@kavec: Nie zapowiada pociągów, tylko jest dyżurną ruchu. Czyli zarządza stacją, kieruje pociągi na właściwy tor, wyprawia je. Jest odpowiedzialna za ruch na całej stacji i przyległych szlakach. Od pewnego czasu wprowadzono tam zapowiedzi w języku angielskim kiedy zaczęły jeździć ekspresy międzynarodowe. Zamiast wysłać ludzi na kurs czy użyć syntezatora mowy czy zatrudnić osobę od zapowiedzi zrzucono to na dyżurnych ruchu. To co mają zapowiadać przychodzi specjalnym telegramem i jest
@new_micra: To akurat jest pod wiaduktem DTŚ w Świętochłowicach. Max 100km/h jechał. Maszynista nieźle musiał się zdziwić, bo wyjechał właśnie zza łuku nie mając szans zobaczyć ich dużo wcześniej. Mieli szczęście, pociągu nie słychać tam kompletnie. Nowy tor, hałas z drogi i ukształtowanie terenu.
Na podstawie konstr. lokomotywy EU07 opracowano projekt elektrowozu ET41 przeznaczonego do prowadzenia ciężkich pociągów towarowych. W 1977-83 wyprodukowano 200 lokomotyw ET41. Ze względu na przestarzałą konstr. lokomotyw, w 2016 PKP Cargo zdecydowało się na naprawy główne połączone z modernizacją.
@Bohumil: Większosc z tych kasowanych to totalne wydmuszki. Większość z wystawionych na sprzedaz 2 lata temu i tak została skasowana. Ta ze zdjęcia miała ostoję w takim stanie, że nadawała sie tylko do kasacji.
To coś niespotykanego. Lokomotywa, która wykoleiła się pod Zieloną Górą teraz jedzie bez obsługi w kierunku Głogowa. Ruszyła zaraz po tym, jak została postawiona na tor.
@hrumque: Dziennikarze jak zwykle popisują się fantazją ułańską. Wymyślają byle by coś tylko napisać. Co się stało? Prosta rzecz. Jak to przy wykolejeniu lokomotywa była wyłączona. Zanim ją podnieśli to z układu zeszło całe powietrze lokomotywy. Czyli co by się nie działo, nie hamowała. Ciała dała obsługa pociągi ratunkowego. Nie zabezpieczyli podnoszonej lokomotywy płozą hamulcową czy nawet zakręceniem hamulca ręcznego na lokomotywie. Wstawili ją na tory, zdjęli podnośniki, nic już
@mbn-pl: Ale hamulec ED aby działać potrzebuje prądu z sieci trakcyjnej. Sam z siebie nie zadziała. Coś musi wytworzyć przeciwprąd. Maszyna stoczyła się wyłączona, czyli była opuszczona i miała wyłączone baterie. A co do lokotywy, to była EU07-324. Ona akurat hamulca ED nie posiada. Tylko klockowy.
@mbn-pl: Tak, ale gdzieś to ciepło z oporów trzeba wytracić. Żeby wytracić, musi być chłodzenie, a żeby było chłodzenie musi być napięcie. Żeby przełączyć na opór również trzeba mieć sterowanie, czyli lok musi być załączona. Samoczynnie ED się nie wdroży, bo nie ma jak. EU07 konstrukcyjnie to przełom lat 50/60. Wtedy ED jeszcze nie stosowano. Nowsze konstrukcje, już je posiadają. U nas np. EP09 albo ET42. Jednak na ET42 jest
Jest wątek o najbardziej rozpieprzonych, to może zróbmy dla najładniejszych, najpiękniej ulokowanych w Polsce, najbardziej urokliwych. Moim faworytem, choć na zdjęciu tego nie widać, jest dworzec w Plichowicach, z widokiem na zaporę wodną.
@rolfik_r1: @Kosiak: Również Ruda Chebzie była dworcem dwupoziomowym. Górny poziom jest od około 40 lat nieczynny. W tym roku przejechał górnym poziomem również ostatni pociąg towarowy.
