Wpis z mikrobloga

Czy podpierdzielić znajomych do skarbówki o IPBoxa?

Jestem sfrustrowany tym, jak przedsiębiorcy w polsce łatwo "omijają" system podatkowy i uchodzi im to na sucho.
Weźmy takiego IPBoxa, którego używają programiści. Ja od kilku lat jestem na liniówce i płacę uczciwie 19% podatku.
Spora część moich znajomych mówi, że jestem frajerem i zamiast przejść sobie na IPB, to siedzę jak ten debil i płacę uczciwie.
Przypominam, że ulga powstała dla tych, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, jak się pewne domyślacie żaden nie prowadzi takiej działalności - są etatowcami 20k+VAT, tylko mają "kreatywnych księgowych", którzy jakoś im robią alibi pod IPBoxa.

Jakie to jest kufa niesprawiedliwe, że ludzie zarabiający takie siano, uciekają się do takich rzeczy i jeszcze bezczelnie mówią Ci, że jesteś frajerem bo dajesz się doić przez państwo.
Normalnie bym ich podkablował, ale raz że mimo wszystko to kumple, dwa czytam że skarbówka też ma trochę związane ręce i tak naprawdę kija z tym IPBoxem. (,)

Czy jestem zryty, bo przejmuje się takimi rzeczami?

#podatki #programowanie #prawo #pracbaza
 • 129
 • Odpowiedz
@Rudy_: a to IPbox nie jest czasem jakoś regulowany w Polsce przez uczelnie? Wydawało mi się logiczne, że jeżeli ktoś pracuje np. nad jakimś algorytmem, to powinien prowadzić te badania z pomocą lokalnej uczelni - zapobiegłoby to sytuacją z omijaniem systemu (tylko pytam, nie wiem nic o IPBoxie).
 • Odpowiedz
@Rudy_: nie zrobił bym tego. Nie szkodzi to ani tobie ani twoim bliskim czy otoczeniu. Wiem że jest to niemoralne, ale nie tracisz na tym. To rola skarbówki i państwa by kontrolować i takie osoby i księgowości (a kreatywne księgowości w biurach robią większe przekręty niż kilkuset programistów tak się rozliczających)
 • Odpowiedz
@JohnyArkad: zasadniczo to wszyscy ludzie działający w szarej strefie szkodzą społeczeństwu.
Takie coś nie różni się kompletnie niczym od chociażby wyciągania 500+ przez Ukraińców mieszkających na stałe na Ukrainie.
 • Odpowiedz
@Rudy_: i co ci da to #!$%@? do skarbówki skoro 80% przypadków zaczyna się od indywidualnej interpretacji podatkowej od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej? To tak jakbyś poszedł so tej całej "skarbówki" (którego organu byś nie miał na myśli) powiedział, że jesteś kodoklepaczem i zapytał czy możesz odprowadzić 5% zamiast 19% xD
https://lexagit.pl/interpretacja-indywidualna-dotyczaca-ulgi-ip-box-co-powinna-zawierac/
 • Odpowiedz
@Rudy_ tak jak najbardziej rób donos do skarbówki, wyobraź sobie jakby wszyscy płacili niższe podatki niż powinni państwo by upadło, nie było by usług publicznych, które działają źle główne dlatego że jest w nich za mało pieniędzy przez właśnie takich ludzi co omijają należyte podatki, a argument że to kumple to zadaj sobie pytanie czy chcesz się kumplować z oszustami, albo czy chciałbyś z nimi w przyszłości prowadzić biznes jak Ci zaproponują?
 • Odpowiedz
via Android
 • 10
@Pandillero No i to mnie frustruje. Wprowadzają jakaś rzecz, która jest zarezerwowana dla waskiej grupy ludzi którzy chcą coś zmienić, a tu nagle wchodzą takie osoby i korzystaja z tego dla siebie.
 • Odpowiedz
@Rudy_ XDDD
1. Jako programista nie potrzebujesz żadnej kreatywnej księgowości, po prostu występując do US o potwierdzenie czy ci się należy od ręki dostajesz zielone światło za samo bycie kucem. Ja tak miałem.

2. Jeśli kodujesz i twoja działalność nie jest badawczo rozwojowa to chyba jesteś CRUDziażem. W normalnej pracy po pierwsze robisz rozwiązania, które są unikalne i nie robisz ich po schemacie znalezionym na stack overflow, a po drugie te rozwiązania
 • Odpowiedz
@tonawegla: Oczywiście zgadzam się z Tobą. To może inaczej - nie zgłosił bym tego z pobudek osobistych - tutaj mi to nie szkodzi, nie czuje też potrzeb złośliwości (jeżeli personalnie mi nic nie zrobili). Natomiast jeżeli miałbym wysoką potrzebę postawy obywatelskiej - a tej nie mam, pewnie bym zgłosił.
 • Odpowiedz
@Rudy_: nie podpierdzielisz znajomych bo jeśli są ogarnięci to załatwili ip boxa po bożemu, w.tym mają wyrobione interpretacje podatkowe że są ok. Zresztą ip box w przypadku programistów po prostu przysługuje. Nie podoba Ci się liniowa to przejdź na ryczałt albo na ip boxa ¯\(ツ)/¯
 • Odpowiedz