Pytanie o indukcję na 230v. Wiem że osobne zabezpieczenie, osobny kabel min 2.5, ale mając do wyboru płytę 7200 (z możliwością ograniczenia mocy) a 3600, która byście wybrali do instalacji 2 fazowej? Plusy i minusy?
Dzięki ;)
#elektryka
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Czy mogę zamontować zwykły akumulator (nieprzystosowany do Start-Stop)?


@Biszkop-T: możesz, ale nie powinieneś

Kwestia alternatora, nie samego systemu start-stop. Akumulatory AGM mają trochę inny cykl
  • Odpowiedz
Czy mogę zamontować zwykły akumulator (nieprzystosowany do Start-Stop)?


@Biszkop-T: To zależy o co chodzi.

Jeśli w Twoim samochodzie wersja start-stop posiada np. trochę większy akumulator, to śmiało możesz zamontować ten mniejszy - ponieważ masz wyłączony system to rozrusznik nie będzie chodził wiele razy, klima na prąd nie będzie Ci go rozładowywać jak stoisz na światłach itp.
  • Odpowiedz
Witam. Kulismy wczoraj z tesciem nadwyżkę betonu po starych futrynach. Wczesniej robilismy elektryke i elekyryk wywalil wszystkie kable , ktore szly z podlogi do licznika naszego. Po kuciu nadwyzki byly kable, ktore tesciu wycial, jak sie okazalo sasiad nie ma pradu w żyrandolach. Zalane byly juz kable i wszystko trzeba bylo skuc. Polaczylismy dwa kable w ktorych byl prad do esow u sasiada (on mogl wlaczyc i wyłączyć w kablach prad), ale
Adek1243 - Witam. Kulismy wczoraj z tesciem nadwyżkę betonu po starych futrynach. Wcz...

źródło: comment_16644713413yNsLFNpZXey0DJqu4Gyis.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Adek1243: to nie jest jakaś wielka filozofia. U sąsiada w żyrandolu zróbcie zwarcie i miernikiem u góry sprawdźcie który kabel dzwoni. I ten połączcie z tym który jest od włącznika.

Swoją drogą puszczanie przewodów przez sąsiada u góry to standard deweloperski dzisiaj. Prostsze tynkowanie sufitu.
  • Odpowiedz
NTC10k


@Wasky: Rezystancja 100m najbardziej gównianego druta CCA ze skrętki komputerowej to coś koło 40Ω. Przy 30m będzie pewnie z 15Ω czyli wprowadzisz błąd pomiaru rzędu 0.01% ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Witam. Próbuję naprawić starą farelkę. Przestała działać, gdy użytkownik wcisnął naraz wszystkie przyciski, więc prawdopodobnie zwarcie. Gdzie rozpocząć poszukiwania przyczyny? Jestem całkowitym laikiem, ale chciałbym naprawić sam. Lutownicę i multimetr potrafię obsłużyć
#elektryka #majsterkowanie #elektronika
DerMirker - Witam. Próbuję naprawić starą farelkę. Przestała działać, gdy użytkownik ...