Koparka kroczaca w Polsce Koparka kroczaca znajdowała się również w Polsce. Był to jedyny egzemplarz. Pracowała latami przy wydobyciu piasku w Kopalni Piasku Szczakowa. Dokładnie na polu piaskowym Przymiarki. W okolicy 2005/2006r została pocieta. Była takim rodzynkiem. Jedyna kroczaca w strukturach PMP-PW. Pozostałe kilkadziesiąt koparek było gąsienicowych i szynowych. Do dziś przetrwały 4 tak wielkie maszyny. 3 w Kotlarni i 1 w Ciężkowicach.
Wagony wypięły się z pociągu i pędziły po torach mijając stację w Nysie czy przejazdy kolejowe. Zawiódł system bezpieczeństwa. Teraz sprawę badają kolejarze.
@bisu: a po kiego grzyba? Żeby spowodować straty materialne? Puste szlaki i ukształtowanie terenu w zupełności wystarczyly aby po wytraceniu prędkości bezpiecznie je zatrzymać.
@genburson: poczekajmy na wyniki komisji to się dowiemy. Obstawiam postapienie niezgodne niezgodne przepisami i pozostawienie wagonów z wyłączonym hamulcem na końcu składu. Dlatego przepisy nakazują aby dwa ostatnie wagony hamowaly. Aby w przypadku rozerwania w nie zbiegły. W środku mogą być wagony w wyłączonym hamulcem.
@genburson: przepisy są dobre. Jasno jest powiedziane, ostatnie muszą hamować. Tutaj obstawiam akcje a pieprz to, przecież dojada. I jechaly ostatnie ale z hamulcem wyłączonym. Skład się rozerwal i nie było ich jak zatrzymać. Przy działaniu zgodnie z przepisami po prostu by zatrzymały się. Załoga poszła by, zakrecila ręczne i tyle.
@Nutaharion: tam są przejazdy strzeżone oraz SSP. SSP się załączyło prawidłowo i osłoniło przejazd. Przejazdy strzeżone przez droznika były zamknięte. Najbliższe tory zeberkowe aby wykoleic są w Nysie. Ale po co. Pojechały, wróciły, wytracily prędkość i nic się nie stało. Pracownicy zadzialali prawidłowo
@Nutaharion: Akurat na tym przejeździe pociąg jedzie kilka razy na zmianę nawet. To dojazd do Mostostalu. Także nie jest to jednorazowy przejazd. W tygodniu to codzienność.
Karolina Pn, USA. Kobieta wjechała na przejazd kolejowy, gdy opuszczały się bariery. Ona i samochód z kamerą zostali zamknięci w środku. Kobieta wpadła w panikę i zamiast cofnąć, uciekła zostawiając samochód na drodze pociągu. Była poszukiwana, zgłosiła się na policję, ukarano ją mandatem $1000.
@bajlando: coraz mniej jest takiego dziadostwa. To się zwyczajnie nie opłaca. Nieraz strzelaja nowe opony. Bieżnikowane są norma w ciężarówkach. Poza przednią osią. Naprawdę mało firm i kierowców pozwala sobie na używke na przód. Z tego właśnie powodu, tracisz całkowita kontrolę nad pojazdem. Na tył mogą być, nie jest to tak niebezpieczne jak wystrzal wystrzal przodu. Dobre nalewki nie są złe. Nie odbiegaja w zasadzie od nowych opon klasy ekonomicznej.
Maszynista pociągu PKP Intercity "Podlasiak", jadącego w piątek ze Szczecina do Białegostoku i Suwałk, który zatrzymał się w Tłuszczu, a skład nie ruszył ze stacji przez trzy godziny, postąpił prawidłowo. - Tylko w wyjątkowych przypadkach, np. w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, maszynista...
