#anonimowemirkowyznania Witam Mam rozkminę z cyklu #inwestycje #inwestowanie #pieniadze . Oczywiście nie proszę o gotowe rozwiązanie i nie mówię że zaraz zrobię to co napiszą mi "ludzie z internetów". Ale chciałbym poznać zdanie innych osób, być może jakiś inny punkt widzenia, być może ktoś mi coś podpowie.
Czy sztachety świerkowe na balkon to dobre rozwiązanie? W necie jak zwykle sprzeczne opinie, ale może ktoś z Was ma u siebie i może się wypowiedzieć? ( ͡º͜ʖ͡º) I jak to najlepiej zaimpregnować żeby kilka lat był spokoj?
Spółka Wielton S.A. Zmiana dzienna na XTB -0. 52% Zmiana dzienna na stronie GPW, Biznesradar i wszędzie indziej +0.84 Sanok Rubber na XTB -1. 26%, inne źródła podają - 0,42% Tak sobie porównuję i widzę że rozbieżności jest więcej, choć niektóre spółki dokładnie tak samo są notowane wszędzie. Skąd wynikają te roznice? Jutro rano poprawią?
Dlaczego kupując akcje przez #xtb od razu jestem 2-4zl na minusie? Myślałem że kupując po bieżącym kursie na dzień dobry będę na 0, a tu sekunda po transakcji za ok 1000zl i już od -2 do -4 zł w plecy. Czyżby w jakiś okrężny sposób pobierali jednak prowizję? U innych brokerów też tak jest?
Jeszcze mam problem z zakupem ETF Betam40t. Od piątku próbuję to kupic, wyskakuje okienko z zapytaniem
@Krupier już to rozwiązałem. Musisz kupić przez przeglądarkę, wtedy wyskoczy Ci takie okienko do zaakceptowania z zasadami inwestowania w etf, że się na wszystko zgadzasz i już będziesz mógł kupic. Powinno w apce wyskoczyć info albo chociaż ktoś z chatu o tym wiedzieć i wspomniec, trochę minus dla xtb :/
Czy jeśli zainwestuję w dwie różne spółki po 10k i po roku spółka A przyniesie mi 2000 zł zysku, a spółka B 2000 zł straty i sprzedam wszystkie akcje i wyjdę na zero, to czy muszę zapłacić podatek od tych dwóch tysi co zarobiłem? Innymi słowy czy fiskus liczy zyski osobno dla każdej spolki czy razem dla całego rachunku maklerskiego? Domyślam się ale jeszcze trochę się łudzę ( ͡°͜ʖ
@k2Marko: Liczą się zyski (lub straty) ze wszystkich spółek i wszystkich rachunków maklerskich w danym roku podatkowym. Dodatkowo jeśli w jednym roku masz stratę a w kolejnym zysk to możesz częściowo odliczyć sobie tą stratę.
Jakie są według Was największe minusy konta maklerskiego #xtb ? Niby wszystko bez opłat i prowizji a jednak nie ma jakiegoś hurraoptymizmu względem tego brokera. Na Mirko co róż przewijają się sceptyczne opinie, a nawet jakieś podteksty że #oszukujo ale do żadnych konkretów nie dotarlem.
Hmm czyli jeśli chciałbym kupić akcje lub etfy w USD to lepiej samemu przewalutowac i przelać na konto USD w xtb ? Można w ramach jednego konta mieć dwa rachunki jeden w PLN a drugi w USD?
Jak naliczana jest opłata za zarządzanie w #etf ? Myślę nad zakupem Betam40tr i ta opłata to 0,8% rocznie. Kiedy jest ona pobierana i od czego? Od kwoty inwestycji czy wartości wszystkich jednostek? Przy zakupie czy sprzedaży? Co jeśli sprzedam wszystko np po pół roku? Opłata będzie proporcjonalna czyli 0,4%? Czy może jest ona naliczana na bieżąco i znajduje odzwierciedlenie już w wycenie etfa?
Czy z biegiem czasu we Wszechświecie będą dominować ciężkie pierwiastki?
Obecnie większość materii we Wszechświecie to wodór i hel, czyli najlżejsze istniejące pierwiastki. Jednakże cały czas we wnętrzach gwiazd dochodzi do reakcji syntezy termojądrowej poprzez którą wodór zmieniany jest w hel a następnie stopniowo w cięższe pierwiastki jak węgiel czy żelazo. Podczas wybuchów supernowych i zderzeń gwiazd neutronowych powstają najcięższe z pierwiastków - złoto, płatna, uran itp. Czy można zatem przypuszczać że
Skąd wiemy z taką dokładnością jaki jest skład powietrza? W jaki sposób naukowcy identyfikują poszczególne pierwiastki w mieszaninach gazów, cieczy lub ciałach stałych?
