7 najważniejszych odkryć roku 2016
Subiektywne naukowe podsumowanie roku 2016 z gościnnym występem SciFuna.
z- 71
- #
- #
- #
- #
- #
- #
Subiektywne naukowe podsumowanie roku 2016 z gościnnym występem SciFuna.
zAustralia wciaz malo znana fascynuje kolejne pokolenia. Zobaczmy, czym jest Australia, jak ja odkryto, jak skolonizowano, dlaczego jej najwyzszy szczyt nosi imie Tadeusza Kosciuszki?
zW jaki sposób powstał wszechświat? W tym odcinku Astrofazy przybliżam teorię Wielkiego Wybuchu, która jak dotąd wydaje się najlepiej opisywać sposób w jaki mógł powstać wszechświat.
zNiezwykła stara panorama Warszawy, która została wykonana w 1873 roku. Przerobiona do krótkiego filmu. Tak prawie 150 lat temu wyglądała dzisiejsza stolica Polski!
zCzy Proxima Centauri krąży wokół dwóch gwiazd Alfy Centauri? To pytanie od momentu odkrycia najbliższej Słońcu gwiazdy w 1915 roku zadawały sobie kolejne pokolenia astronomów. Dopiero w tym roku trzech astronomów – P. Kervella, F. Thévenin i C. Lovis – wyznaczyło orbitę tego czerwonego karła...
zMimo dobrodziejstw globalizacji, w nędzy, za grosze – wg Banku Światowego przeciętnie za 1,33 dolara dziennie - wegetuje co dziesiąty mieszkaniec Ziemi. To kilkaset milionów ludzi. Ale jest lepiej, bo 20 lat temu w koszmarze wykluczenia z podziału dóbr wszelakich tkwiła nas jedna trzecia.
zU nas awans oparty jest na selekcji negatywnej. Nie zawsze, ale bardzo często. Silna osobowość jako rektor czy dyrektor instytutu nie jest większości na rękę. Bo jeszcze będzie miał wizję, będzie chciał ją realizować, mówiąc kolokwialnie – weźmie kolegów za pysk. Czasami się tacy jeszcze...
zW marcu wykryto tajemnicze, powtarzające się i krótkotrwałe wybuchy promieniowania radiowego. Źródło zlokalizowano poza Drogą Mleczną. Teraz naukowcy donoszą o kolejnych sygnałach z tego samego miejsca.
zWybitny muzyk, kompozytor, wokalista, tekściarz i producent, znany nie tylko z grupy Republika i jako Obywatel G.C., swoim nagłym odejściem zaskoczył chyba wszystkich.
zKilka ciekawych hipotez
zPotwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych to nie tylko odkrycie, które zasługuje na Nagrodę Nobla. To także początek badań mogących dać nam możliwość błyskawicznego pokonywania ogromnych odległości w kosmosie.
z"W związku z tym postanowiłem do "listów od Suwerena" (...). I napisałem fikcyjnego mejla z jednorazowego konta, które zniknęło po wysłaniu wiadomości zanim zrobiłem screena"
zPolacy nagrali świetny audiobook na podstawie słynnej powieści SF i filmu Kubricka. W słuchowisku znani aktorzy, świetna muzyka, efekty dźwiękowe i Krystyna Czubówna jako narratorka!
zCo prócz religii może nadać sens naszemu życiu?
zPoznajcie Patrika Pietschmanna z Niemiec, który jest kompozytorem, aranżerem oraz hobbistycznie programuje. Jego wykonanie na fortepianie utworu Hansa Zimmera z filmu Interstellar - Main Theme wraz z użyciem programu Synthesia, który wyświetla świetlne nuty na obudowie fortepianu.
zFilm traktujący o dokonaniach jednego z najwybitniejszych umysłów 20. wieku - Johna von Neumanna. Jego prace przyczyniły się do rozwoju matematyki, fizyki, ekonomii i informatyki. Film po angielsku.
zCo środę o 16:15 na kanale Delty będą umieszczane kolejne archiwalne nagrania. Wykład prowadzony jest do dzisiaj na Wydziale MIM UW i cieszy się niesłabnącą popularnością.
zWykład dr inż. Andrzeja Strupczewskiego - prof. NCBJ. Politechnika Poznańska 03.12.2016
zMożna też bez angielskiego , wszystko zwizualizowane.
zProf. dr hab. Bogusław Wolniewicz na seminarium prowadzonym przez dr hab. Pawła Okołowskiego rysuje, wychodząc od słów Ojca Świętego Benedykta, fundamentalny...
zWykop.pl