Wpis z mikrobloga

Od 2025 ma być wprowadzony w Polsce system opakowań zwrotnych. Kolejne chore rozwiązanie rodem #niedzielahandlowa - każdy z nas sortuje już plastiki czy szkło. System ten tak na prawdę jest nowym podatkiem, bo nie będzie od niego mniej smieci na ulicach, a nakłada on na nas konieczność zbierania niezgniecionych smieci i odnoszenia ich do sklepu. Dlaczego to nowy podatek? Dużo osób po prostu kupując jedna sztukę jakiegoś produktu w puszce czy butelce po prostu zgniecie ja i wyrzuci do odpowiedniego kosza, przez co Państwo zyskuje na każdej takiej 1zl (potem rozszerza na 2zl za sztuke). Osoby wylatujące z Polskich lotnisk, kierowcy zawodowi etc będą to wyrzucać i Państwo w ten sposób będzie miało dodatkowy dochód. A najgorsze, że są ludzie, co to rozwiązanie popierają jeszcze! Ktoś się orientuję czy planowane są jakieś protesty przeciwko wprowadzeniu tego rozwiązaniu?

#pytanie #bekaztransa #polska #konfederacja #prawo
  • 90
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Kamar: rozumiem, że przeszkadza Ci, że w ogóle doliczać będą większą opłatę za pojemniki? I tak się to odzyska, a dla mnie to spoko cena w zamian za lepszą segregację i możliwość ponownego przetworzenia tych sztucznych materiałów. Warunkiem oczywiście jest to, że faktycznie te opakowania da się ponownie przetworzyć i jest to robione. Jako gatunek żyjący na Ziemi produkujemy tony niepotrzebnych i szkodliwych materiałów i jesteśmy winni tego, że toniemy
  • Odpowiedz
@Krolowa_Nauk: nieee, winni są producenci, którzy wymyślili sobie, że będą sprzedawać produkt tylko w określonych opakowaniach dzięki czemu łatwiej jest wykręcać marże na ilości towaru. Nikogo nie obchodzi, że 15 dag szynki jest w dwa razy większym opakowaniu, albo że kubek po śmietanie i tak nie nadaję się do recyklingu bez umycia... Skoro mam czyścić jednorazowego opakowania przed wyrzuceniem to może zacznijmy sprzedawać towar w wielokrotne pojemniki klientów. Przecież taką
  • Odpowiedz
@CarrighanN @mariecziek @piaskun87
Ktoś kto mówi że w innych krajach Europy działa to chyba nie korzystał z tych automatów a tylko w necie czytał że są xd
Na Litwie to puszki nie możesz zgnieść, bo zamiast robić np qr kod na dnie to czyta kod kreskowy i daje jako paragon. Efekt jest taki że nie zgnieciesz puszki bo maszyna nie czyta. Z butelkami to samo, musisz nosić pełne napompowane
  • Odpowiedz
@gupi_ja: jakiś tam wybór mamy - wolę kupić szynkę na wagę niż w opakowaniu itd., ale fakt, najlepiej by było zmniejszyć konsumpcjonizm, zgodzić się na mniej wygodny sposób pakowania produktu i wymusić na producentach, żeby dostarczali do klienta detalicznego produkt tak, aby jak najmniej plastiku zostało zużyte po drodze. Faktycznie tutaj walka jest nierówna. Z drugiej strony, jeśli tak głośny sprzeciw wywołuje opcja zanoszenia opakowań do automatów sortujących, to podejrzewam,
  • Odpowiedz
@Kamar: tak, ludzie segregują xD co się przejdę do śmietnika osiedlowego, to w plastikach leżą kartony, buty, brudne pieluchy, a na górze zepsute agd. Ludzie nie segregują, bo to leniwe kmioty.
  • Odpowiedz
@ButtHurtAlert: No ale ja mieszkam na Litwie. Kiedyś nie było automatów, tylko się niosło do skupu. Ukruszone butelki nie były przyjmowane - teraz ma być czytelny bar kod. Butelki możesz zgnieść i rozprostować przy oddawaniu, z puszkami jest trochę gorzej. No ale różnica jest taka, że kiedyś butelki walały się po krzakach czy pływały w jeziorach, a teraz są oddawane w automatach. Decyzja co jest lepszym rozwiązaniem - pozostawiam tobie.
  • Odpowiedz
@sameowoce to równie dużo segregowania, nawet więcej, bo teraz będzie plastik, szkło, papier, plastik zwrotny i szkło zwrotne. Z domu zrobisz smietnisko, w sklepach będą śmietniska, zajebiscie.
  • Odpowiedz
@Shatter: ja segreguję tylko butelki po winie i butelki po wodzie reszta idzie do zmieszanych nie jestem niewolnikiem.
Jedyne co mnie denerwuje to pudełka po zamówieniach, które trzeba rozszarpać jak jakiś szakal.
  • Odpowiedz
@Kamar: Kaucja na butelki do bardzo dobry pomysł. Likwidujemy w ten sposób zaśmiecenie Polski, a wystarczy wyjść z piwnicy żeby zobaczyć jak jest zaśmiecona ;)
  • Odpowiedz
@thenoo0: wystarczy wyjechać poza granicę PL żeby zobaczyć jak Polska nie jest zaśmiecona ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na tle Europy jesteśmy czyścioszkami. W dodatku np. mnie to bardzo będzie bolało. Dlaczego? Ano dlatego że jestem kierowcą zawodowym i sporo zakupów robię w PL i wywalam później poza granicami śmieci, OP zresztą tak samo bo razem pracujemy w jednej firmie
  • Odpowiedz
w innych państwach Europy, gdzie funkcjonuje taki system od lat to działa, ale u nas męczennicy będą bronić status quo XD


@piaskun87: oczywiście tak było wykopku pacanie
  • Odpowiedz
@piaskun87 takim jak Ty to tylko napluć w wiadome miejsce xD Wprowadzić na pałę system, który nie będzie działać bo gdzieś za granicą działa. Tak, działa xD Działa tak dobrze że robi się z ludzi śmieciarzy, co targają kilka worów plastikowych butelek żeby automat dał kupon na 5 euro, które musiałeś wcześniej wydać xD Ty i Tobie podobni chyba lubicie być trzymani za mordy xD

Wprowadźmy system kaucyjny że za każdy
  • Odpowiedz