Wpis z mikrobloga

Od 2025 ma być wprowadzony w Polsce system opakowań zwrotnych. Kolejne chore rozwiązanie rodem #niedzielahandlowa - każdy z nas sortuje już plastiki czy szkło. System ten tak na prawdę jest nowym podatkiem, bo nie będzie od niego mniej smieci na ulicach, a nakłada on na nas konieczność zbierania niezgniecionych smieci i odnoszenia ich do sklepu. Dlaczego to nowy podatek? Dużo osób po prostu kupując jedna sztukę jakiegoś produktu w puszce czy butelce po prostu zgniecie ja i wyrzuci do odpowiedniego kosza, przez co Państwo zyskuje na każdej takiej 1zl (potem rozszerza na 2zl za sztuke). Osoby wylatujące z Polskich lotnisk, kierowcy zawodowi etc będą to wyrzucać i Państwo w ten sposób będzie miało dodatkowy dochód. A najgorsze, że są ludzie, co to rozwiązanie popierają jeszcze! Ktoś się orientuję czy planowane są jakieś protesty przeciwko wprowadzeniu tego rozwiązaniu?

#pytanie #bekaztransa #polska #konfederacja #prawo
  • 84
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

w innych państwach Europy, gdzie funkcjonuje taki system od lat to działa, ale u nas męczennicy będą bronić status quo XD


@piaskun87: u nas teoretycznie funkcjonuje system kaucyjny przy butelkach do piwa, a spróbuj teraz oddać jakąś bez paragonu do sklepu i odzyskać kaucję xD

Nie wspominając już o tym że większość mniejszych browarów ma butelki bezzwrotne które i tak lądują w koszu.
  • Odpowiedz
@piaskun87: dokladnie. Wystarczy w wiekszym sklepie maszyna do segregacji i wytyczne co do opakowan by mogly byc jednakowe lub zblizone niewazne od marki produktu. W Niemczech dziala to od lat swietnie. Dlatego tam chociazby jest kultra picia wody ze szkla- smakuje o niebo lepiej niz z plastiku.

@sameowoce: Dopoki nie beda wymagac od ludzi jak do tej pory paragonu za zakup to kasjer nie bedzie mial z tym
  • Odpowiedz
@Kamar najlepiej ze w całym kraju jest może z kilkanaście automatów, we Wrocławiu tylko w 2 lidlach zrobili (cały proces nie jest taki błyskawiczny, trwało to ze 4 miesiące, dobudowali do sklepów specjalne pomieszczenie) i działały może jakiś tydzień.
  • Odpowiedz
@Kamar: Tak z ciekawostek to dodam, że w Niemczech nie wprowadzono tego z powodów ekologicznych. Schröder przejmował chorego człowieka Europy i wpadł na pomysł, że biedni ludzie mogą sobie zbierać takie butelki na ulicy a że za każdą jest 25 centów, to sobie coś tam dorobią.
  • Odpowiedz
@Kamar Ogólnie jest to dla konsumenta jest to niewygodne - Musisz składować butelki, a jeśli nie skladujesz, to tracisz na kaucji. Jeśli chodzi o kwestie śmieci, to Polska jest na tyle czystym krajem, że to nie ma znaczenia.
  • Odpowiedz
w innych państwach Europy, gdzie funkcjonuje taki system od lat to działa, ale u nas męczennicy będą bronić status quo XD


@piaskun87: @sameowoce @Kamar ale co to znaczy że działa? Mieszkam w Niemczech I ten system to rak tak samo jak zakaz handlu.

Co to znaczy że działa? Że automat wyda ci kwitek po wrzuceniu butelki?
  • Odpowiedz
@piaskun87: co działa? Że inne państwa Europy bogacą nie na tych podatkach? Bo wyobraź sobie, że ostatnio w Czechach kupiłem dwie butelki wody na drogę do domu. Kaucję oczywiście zapłaciłem. I jak myślisz, co zrobiłem z tymi butelkami? Zachowałem je, żeby może jak w przyszłym roku będę jechał na wycieczkę do Czech to je oddam? Kaucji już nie odzyskam, butelki poszły na polskie wysypisko. To jest czysty zysk dla tych
  • Odpowiedz
@Kamar: To jest zabieranie się za problem od d--y strony. Państwo powinno wymuszać na producentach stosowanie mniejszej ilości plastików a nie przerzucać koszty i odpowiedzialność na konsumenta. Sam bardzo chętnie bym kupował wodę mineralną w wielorazowych opakowaniach albo produkty w opakowaniach tekturowych zamiast w plastiku.
  • Odpowiedz
@Kamar Każdy z nas segreguje? Ja mieszkam w dużym mieście i trawniki są bardziej zasrane butelkami po małpkach, niż psimi gównami. W wiatach śmietników też wszystko w------e razem, łącznie z butelkami po wódce utytłanymi w zgniłych pomidorach (przykład z tego tygodnia). Opakowania zwrotne to imho jakaś chociaż drobna szansa na to, że ktoś to wrzuci wreszcie w przeznaczone do tego miejsce ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
@Aster1981: to ciekawe czemu teraz nie ma wszędzie automatów do butelek a jak są to działają tak że lepiej jak by ich nie było. Idziesz z siatką butelek i okazuje się że automat nieczynny. I zamiast zwrócić ci pełną kaucję na bonie to 30 gr za butelkę. A i dodam że to w mieście ex wojewódzkim. Więc nie jakieś zadupie.

W jednym roku wprowadzili by na p--o nakaz butelek zwrotnych.
  • Odpowiedz