Wpis z mikrobloga

Czy podpierdzielić znajomych do skarbówki o IPBoxa?

Jestem sfrustrowany tym, jak przedsiębiorcy w polsce łatwo "omijają" system podatkowy i uchodzi im to na sucho.
Weźmy takiego IPBoxa, którego używają programiści. Ja od kilku lat jestem na liniówce i płacę uczciwie 19% podatku.
Spora część moich znajomych mówi, że jestem frajerem i zamiast przejść sobie na IPB, to siedzę jak ten debil i płacę uczciwie.
Przypominam, że ulga powstała dla tych, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową, jak się pewne domyślacie żaden nie prowadzi takiej działalności - są etatowcami 20k+VAT, tylko mają "kreatywnych księgowych", którzy jakoś im robią alibi pod IPBoxa.

Jakie to jest kufa niesprawiedliwe, że ludzie zarabiający takie siano, uciekają się do takich rzeczy i jeszcze bezczelnie mówią Ci, że jesteś frajerem bo dajesz się doić przez państwo.
Normalnie bym ich podkablował, ale raz że mimo wszystko to kumple, dwa czytam że skarbówka też ma trochę związane ręce i tak naprawdę kija z tym IPBoxem. (,)

Czy jestem zryty, bo przejmuje się takimi rzeczami?

#podatki #programowanie #prawo #pracbaza
  • 129
  • Odpowiedz
@tonawegla: Czyli przeszkadzają Ci np. budowlańcy, którzy nierzadko robią właśnie na czarno? Ciekawe o ile drożej będą ich usługi kosztować z dodatkowym papierkiem? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież to co zarobią bez opłacenia podatku i tak wydadzą... mało to takich co robią na lewo, bo alimenty, komornik i inne krzywe sytuacje, a socjal i tak biorą? A rolnicy to co niby lepsi? Jak masz JDG to w
  • Odpowiedz
@JanPawelDrugiLechWalesaPierwszy: przy IP Box płacisz pełne zaliczki na dochodowy (19%) i dopiero na koniec roku wstępujesz o zwrot podatku. Przy takim zwrocie praktycznie zawsze jest kontrola, więc nie wiem o co to zamieszanie skoro skarbówka i tak sprawdzi zasadność wypłaty zwrotu.
Druga sprawa, że IPBox + 4,9% składki to i tak wychodzi koło 10% podatku, a na ryczałcie masz 8,5% lub 12% i ryczałt na zus.
Moim zdaniem to wszystko zostało
  • Odpowiedz
@Rudy_:

Programisći to największe cebulaki.

Oszukują na podatkach i potem pani kasjerka z Lidla musisię więcej dokładać na służbę zdrowia i ochronę granicy. Mela wam na ryj cebulaki.
  • Odpowiedz
W normalnej pracy po pierwsze robisz rozwiązania, które są unikalne


@xDrope: A lekarz stawia unikalne diagnozy dla każdego pacjenta. A architekt maluje unikalne domki dla kazdego klienta. Bierdolenie
  • Odpowiedz
@Rudy_:

Podziwiam, ze komus sie chce bawic w te iboxy zeby dostac rocznie pare groszy (tak nawet te 20-30k to pare groszy). Ja tam siedze na ryczalcie 12% i mam wolna glowe. Po przeliczeniu ksiegowosci moze sie okazac ze gowno sie z tego ma, ale przynajmniej potem mozna na wypoku sie pochwalic, ze "zaoszczedzilem na podatkach".
  • Odpowiedz
Dla mnie płacenie podatków to nawet patryjotyzm.


@fraciu:

Bo tak jest, ale zabawnie czytać komentarze jaki "coping mechanism" sobie stworzyli cebulaki i złodzieje xd
  • Odpowiedz
@Rudy_: podaje przykład jawnego oszustwa i wzbogacania się kosztem społeczeństwa
Wykopki: nie widzą w tym nic złego, wyzywają OPa od konfidentów, co dupka boli społeczniaku każdy orze jak może hehehe

Moja rada - wyjechać z Polski. Sam widzisz że to kraj drobnych cwaniaczków i złodziei a normalni ludzie nie mają tu czego szukać.
  • Odpowiedz
Nie szkodzi to ani tobie ani twoim bliskim czy otoczeniu. Wiem że jest to niemoralne, ale nie tracisz na tym.


@JohnyArkad: jest i wykopek bordo który wielce mądrym tonem wychodzi na głąba bo przerósł go przedmiot WOŚ w trzeciej klasie podstawówki XDDD
  • Odpowiedz
@Rudy_ zwykle osoby na IP box mają pozytywną interpretację by ją stosować, więc to nie kwestia kreatywnych księgowych a korzystanie z możliwości. Przed zwrotem podatku najczęściej są przeprowadzane czynności sprawdzające, więc raczej mało kto stosuje tę ulgę jeśli nie spełnia warunków.
  • Odpowiedz
@tonawegla: właśnie jest na odwrót - w państwie z kartonu szara strefa pomaga państwu, bo pieniądze z podatków są przepalane na bzdury, a przeciętny Kowalski je lepiej wyda
  • Odpowiedz
płacę uczciwie.


@Rudy_: to, że płacisz wyższą stawkę niż powinieneś nie jest uczciwie, tylko jest zwykła głupotą. Ustawodawca zrobił ulgę, napisał kogo dotyczy, czym jest, wg niego działalność badawczo rozwojowa, co kryje się pod tym terminem. Jeżeli się łapiesz to z niej korzystasz.

Znajomi się łapią, ty, jezeli robisz to samo, pewnie też, ale boisz się działać i chciałbyś aby oni też nie działali, bo ty sie boisz xD
  • Odpowiedz
@Kazdyziomzbierazlom: o to to, ludzie głównie używają samochodu na dojazd do pracy (czasem po 30km w jedną stronę z pipidówy do miasta) i UoP nie może sobie tego rozliczyć, a taki informatyk co ma home office to może sobie wrzucić w koszty samochód i paliwo zgodnie z użytkiem mieszanym, pomimo że faktycznie do pracy go nie użytkuje.

Czemu UoP nie może sobie wliczać faktur na PESEL za paliwo, za sam koszt
  • Odpowiedz
Nie wiem, co to IPBox, ale przedsiębiorcy w Polsce to święte krowy. Mają niskie podatki, największe przywileje, w prowadzenie firmy wliczają konsole do gry i ekspres do kawy, a ciągłe skomlą, że im mało. Nie odstają od archetypu brzuszatego, nadąsanego bogola. Wszystkie partie robią im dobrze, a oni i tak jeszcze mają czelność narzekać.
  • Odpowiedz
Czy podpierdzielić znajomych do skarbówki o IPBoxa?


@Rudy_: Nie wiem ale rzeczywiście musisz być rudy, a po drugie z ich perspektywy to mając takiego znajomego to już nie trzeba mieć wrogów.
  • Odpowiedz
zasadniczo to wszyscy ludzie działający w szarej strefie szkodzą społeczeństwu.


@tonawegla: Od złej strony do tego podchodzicie.

Najpierw sprawcie aby państwo nie #!$%@?ło podatków na głupoty, nie kradło ich w przekrętach, wyeliminowało korupcję, niech skończy traktować zachodnie korporacje jako biedne firmy które mają tylko koszta, przestaną dojeżdżać coraz wyższymi podatkami i wiele wiele innych - myślę że Memcen by spokojnie się rozgadał na ten temat.

Dopiero potem sobie pogadamy o etyczności
  • Odpowiedz