29 kwietnia 2019 roku radioteleskop Parkes w Australii zaczął rejestrować sygnały radiowe od naszego najbliższego sąsiada, Proximy Centauri, oddalonego o nieco ponad 4 lata świetlne. Naukowcy z Harvarda wzięli pod lupę ten sygnał, okazuje się, że niemal na pewno nie jest on sztucznego pochodzenia.
@ntdc Czytałeś może "Cienie zapomnianych przodków"? Strasznie ciężko ją teraz dostać. Mam nadzieję, że będzie jakieś wznowienie tak jak z Błękitną Kropką. Zauważyłem że często u osób które interesują się kosmosem jest również jakaś fascynacja prehistorią człowieka. Sagan napisał tę książkę, Clark poruszył ten temat w Odysei Kosmicznej itd. Zapytam z ciekawosci czy Ciebie w jakimś stopniu również interesują pradzieje człowieka?
Mirki, korzystał ktoś z nosidła turystycznego? Chodzi mi o niewielki plecak turystyczny z miejscem do siedzenia dla dziecka u góry. Możecie polecić jakiś model który byłby wygodny dla bąbelka i jednocześnie stosunkowo łaskawy dla mojego kręgosłupa? Ewentualnie na co najbardziej zwracać uwagę przy wyborze? Może ktoś z Was ma na sprzedaż używany w dobrym stanie? Przykładowy model z Allegro https://allegro.pl/oferta/nosidelko-nosidlo-turystyczne-kangoo-dla-dzieci-9756879209?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
Mirki, co zrobić żeby mój #redmi note8t nie rozmazywal tak zdjęć przy jakimkolwiek ruchu obiektu fotografowanego? Ogólnie zdjęcia wychodzą spoko, wyraźne i ładne kolory ale to wszystko kiedy nie ma ruchu. Wystarczy drobne poruszenie i już w tym miejscu jest smuga. Tak jakby było długie naświetlanie i żadnej stabilizacji. Robię fotki w trybie auto przez domyślną aplikacje aparatu. Jest na to jakiś sposób?
@Zelber: Przeglądałem szczegółowe informacje o tych rozmazanych zdjęciach i czas naświetlania w nich to z reguły 1/33 do 1/20. Są to zwykle zdjęcia z wnętrz, tylko tryb auto dobiera takie długie naświetlania nawet gdy pomieszczenie jest całkiem dobrze naświetlone. Na zewnątrz jest już dużo lepiej, zwłaszcza w dzień przy dobrej pogodzie czas naświetlania 1/1000 i krócej. Może spróbuję w pomieszczeniach przechodzić w tryb Pro i ustawiać 1/60s ?
Tłuszcz na patelnie, walisz w to kuraka i przysmażasz. Rozgarniasz kuraka na boki i na środek sypiesz ryż. Czekasz chwilkę aż się zeszkli. Zalewasz bulionem i przykrywasz pokrywką. Smacznego. Jak chce Ci się "świrować" to wcześniej przed kurczakiem smażysz cebulkę i czosnek, reszta tak samo. Jak chce Ci się jeszcze bardziej świrować to po "ugotowaniu" ryżu dodajesz warzywa - co Ci się tam zapragnie, może być gotowa mieszanka (mrożonka). Przyprawy wg. uznania.
Mirki, kupiłem buty do biegania z Decathlonu rozmiar 45 i okazało się że są trochę za małe, więc wymieniłem na 46 a te są z kolei trochę za luźne :P Szlak mnie trafi z tą ich rozmiarowka. Połówek akurat nie było :/ Pytanie czy w butach do biegania można stosować jakieś dodatkowe wkładki żeby zmniejszyć nieznacznie rozmiar i czy możecie coś polecić?
@k2Marko generalnie do biegania powinno się mieć co najmniej 1 numer większe buty. Noga troszkę puchnie podczas biegu i jak z czuba walniesz w wystający korzeń to też się przydaje:-)
Witam
Mam rozkminę z cyklu #inwestycje #inwestowanie #pieniadze .
Oczywiście nie proszę o gotowe rozwiązanie i nie mówię że zaraz zrobię to co napiszą mi "ludzie z internetów".
Ale chciałbym poznać zdanie innych osób, być może jakiś inny punkt widzenia, być może ktoś mi coś podpowie.
Mam