząłem gubić się w cenach. Już w sumie nie rozumiem czy 6zł za chleb to mało, dużo czy normalnie. Nie kumam czy jak ktoś powie, że zapłacił za kebaba 20zł, to mam się oburzać, że drogo czy przyklasnąć, że okazja. W większej skali, na przykład domów czy samochodów, to jeszcze trudniejsze. Jak inflacja się nie uspokoi, to za kilka lat będę chyba
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@JudzinStouner: A co to będzie jeśli taki chleb zacznie kosztować 20 zł, później 50 zł, 200 zł itd. W zeszłym roku jeszcze Glapiński powiedział, że nowy banknot 1000 zł będzie wprowadzony, a teraz kiedy ceny faktycznie rosną o 20% to przestali ten pomysł promować bo wygląda proinflacyjnie.
  • Odpowiedz
Jak Niemcy sobie radzą z wysokimi cenami paliwa?

-Bilety na komunikacją publiczną za pół darmo. Dzięki temu biedni nawet mniej wydadzą na dojazdy do pracy.

Jak Polska sobie radzi z wysokimi cenami paliwa?

-Mniejszy
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach