@ThePaueu: dobry start to załapać się na składanie szaf elektryki/automatyki. Często zatrudniają ludzi z ulicy. Nauczysz się czytać dokumentację, jak używa się narzędzi. Później jakieś testowanie szaf, zrobią Ci papiery, pojeździsz na serwisy. Zarobisz, nauczysz się, a nie bedziesz musiał rok zapierzać ciągając bezmyślnie kable na budowach.
  • Odpowiedz
Doszedłem, że kuchenka z Ikei taka o zaczęła mi ostatnio losowo wywalać różnicówkę. Wg google może to być wina zużytych (?) grzałek. Gwarancja chyba się kończy za kilka tygodni, ale nie wiem czy znajdę dowód zakupu. Jakbym nie znalazł, jak to się naprawia?

Zauważyłem, że ostatnio jak mi wywaliła to uchwyt potencjometru kuchenki był nagrzany. Zwykle kuchenka działa OK, ale raz na jakiś czas wywala RCD. Dzisiaj za trzecim razem mogłem normalnie
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Mirek007: Piekarniki mają to do siebie, że po paru latach ich grzałki potrafią mieć spore prądy upływu, szczególnie jeśli są intensywnie eksploatowane.
Rozwiązaniem problemu jest wymiana grzałek.

W Ikei raczej nie powinni robić problemów z reklamacją, nawet jeśli masz tylko zdjęcie rachunku.
  • Odpowiedz
@Mirek007: Zachęcamy do zgłoszenia reklamacji. Możesz to zrobić w Punkcie Obsługi Klienta w sklepach, telefonicznie: 22 275 00 00 lub na czacie z pracownikiem na naszej stronie. Na czacie odezwie się do Ciebie bot, wtedy wpisz "kontakt z pracownikiem". Do reklamacji jest niezbędny dowód zakupu (np. paragon, faktura, numer karty IKEA Family z zarejestrowanym zakupem, czy potwierdzenie płatności).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Treść przeznaczona dla osób powyżej 18 roku życia...
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@b4a3 Najlepiej sobie jeden wykręć na chwilę i zrób zdjęcie, w castoramie kupisz. Albo jest tam automat z takim czerwonym guziczkiem albo obudowa ceramiczna a w środku wkładki topikowe. Oba powinieneś dostać w castoramie tylko zwracaj uwagę ile amper prądu maksymalnie obsługują.
  • Odpowiedz
#budujzwykopem #elektryka

Ile płaciliście za samą robociznę swojemu elektrykowi?
Ma mi pokłaść wszystkie kable, a po tynkowaniu wrócić i zamontować kontakty, światło. Instalacja wg kupowanego projektu budowlanego. Dom 145 m2. W domu specjalnych ekstrawagancji nie planuję. Jedynie pompa ciepła i rekuperator (chyba na strychu).
Materiały, po jego sugestii, kupuję ja.
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

  • 1
Hej, podłączał ktoś z was agregat 1 fazowy do rozdzielnicy w domu?

Wpiąłem jeden przewód z agregatu pod jedną fazę przed głównym wyłącznikiem, drugi pod szynę N i wywala mi roznicowka.

Czy wyprowadzenie uziemienia z agregatu (zasick na obudowie) mam podłączyć pod szynę PE w rozdzielni, czy jednak drugi przewód wystarczy podlaczyc przed rozdzielnicą z przewodem PEN udacym od licznika?

Ps
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Witajcie Mirki oraz Mirabelki.
Jak wam się pracuje przy automatyce/utrzymaniu ruchu za granicą?
Czy w ogóle jako osoba po technikum z 3letnim stażem w dziale utrzymania ruchu mam szansę na pomyślną aplikację?
Za wszystkie odpowiedzi z góry serdecznie dziękuję! :)
#automatyka #elektryka #elektronika #emigracjajedynymsensownymwyjsciem #emigracja #utrzymanieruchu
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Może pytanie głupie, może nie —nie mi to oceniac ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W Sb robię przepusty w fundamentach i tradycyjnie wziąłem się za zgłębianie tematu na ostatni moment :)

Robię łącznie 5 arot do prądu i mam dylemat co do
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

1) zostawiam jeden jako zapas do paneli fotowoltaicznych. Czy on musi łączyć się bezpośrednio z rozdzielnicą elektryczną w domu czy może wychodzić w innym pomieszczeniu (kotłownia)


@ATAT-2: Rozdzielnicę daj do kotłowni i problem z głowy.
Po to są pomieszczenia techniczne takie jak kotłownia, żeby właśnie te techniczne rzeczy tam umieszczać. Rozdzielnica w przedpokoju nie ma sensu - daleko od urządzeń, które są z nią powiązane (sprzęt do fotowoltaiki, szafka teletechniki),
  • Odpowiedz
@michcio: niestety nie dopilnowalem tego wcsesniej. Zgadzam się z tobą ale bednarke mam już w korytarzu. Tyle co zaoszczędzę na kablu do skrzynki a ten drogi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mireczki, szukam prostego rozwiązania do oświetlenia schodów. Zależy mi na prostej lampce z dwoma włącznikami bezprzewodowymi na górę i dół. Sama lampka może być na baterie, a może być i na zwykły kabel. Nie chcę takiej na czujnik ruchu, bo nie sprawdzi się w tym miejscu, więc liczę, że gdzieś można kupić takie cudo. Ktoś coś?

#elektronika #elektryka #aliexpress #oswietlenie
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Siema, pytanie totalnego amatora elektryki.
W domu mam jeden wyłącznik różnicowoprądowy, który po włączeniu od razu wybija, ale prócz tego nic się nie dzieje(nie wyłącza się nigdzie prąd). Za to po wyłączeniu bezpieczników, można go normalnie podnieść, ale po włączeniu i odczekaniu chwili, od razu go wydupca. Ktoś ma jakiś pomysł o ciul moze chodzić?

Dodatkowo do tego licznik nabija jakieś horrendalne pobory, ale to już będzie zgłaszane dostawcy.
#elektryka
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mirasy, problem mam. U mojej Mamy robiłem gniazko na suficie (do bramy garażowej) i musiałem przenieść kable. Z gniazdka na ścianie do nowego na suficie. I jak przełożyłem całość, włączyłem prąd to przez chwilę było czuć "przepalone" kable. Po chwili przestało. Kable nie były używane przez 20 lat, więc uznałem, że to z tego powodu.
Mogło tak być, czy coś s----------m i lepiej wezwać elektryka?

#elektryka #majsterkowanie #
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@wachlarz149: Trudno powiedzieć. Należałoby zaprosić wykwalifikowanego elektryka na pomiary i ocenę instalacji za pomocą urządzeń do tego przeznaczonych. To się może przydać, bo chyba i tak co 5 lat trzeba wykonać inspekcję instalacji
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Hej, mój lapek Xiaomi chodzi już z 30 dzień z rzędu (nie wyłączam go), dziś z nocy na dzień padła klawiatura. Nic nie mogę nią zrobić, do biosu też nie mogę wejść, nie podświetlają się klawisze po naciśnięciu. Jedynie po ponownym uruchomieniu, klawisze się podświetlają i po zalogowaniu do Windowsa gasną (normalna operacja po włączeniu). Na pewno nie jest to problem z Windowsem i sterownikami.
Zastanawiam się co mogło paść. Tak samo
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MisiekD: Jeśli nie zalałeś to mogła się zwyczajnie taśma odpiąć to możesz zerknąć do środka i poprawić, ew. przełożyć jak pisałeś wcześniej, jak masz minimum zdolności manualnych to raczej nie powinieneś nic więcej zepsuć.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@beer_man: Będę informował. Mam nadzieję, że to ta taśma. Szkoda mi lapka, bo nie mam siły na kolejną wymianę :/ A alternatywy godnej brak.
  • Odpowiedz
nie wiem co w tym śmiesznego? W elektryce zwory, zwieracze to normalne narzędzia pracy, zwłaszcza w energetyce


@soadfan: Dla gimbazy nawet kamień leżący na chodniku jest śmieszny.
  • Odpowiedz
@art212: co rozumiesz przez "korki"? Jeśli wywala ci nadprądowe "esy", to masz gdzieś zwarcie między przewodami fazowym i neutralnym. Jeśli wywala różnicówkę, to możesz mieć:
- zwarcie/upływność między fazowym a ochronnym
- zwarcie/upływność między neutralnym a ochronnym
- błąd w instalacji: gniazdko jest podłączone do fazy albo netralnego spoza różnicówki.
  • Odpowiedz
@Voyo: jeszcze te śrubki z wyraźnymi śladami wkręcania wyrobionym na okrągło wkrętakiem, co go jeszcze dziadek za PRLu z pracy "pożyczył" :DDDD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Właśnie sobie uświadomiłem, że jestem w kłopocie z moim zużyciem prądu. Mam w domu bojler na prąd i zużycie prawie 4000 kWh rocznie, czyli o 2000 za dużo, żeby mieć prąd w rozsądnej cenie. Bo miłościwie nam panujący właśnie uchwalili limit 2000 kWh na gospodarstwo domowe XD  albo połączę się do gazu, albo nie wiem, może podgrzewacz przepływowy wychodzi taniej? Ktoś w ogóle wie, jakie będą te wyższe stawki?

#pytanie
pogop - Właśnie sobie uświadomiłem, że jestem w kłopocie z moim zużyciem prądu. Mam w...

źródło: comment_1665043062dqzcaoOhGJvP20Wj010gWM.jpg

Pobierz
  • 43
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pogop zależy czy masz jedną taryfę czy nocną i dzienną. Jeśli jedną, to podgrzewacz przepływowy ma szansę być tańszy w eksploatacji. Jeśli dwie, to bojler ustawiony na grzanie w "nocnej" powinien być tańszy.
  • Odpowiedz