@mopo: nie może jechać więcej jak 12 godzin. Potem może wracać pasażerem w ramach pracy czy dozorowac pociąg, jak miało miejsce to w Tłuszczu. Za dozorowanie i powrót do miejsca planowego zakończenia służby ma normalnie płacone w ramach nadgodzin.
@Xaveri: Mylisz się. Żaden normalny maszynista nie zgodzi się na to. Ba, więcej nagięć prawa jest poprzez braki kadrowe niż odpowiednią ilość maszynistów.
@Jormung: Nie ma w zasadzie ograniczenia. Do momentu uszkodzenia któregoś z elementów lub zwyczajnie braku mocy. Jeżdzono na próbach nawet 200km/h tą lokomotywą. Jednak bieg ze względu na konstrukcję zawieszenia pudła był bardzo niespokojny. To czynnik powodujący zagrożenie. Licząc stosunek mocy do masy takiej lokomotywy osiągnięcie nawet 250km/h nie było by większym problemem przy odpowiednim napięciu i profilu. Jednak nie wytrzymały by tego silniki, doszło by do ich uszkodzenia nie
@IleRazyMamJeszczeZakladacKonto: Dziwne pytanie. EP07 od EP08 różni się tylko przekładnią i łożyskami. EP09 to inna konstrukcja. I te i te mają plusy i minusy. Ale dobrze się spisują.
@Ziner: Czym niby się różni? Jakie inne prądy? Prądy są takie same. Przyśpieszenie? No skoro inna przekładnia to chyba logiczne, że inaczej wygląda przyśpieszenie? Rozruch jest o wiele cięższy na EP08, ale na wyższych prędkościach lepiej utrzymuje prędkość, lepiej łapie też 120 od EU/P07.
@Ziner: Coś ci dzwoni ale nie wiesz gdzie. EP08 ma taki sam prąd maksymalny jak EU07. Poprzez obiżenie prędkości obrotowej silnika przez zmianę przekładni logicznym jest, że jadąc 100km/h mając zamkniętą pozycje równoległą bezoporową będziesz miał większy prąd niż na EU07. Utrzymanie prędkości bez problemu? Polecam jazdę na EU07 z 12 wagonami już. Zobaczysz jak trzyma te 120km/h. Na podjazdach prędkość niestety spada. Start ma bardzo dobry, ale potem jest
To nie koniec: Nowa sygnalizacja świetlna i szlabany w ogóle nie działają, a w momencie przejazdu pociągu wysiadają z niego kolejarze, by wstrzymać ruch samochodowy
Ehhh, jak zwykle pismaki nie popisały się. Remont jak najbardziej sensowny. Przed nim linia ta była nieczynna, zaden pociąg nią nie jeździł. Wyremontowany 40km odcinek linii kolejowej za 21mln złotych. Tak, tylko za 21mln. Same urządzenia na takim przejeździe to koszt około 1mln złotych. Rzekomo pociągi jeżdżą wolniej. Szkoda, że wcześniej w ogóle nie jeździły a wyższa prędkość była jedynie na papierze. Za kwotę 21mln złotych linię udrożniono, czyli połatano w taki
@Wujek_Mietek: Pokaż mi gdzie jest ten komentarz maszynisty. Dla 80km/h dużo dużo większy. Zobacz na zdjęciu jak wygląda ta linia a jak linia po remoncie np. na 80km/h. Same roboty przy podtorzu itd przynajmniej o połowę podniosły by koszta. Ta linia ma też taki profil, że ciężkie towarowe na niektórych podjazdach wciągają się 5-10km/h. Linię po prostu udrożniono aby odciążyć inne remontowane w tym czasie odcinki. W razie czego jej
@Wujek_Mietek: Ten plik dźwiękowy to jakiś bełkot totalny. Prędkość 80km/h ale była 0. Skoro była 0 to było 0, bo szlak był nieprzejezdny. Po remoncie jest 40km/h bo do takiej prędkości linię wyremontowano.
