Wpis z mikrobloga

Od 2025 ma być wprowadzony w Polsce system opakowań zwrotnych. Kolejne chore rozwiązanie rodem #niedzielahandlowa - każdy z nas sortuje już plastiki czy szkło. System ten tak na prawdę jest nowym podatkiem, bo nie będzie od niego mniej smieci na ulicach, a nakłada on na nas konieczność zbierania niezgniecionych smieci i odnoszenia ich do sklepu. Dlaczego to nowy podatek? Dużo osób po prostu kupując jedna sztukę jakiegoś produktu w puszce czy butelce po prostu zgniecie ja i wyrzuci do odpowiedniego kosza, przez co Państwo zyskuje na każdej takiej 1zl (potem rozszerza na 2zl za sztuke). Osoby wylatujące z Polskich lotnisk, kierowcy zawodowi etc będą to wyrzucać i Państwo w ten sposób będzie miało dodatkowy dochód. A najgorsze, że są ludzie, co to rozwiązanie popierają jeszcze! Ktoś się orientuję czy planowane są jakieś protesty przeciwko wprowadzeniu tego rozwiązaniu?

#pytanie #bekaztransa #polska #konfederacja #prawo
  • 88
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@muguet W wielu miastach śmietniki zostały ograniczone i żeby jakiś znaleźć trzeba się sporo nachodzić czasem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Idea opakowań zwrotnych jest spoko ale w momencie jak wszystkie opakowania będą ustandaryzowane i wszystkie sklepy oraz automaty będą przyjmowały je niezależnie gdzie zostały zakupione. W naszych warunkach okaże się że zwrot będzie można wykonać tylko w sieci której zakupiło się produkt mając oczywiście paragon jako dowód
  • Odpowiedz
Kolejne chore rozwiązanie rodem


@Kamar: Pitolisz kocopoły, a puszki i butelki w Polsce walają się wszędzie. Pojedź do Skandynawów, mają kasę, mogliby w---------ć opakowania a zbierają i oddają. Puszki czy butelki u nich na ulicy to rzadkość.
  • Odpowiedz
@piaskun87 Wiec nie wiesz jakim syfem są rozwiązania w "innych krajach" skoro tylko dlatego chcesz to ślepo kopiować u nas. W Niemczech nie oddasz wielu butelek w innych sklepach niż te w których kupiłeś. W krajach skandynawskich zmienili maszyny na "nowsze" I teraz każdy kraj ma osobny system i trzeba się bujać z butelkami i puszkami przez 5-6 panstw. Zgadnij gdzie jest syf z wyrzuconymi butelkami i puszkami i to nie
  • Odpowiedz
  • 17
@BornToDie69: no a po co mam płacić za to, żeby potem to musieć zbierać i w formie niezgniecionej odnosić do sklepu, żeby odzyskać swoje wlasne pieniądze zamiast jak teraz wyrzucić do np plastiku i efekt był ten sam? A w tym rozwiązaniu chodzi o to, że nie każdy to odzyska, tylko ktoś np wyrzuci bo jest na wyjeździe, albo z 1 rzeczą nie opłaca się iść i tym samym pieniądze
  • Odpowiedz
Każdy z nas segreguje?


@muguet: a to inna sprawa - po prostu powinny być worki z kodem kreskowym i zamknięte pojemniki, skanujesz kod, wrzucasz i co jakiś czas wyrywkowe kontrole + wysokie kary

Teraz to większość ludzi w--------a śmieci byle jak
  • Odpowiedz
@piaskun87: Jakim cudem dostałeś tyle plusów to ja nie wiem. Aktualnie jest problem, żeby zwrócić butelki szklane, bo w większości sklepów bez paragonu nie podchodź. Dodanie do tego jeszcze innych opakowań sprawi tylko tyle, że będziemy za nie więcej płacić... A te opakowania są już sortowane przy wywozie śmieci w większości miejsc w PL.
  • Odpowiedz
Jeżeli do tej pory nie udało się w cywilizowany sposób ogarnąć recyklingu szklanych butelek (proponuję 5zł kaucji, bo jak wiadomo problemem jest niechęć konsumenta do zwrotu a nie to, ile zachodu to wymaga), to już widzę, jak będzie to działało z plastikiem, którego, jak sądzę, jest na rynku kilkukrotnie więcej - nadchodzi każdorazowe wywracanie gałami przez osoby na kasie, opowiadanie farmazonów o tym, że sklep nie przyjmuje opakowań, konieczność posiadania zapisu z
  • Odpowiedz
@Kamar: Kto segreguje, ten segreguje. Mieszkałem za granicą i widziałem w bloku inżynierów, którzy normalnie wszystko ładowali do jednego kubła, ale buteleczki grzecznie odnosili do sklepu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Kamar: w Holandii działa i się opłaca zwykłemu konsumentowi. Ja zbieram sobie puszki i butelki na półce w spiżarce i raz na jakiś czas wrzucam to do dwóch dużych siatek i przy okazji zakupów wymieniam. Zawsze jestem tak z 16-18 euro "do przodu" przy płaceniu (tak, wiem, że to tylko zwrotna kaucja i zapłaciłam wcześniej za to, ale nadal fajnie móc odzyskać tę kasę). Ciekawe tylko, na ile będzie to
  • Odpowiedz
  • 6
@Krolowa_Nauk: tylko, ze wlasnie potwierdziłaś, że się nie opłaca. Nakłada to na Ciebie konieczność zbierania smieci, żeby nie stracić swoich pieniędzy, które teraz możesz odzyskać jednocześnie dokładając dodatkowej roboty że zbieraniem niezgniecionych smieci I odnoszeniem ich do sklepu zamiast wyrzucenia ich do np śmietnika na plastik. A jak coś się zgniecie albo wyrzucisz to te pieniądze tracisz i zyskuje je Państwo.
  • Odpowiedz
  • 8
@piaskun87 ale co działa? Działa to że musisz bawić się w śmieciarza bo inaczej wyrzucisz pieniądze z każdą plastikową butelkę. No super działa. Czyli tak jak pisze op. Jest to nowy podatek.
  • Odpowiedz