via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
#elektronika #elektryka

Hej, mam pytanie odnośnie sposobu zasilania.

W mieszkaniu mam mieć wymieniany domofon, którego źródłem zasilania jesh zasilacz 12dc podlaczany przewodami do domofonu, a z drugiej strony do zwykłego gniazdka. Wcześniejszy domofon był na baterie i w miejscu gdzie wisi domofon mam podciągnięty tylko przewód do zewnętrznego odbiornika domofonu + (zapobiegawczo jeden zwykły przewód elektryczny).

I
asereheaehe - #elektronika #elektryka 

Hej, mam pytanie odnośnie sposobu zasilania.
...

źródło: comment_16657768735P6aVg1XTHY2cgtv3JYVu5.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@asereheaehe: Jeśli ten zasilacz dopuszkowy ma co najmniej taki prąd wyjściowy jak oryginalny zasilacz, to wszystko powinno zadziałać. Pamiętaj tylko o prawidłowej polaryzacji podłączenia: plus z plusem, minus z minusem.
  • Odpowiedz
Chciałem zamontować gniazdko w pokoju. Po podłączeniu gniazdka okazało się ze nie działa i gniazdko z którego wcześniej korzystałem w tym pokoju tez nie działa xD W pokoju obok tez brak prądu w gniazdkach, a w dwóch wcześniejszych na tym samym pietrze jest. Ktoś mi doradzi jak z tym zrobić porządek, czy może lepiej zawołać do tego jakiegoś fachowca i co właściwie się stało ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Cartel22 - Chciałem zamontować gniazdko w pokoju. Po podłączeniu gniazdka okazało się...

źródło: comment_1665748296veu8AYHS6eIfHLT6zSRmaI.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@Cartel22: Musisz podłączyć gniazdko tak, aby wszystkie kable tych samych kolorów się ze sobą łączyły. Jeśli masz poprawnie wykonaną instalację to niebieski to neutralny, żółto-zielony to uziemienie a czarny/brązowy/szary to faza.
  • Odpowiedz
@MissN0b0dy: Wiem o co ci chodzi i nawet sugerowałem wcześniej, że zastosowanie żarówki reflektorowej skończy się właśnie na tym, że szklana butla oprze się na żarówce.

Zrób test i na tą przepaloną daj plastelinę, postaw butlę i zobaczysz, w jakim stopniu plastelinę ona ścisnęła - ile jest miejsca między żarówką a butlą.

Możesz też użyć prostego, surowego ciasta typu mąka i woda.

Jestem pewny, że tam jest wystarczająco miejsca, żeby
  • Odpowiedz
szalom
chce zrobic taki string bulbs z butelkami ala pic rel, butelki mam, ale nie wiem gdzie znaleźć reszte (kabel + gwinty). Docelowo ma to mieć jakies 15-20metrów w jednym kablu, ktos moze cos podpowiedzieć? Dodam ze debil here jezeli chodzi o majsterkowanie, ale sądze, że nie będzie to aż takie ciężkie. #elektryka #remontujzwykopem #polskiedomy
curiousboi - szalom
chce zrobic taki string bulbs z butelkami ala pic rel, butelki m...

źródło: comment_1665687469YiUxBRc6ZLZh3mKe3i4SFP.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Mam pytanie z elektryki domowej. Mam w mieszkaniu sieć aluminium na jednym przewodzie (all in kuchnia, łazienka, pokój). Gdy włącza się lodówka (rozrusznik on) to zwykle mignie mi żarówka w innym pomieszczeniu. Miernik elektryczny podpięty do gniazdka (zwykły domowy użytkowy Green Blue GB202 jak na zdjęciu) pokazywał mi w tym momencie spadek napięcia o około 0,5-0,6V przy uruchamianiu się lodówki.

Pytanie numer 1: czy mierzenie spadku napięcia tym miernikiem jest miarodajne? Jego czas
puto - Mam pytanie z elektryki domowej. Mam w mieszkaniu sieć aluminium na jednym prz...

źródło: comment_1665687097pQ1y58Gc5T7OOENrDw8IDm.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

i sam robiłem pomiary.


@s---k: ale robiłeś pomiary impedancji pętli zwarcia, miałeś do tego stosowny sprzęt? Bo dopiero ten prawidłowy wynik da prawo do ryzykowania ręką w tym temacie :)
  • Odpowiedz
@s---k: przy uwalonym zerze masz możliwość załapać się zarówno na 80 jak i na 380, wszystko zależy od tego, jak się rozłożą obciążenia. NIe wiem skąd ci to max 130V wyszło.
  • Odpowiedz
z doświadczenia. Nigdy w obwodzie jednofazowym przy upalonym zerze nie miałem 400V.


@s---k: mowa o obwodzie trójfazowym, nie jednofazowym. W jednofazowym upalone N da po prostu przerwę w obwodzie.
Jeśli masz trzy fazy i urwiesz na zasilaniu doprowadzony tam przewód neutralny (zero), odbiorniki dołączone między te fazy i punkt, który był zerem, wytworzą swoje własne zero (dokładniej: stworzy je geometryczna suma wartości chwilowych tych napięć oraz prądów). Jeśli to będą
Jarek_P - > z doświadczenia. Nigdy w obwodzie jednofazowym przy upalonym zerze nie mi...

