Nie wiem jak dla Was, ale moim zdaniem przełęcz łącząca Khorinis z Górniczą Doliną razem ze swoim soundtrackiem ma tak specyficzną atmosferę, że zawsze jak wychodzę z Górniczej Doliny, to staram się jak najszybciej dotrzeć do barykady na przełęczy, aby opuścić to miejsce. Po wyjściu odczuwam wtedy jakąś ulgę i spokój.

()

#gothic
maciorqa - Nie wiem jak dla Was, ale moim zdaniem przełęcz łącząca Khorinis z Górnicz...
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Przyznam się, że wiele modyfikacji (głownie nieco starszych) cierpi na pewną bolączkę, gdzie start jest sztucznie wydłużany, a satysfakcjonująca druga połowa gry znacznie krótsza. Typu: biegasz w lagą, w skórzanym pancerzu kilka godzin, by potem mieć fajną zbroję na ostatnie 15 minut gry. Nie mówię, że od połowy powinien być endgejmowy build, ale nie lubię takiego rozciagania w czasie.
Dlatego m.in darowałem sobie np odyseję, czy dark sagę.
New Balance mimo wielu
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Zamierzam ograć sobie ponownie gotika i jakie mody są fajne pod QoL?
Widziałem np. z przyśpieszeniem czasu albo zbiera wszystko jak leci bez animacji podnoszenia.

Grałem magiem w starym obozie, teraz myśle nad łucznikiem z nowego obozu, jakieś pomysły?

#gothic
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@PistacjowyPonczek: ja się bawiłem wyjątkowo dobrze, jeszcze przed ostatnią wersją. Naprawdę mega fajnie zrobiona Górnicza Dolina, to ile wyciągnął autor z istniejących lokacji to magia. Fabularnie też jest git, jedynie w ostatnim rozdziale trochę wrotki zostają odpięte, ale jeden z lepszych modów.
  • Odpowiedz
Ukończyłem gothica w sumie najprostszym buildem, a także nigdy kończąc grę nie miałem tak dobrych statystyk jak tutaj.

Muszę uczciwie powiedzieć, że szpon Beliara ulepszany wraz z grą jest zbyt mocny w szczególności na początku przygody. Nawet na końcu gry wolałem korzystać ze szponu niż z dwukrotnie konsekrowanego miecza, który miał o 30 obrażeń więcej.

Już w drugim rozdziale w górniczej dolinie po jarkendarze wyczyściłem praktycznie całą Górniczą Dolinę mając na sobie ciężką zbroję
Glimpse0fTheFuture - Ukończyłem gothica w sumie najprostszym buildem, a także nigdy k...

źródło: IMG_20260430_204854

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Rave_77: grałem z pomocą uniona, wgrałem modyfikacje poprawiającą grafikę, szybkie podnoszenie itemow, na zmianę wyglądu ekwipunku pod tabem i coś tam jeszcze.

Po francusku postanowiłem pograć, bo właśnie tego języka się uczę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mój nauczyciel francuskiego się mnie pyta skąd znam po francusku takie zwroty jak dwuręczny, długi miecz, statek, zamek,
  • Odpowiedz
@Hambercios: Bardzo ciekawy film. Aktywna i kreatywna społeczność zebrana wokół Gothica to wielka siła tej serii.
"Morra shaka! Społeczność silna, społeczność dobra!"
  • Odpowiedz
po kilkuletniej batalii wewnętrznej stwierdzam ostatecznie, że G2>G1. G2 jest we wszystkim lepszy generalnie, każda mechanika ulepszona lub dodana nowa. Więcej postaci, więcej zadań pobocznych. Świat bardziej żyje. Jedyna przewaga G1 to atmosfera kolonii, jakoś lepiej mi leży. Czy podział na obozy, czy fakt że te społeczności jakoś bardziej żyją ze sobą i są zdane wyłącznie na siebie. Muszą być samowystarczalne, poza tam magnatami z SO. Reszta to nostalgia (tak uwaga, nawet
Narcyz_ - po kilkuletniej batalii wewnętrznej stwierdzam ostatecznie, że G2>G1. G2 je...

źródło: ac3d58a1eb4d57832924f9e2601ceffa

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Narcyz_: setting G1 to goat, zadnej innej gry z lepszym swiatem nie spotkalem. Oczywiscie mam na mysli te konkretna kolonie, nie caly gothicowy swiat.
Poza tym na pewno swiat G1 ma wiele wad i rzeczy, ktore mozna poprawic, ale jako surowa idea to 10/10
  • Odpowiedz
@Narcyz_: Gothic 1 ma tylko lepszy klimat i world-building bo jest mniej sztampowym fantasy i bardziej siedzi w klimacie dark fantasy w stylu Conana Barbarzyńcy. Sam motyw ugrzęźniecia w kolonii karnej jest dużo ciekawszy niż kolejna fabułka w stylu "pradawne zło powróciło i może je pokonać tylko wybraniec". W dwójce podobno wydawca naciskał na wrzucenie smoków i z gry zrobiło się bardziej stereotypowe fantasy z rycerzami, średniowieczną architekturą miast itd.
  • Odpowiedz
Spróbuj se returninga zainstalować, ale jak ci się nie spodoba to innego, rużne som.

Ano som.

W "prawdziwego returninga" to założę się, że nikt z was nie grał. U ruskich jest on traktowany jak dodatek a nie mod. Coś w slylu HOTA do hirków3. I do tego returninga ludzie tworzyli mody - tak, do RETURNINGA, a nie do NK. Jeden rozszerzał gildię złodziei, drugi dodawał walkę dwoma brońmi naraz etc.

W
Antorus - Spróbuj se returninga zainstalować, ale jak ci się nie spodoba to innego, r...

źródło: Zrzut ekranu 2026-04-29 054702

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Dowiedziałem się wreszcie dlaczego ceny na gog i steam na gothica sa tak samo zawyżone.
Chodzi o to że dystrybutor musi podpisywać lojalkę z valve że poza steam nie może sprzedać gier taniej niż na platformie grubasa.
Więc skoro mamy zawyżony kurs dolara-złotówka na steam to mamy też potem taką cenę na gog.
To chyba rozwiązuje też kwestię dlaczego wydania pudełkowe są tańsze niż steam.
#gothic
#steam
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
@h3xxx: nic nie mieli zmienić tylko dali wybór po 3 przelicznikach. Po staremu, po nowemu taniej z uwzględnienim siły nabywczej i wielocośtamcośtam gdzie ceny będą jeszcze wyższe i twórca już manualnie ma sobie ustalić jak chce. I tyczy się to tylko już nowowydanych gier pewnie od maja.
PS
Nawet dowiedziałem się że w zasadzie twórca na steam i tak mógł od bardzo dawna sam ustalać ceny i to była jak
  • Odpowiedz
@miloszy: ta gra to największy dowód na to że to np bjorn jest winny stanu pirani i ich upadku i wszystkie narzekania pracowników że to janusz biznesu się potwierdzają
  • Odpowiedz