źródło: comment_1664461901JdgqZmWWkECWo1abFXTd2Y.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DerMirker: W sumienigdy nie rozbierałem farelki ale zadziwiła mnie ilość elektroniki, która obsługuje tak zaawansowany sprzęt xD myślałem, że grzałki i tyle w środku.
  • Odpowiedz
Powoli rozglądam się za prezentami na święta - jakie szczypce zaciskowe/do ściągania izolacji/coś jeszcze przydatnego(?) polecacie? Żeby nie było 100w1, ale te najważniejsze funkcje dla elektryka miało.
#elektryka
  • 2
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Minęły 2 lata z akumulatorem #greencell 100Ah jako UPS pieca gazowego z zasilaczem marki Volt.
Do zasilacza nic nie mam, osiąga nominalne parametry, jest dość cichy i daje dobry sinus.
Co do akumulatora to w sumie wielkie XD bo szajs straszny, w sumie czego się spodziewać po AGM za 489zl (tyle kosztował w 2020 - obecnie ponad 800zl). Nowy osiągał 1.179KWh, piec na luzie dwie doby trzymał. Obecnie akumulator ma
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nie chce już słuchać o tej elektryce... Wrócę do niej jutro bo na YT pieprzą o rożnych producentach (reklamach) a młody szkolny świeżak nie wie o co chodzi... "Francuzi wkładają tu a Polacy tam.."
#elektryka #nauka
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Miraski chcę być samodzielna poza tym nie mam hajsu na #elektryka. W mieszkaniu mam światełka na korytarzu. Przy wejściu do mieszkania jest puszka a w niej 3 przewody - brązowy, zielono-żółty i niebieski. Instalacja jest przygotowana tak, że światełko w korytarzu mogę włączyć / wyłączyć będąc przy drzwiach lub w kuchni (druga strona korytarza) - łącznik schodowy tak to się nazywa. W puszce w kuchni mam 12 przewodów -
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Plotkova99 Lepiej wezwij, albo przynajmniej narysuj na schemacie kolorami co jak łączysz. Schodowe byś ogarnęła, ale musisz wiedzieć który przewód z tych 12 żył gdzie idzie. Opisy albo miernik.
  • Odpowiedz
#homeassistant #smarthome #elektryka
moze jakiś magik mi powie czy do takiego układu podłącze smart switch? bo ja nie widze sposobu tzn brakuje mi kabla pomiędzy krańcowymi włącznikami, niestety jest poprowadzony tylko z jednego gniazdka do krzyżowego i tam zaizolowany, a z drugiego są tylko 2 kable [*]
smart switch mam taki https://www.aliexpress.com/item/1005003723856103.html no i on potrzebuje stałego zasilania i nie umiem tego wymyślić... da się czy
bruuh - #homeassistant #smarthome #elektryka
moze jakiś magik mi powie czy do takieg...

źródło: comment_1664375056nqiIh0hybHNq5hwb4A5viO.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@bruuh:
W twojej wersji musiał byś odłączyć zasilanie do przełączników i przełączniki zamknąć obwodzie S1 S2.
Będzie brakować jednej "żyły"( ͡° ͜ʖ ͡°)
W Shelly impulsem jest 240V (przy przełączaniu na chwile nie ma zasilania)
Dodatkowe plusy z Shelly to działa znakomicie z HA przez wifi lub po zmianie ustawień lokalnie przez MQTT
Co do Tuya widziałem przełączniki z bodajże z opisem złącza SW, które
  • Odpowiedz
Witam,
Mirki polecicie jakiś kurs z którego dowiem się jak kłaść instalacje elektryczne w domkach jednorodzinnych(smarthouse)? Podstawowe pojęcia ogarniam takie jak prawa ohma co to moc, natężenie, napięcie, rezystancja. Bardziej potrzebuje takiego praktycznego kursu jak kłaść instalacje itp.

#elektryk #elektryka
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

#elektronika #elektryka #kiciochpyta
Ma ktoś może gniazdko inteligentne
Myśleliśmy nad zakupem tego
Potrzebujemy w toalecie wpiąć w to wentylator żeby się włączał od 20 i sobie chodził np do 22.
Może są jakieś tańsze rozwiązania.

Nie chcemy gniazdek z timerem bo to dużo miejsca zajmuje i szpeci
  • 1
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Cześć Miraski. Mam znajomego elektryka o którym się dowiedziałem pewnych dziwnych rzeczy i zastanawiam się czy można go jakoś wybronić:
1) Jeżeli nie ma w budynku uziemienia to podłącza on uziemienie do minusa "bo to lepsze od braku uziemienia"
2) Pręty uziomowe zakopuje nie na głębokość 1,5m/2m ale na 0,5m wcześniej je wyginając "bo to jest to samo a nie musi głębiej kopać".

#elektryka #elektryk
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Bad_Wolf @1-2-3: byłem świadkiem jak 2 elektryków stało przy rozdzielni , jeden wyjadacz, drugi pseudoelektryk (taki pomocnik od kopania i bruzdowania).
I ten drugi mówi: "jo tu mom dwa zyra"
A ten pierwszy: "To się odsuń , będzie tylko jedno"
  • Odpowiedz