@fonderal: Znasz dokładny zakres tych prac? Za 230 tys to mogli jedynie co nakupić trochę podkładów i wymieniać punktowo najbardziej zużyte, co miało właśnie miejsce na tej linii.
Przedmiotem zamówienia jest opracowanie dokumentacji projektowej na n/w roboty budowlane orasz wykonanie robót polegających na: -na odcinku Kępno–Oleśnica od km 103,284–146,637 wymiana podkładów drewnianych, wzmocnienie toru, wycinka drzew i krzewów; -na stacjach (Bralin, Syców) i przystankach osobowych (Stradomia, Jemielna Oleśnicka, Poniatowice,
@fonderal: Dla porównania szykuje się powoli remont kapitalny linii z Chybia do Wisły Głębce. Linia również jednotorowa, podobnej klasy ale z zachowanym ruchem. Będzie kapitalny remont, czyli robimy wszystkie przejazdy, tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania. Prędkość nie będzie większa jak 100km/h. Długość remontowanego odcinka, prawie 50km. Koszt remontu to 300mln złotych.
Co ten kierowca to ja nie wiem ... zamiast przejechać to sobie plac manewrowy zrobił na torach. Zatrzymuje się na torach, cofa, skręca, w międzyczasie opadają szlabany a ten dalej manewruje.
@klaun-szyderca: Nie zwalniają do 20km/h. Przez przejazd niestrzeżony jeździ się nawet 120km/h. 20tka ma inny powód, zły stan przejazdu, brak widoczności czy zbyt duży ruch na przejeździe. Przejazdy z sygnalizacją świetlną do 140km/h, z rogatkami do 160km/h.
"Pierwszy raz miałem okazję słyszeć taki piękny i silny rozruch u Byka, i właśnie to lubię w tych maszynach :-) ET22-772 z IR 18121 Portowiec relacji Warszawa Wsch.-Szczecin" | Akcja od 0:55.
@piotreek88: Ale to jest moc ciągła lokomotywy. Osiąga się przy prądzie około 350A. Maksymalna prąd dla tych silników to 600A lub 750A przy załączonym wysokim rozruchu. Jednak z tak wysokim prądem można jechać maksymalnie 5 minut, inaczej grozi to uszkodzeniem silnika (przekroczenie dopuszczalnej temperatury i spalenie izolacji. To są silniki przeciążalne. Poczas rozruchu śmiało moc podchodzi do 7000KM.
Problem spotkał kierowców tankujących na samoobsługowej stacji eMILA przy ul. Morskiej 116A w Gdyni. Jak tłumaczą przedstawiciele stacji, wskutek awarii systemu kanalizacji, do zbiornika z paliwem przedostała się... deszczówka.
@voyovnick: W Zabrzu jest ich jedna stacja. Po zatankowaniu auto zaczęło mi szarpać. Znajomemu w nowym Audi S5 zaświecił się check engine. Nie polecam.
@szymas70: Zbiornika w tamtym miejscu nie ma od lat 70tych. Wtedy zamknięto Szyb Wojciech, a w miejsce zbiornika i szybu utworzony punkt sprzedaży piasku Kopalni Piasku Kotlarnia. Kopalnia tam swój piasek do punktu sprzedaży. Kiedyś takich mostów w GOPie i ROWie było ponad 1000. Dzisiaj kopalnie wykorzystują już tylko 4 mosty, na które wozi się właśnie piasek do podsadzki hydraulicznej na kopalni. Mosty budowlane, tj taki jak na filmie dla
@szymas70: 3 w Katowicach. Szyb IV KWK Staszic, Szyb Poniatowski KWK Wieczorek, Szyb Wschodni-Agata KWK Wieczorek. W Mysłowicach 1 Szyb Wschodni KWK Mysłowice-Wesoła. Poza tym są mosty, na które pociągi nie jeżdżą ale mogą wjechać. Szyb Zbigniew KWK Bobrek w Bytomiu, Szyb III KWK Jankowice w Rybniku, Szyb Wanda-Lech KWK Pokój.