źródło: comment_1665689966gbv0hHwHCs16JQpgdcY01V.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Mirki z #remont #remontujzwykopem #elektryka

#mieszkanie spółdzielczo-własnościowe w bloku z #wielkaplyta, chcemy zrobić remont instalacji elektrycznej, oryginalnie jest stara z aluminium, w planie mamy zrobić miedź, przyszłościowo pod 3 fazy ( #indukcja ). Czy potrzebna jest jakakolwiek zgoda spółdzielni czy też wystarczy ich zawiadomić post factum?

W statucie spółdzielni jest zapis:
"podstawowy zakres obowiązków spółdzielni w dziedzinie napraw wewnątrz
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Straszak_pl: zadzwoń do nich i pogadaj, nikt nie będzie robić problemu że wymieniasz aluminium na miedź, nawet pytając się nie musisz podać prawdziwego nazwiska/adresu
  • Odpowiedz
Miraski da się jakoś organoleptycznie stwierdzić czy żarówka g4 jest na 12V czy na 230V mam takie w kuchni pod szafkami. Na samych żarówkach brak jakichkolwiek oznaczeń miernikiem nie zmierzę bo sondy mi nie wchodzą w te cienkie szczelinki.
#elektryka #elektronika
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@supermegazord: Jak wsadzisz żarówkę na 230 i nie będzie świecić znaczy że masz tam 12V, jak wsadzisz żarówkę 12V i wybuchnie to znaczy że masz tam 230V, sam wybierz lepszą opcję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Mirko znawcy elektryki, czy gniazdo widoczne na zdjęciu jest bezpieczne? Czy jest szansa że jest pod napięciem? Córka lvl 3, biegła żeby za to złapać i w ostatniej chwili ja złapałem. Wiem że raczej nie powinno tam być napięcia ale nie chciałem ryzykować, czy tam nie powinno być gniazdo żeńskie i jakoś zabezpieczone? Skrzynka znajduje się nieopodal placu zabaw w moim mieście. Co o tym sądzicie? Gdzieś to zgłosić? #elektryka
PrimoUltimo - Mirko znawcy elektryki, czy gniazdo widoczne na zdjęciu jest bezpieczne...

źródło: comment_1665593542LuYY0Etvog0shOgOAhISC6.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@PrimoUltimo: WTF?

Jedyna mozliwosc jest taka ze ta skrzynka to "odbiornik" a nie "nadajnik."

Cos w stylu ze w tym miejscu odbywaja sie czesto jakies imprezy i ta skrzynka na ich czas jest zasilana i robi za rozdzielnie.

W druga strone to kryminal :/
  • Odpowiedz
Siema. Dwa pytania dot. awaryjnego zasilania domu.

1. Do domowej sieci elektrycznej można podłączyć agregat i ręcznie przełączać się między zasilaniem z sieci i z agregatu. Czy da radę w ten sam sposób podłączyć też stację zasilania typu Bluetti (przykład)? Idealnie by było, gdybym miał trzy dostępne trzy opcje: sieć, agregat i akumulator.

2. Czy tak samo można podłączyć takiego powerwalla?

#preppers #elektryka #budowadomu
  • 8
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy da radę w ten sam sposób podłączyć też stację zasilania typu Bluetti (przykład)? Idealnie by było, gdybym miał trzy dostępne trzy opcje: sieć, agregat i akumulator.


@jcmp: montujesz dwa przełączniki agregat - sieć jeden po drugim i masz możliwość wyboru trzech źródeł zasilania.

2. Czy tak samo można podłączyć takiego
  • Odpowiedz
Cześć,
Wymieniam włącznik sterowania roletami.
I w ogóle się nie łapie jak mam podłączyć kable pod nowy (na wifi). Chyba cała zagwozdka w tym, że muszę jedynie dodatkowo podłączyć kabel neutralny, jednak to nic nie zmienia. Macie może jakieś doświadczenia z tym?
Proszę o pomoc Miraski
#elektryka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
W przedpokoju mam skrzynkę z bezpiecznikami. Ta skrzynka została zasłonięta szafka i jak widać jest w szafce. W tej samej szafce stoi drukarka ale nie ma blisko żadnego kontaktu, dlatego wpadłem na pomysł aby wziąć zasilanie ze skrzynki z bezpiecznikami i zrobić kontakt. Kontakt ten byłby podciągnięty pod bezpiecznik na przedpokój (prawy górny bezpiecznik). Gdzie mam się wpiąć aby było dobrze w górna część bezpiecznika po fazę, w górna listwę po przewód
rosso_corsa - W przedpokoju mam skrzynkę z bezpiecznikami. Ta skrzynka została zasłon...

źródło: comment_1665574584BUjq4DOoGLKodBsvDwA50O.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@rosso_corsa: Koślawo złożona tablica, zasilanie przychodzi na różnicówkę? i neutralny wchodzi na szynę N? a wszystkie obwody są z tej różnicówki pomostkowne?

Wyglada na to, że masz układ sieci TN-S czyli instalacja wchodzi do lokalu 5 żyłowym przewodem, żeby dołączyć obwód gniazdowy trzeba poprosić elektryka z uprawnieniami aby po pierwsze wyłączył napięcie z lokalu, po drugie podłączył żólto-zielony PE na szynę PE, niebieski N na szynę N, oraz najlepiej dołożył
  • Odpowiedz