Wpis z mikrobloga

Jakie można podjąć działania, by uratować niszczejący zabytek wpisany do rejestru? Chodzi o budynek w Pile, który powstał w 1923. Chodzą słuchy, że budynek miał być zburzony, a w jego miejscu miał powstać hotel. Gdy konserwator zabytków odmówił, to niedługo potem budynek zaczął się palić... Sprawców nawet zatrzymano, ale od lat niszczeje bez żadnego zabezpieczenia. Jest co prawda tablica o rozpoczętym remoncie, ale nic tam się nie dzieje. Bardzo mi szkoda, bo to miasto po wojnie ma bardzo mało zabytków a ten mógłby być jednym z ładniejszych, bo ma naprawdę świetny potencjał.

#budownictwo #architektura #prawo #prawobudowlane #policja #prokuratura #pila #wielkopolska
pogop - Jakie można podjąć działania, by uratować niszczejący zabytek wpisany do reje...

źródło: temp_file3025724308897417645

Pobierz
  • 98
@pogop: Kiedyś wpadłem w dyskusję z wykopkami, konkluzja: najlepiej by wszystko zburzyć, bo tak. W tym przypadku nie wiem, jaka jest historia budynku. Może ma a może nie ma. Może faktycznie jest wyjątkowy albo nie. Tego nie wiem.

Wiem na pewno, że w cywilizowanych krajach jak UK, Francja, dba się o zabytki bo przynoszą one dochody. W PL nie dba się o nie, więc nie przynoszą. Mieszkałem swego czasu na mazurach,
via Android
  • 6
@NaMoment otóż to. Mało kto się tutaj zastanowił, czemu piszę o ledwie 100 letnim budynku. Piła po wojnie ocalała z zaledwie 10% zabudowy centrum. Reszta była zniszczona przez ruskich. Ten budynek jest architektonicznie bardzo spoko, na wiele interesujących detali i jak na Piłę jest cenny. W mojej opinii takie rzeczy powinny być wręcz za darmo pod warunkiem odbudowy. @Tytanowy_Lucjan @murarz13 @keres @mango2018 @editores @numerek1 @malani
Takie sytuacje to niestety klasyk. W mojej mieścinie w podobny sposób spłonął budynek starej winiarni, a właściwie to patrząc najbardziej wstecz to budynek którego część stanowiły elementy zabudowy starego przyklasztornego browaru z XVII wieku. Miejsce niesamowite, byłem tam dwa razy zanim to spłonęło. To co nad ziemią raczej było nowoczesne, ale podziemia faktycznie były zrobione prawie 400 lat temu. Bardzo dobrze pamiętam gdy to zaczęło płonąć. Poprzedzające dwa tygodnie albo padało albo
@pogop Już ci ludzie wytłumaczyli, że przy obecnych tragicznych przepisach nikt nie zainwestuje własnych nerwów, czasu i pieniędzy w ratowanie nie tak starego budynku tylko dlatego, że jest stary, bo konserwator ma w dupie możliwości finansowe inwestora, ale będzie się dowalał nawet do rodzaju gwoździa w odbudowie jaki został użyty w oryginale.

Idąc tym tokiem myślenia to powinien nakazywać też montowanie instalacji aluminiowej zamiast miedzianej, bo "bo ma być oryginalnie i quj".
Tytanowy_Lucjan - @pogop Już ci ludzie wytłumaczyli, że przy obecnych tragicznych prz...

źródło: 1000053502

Pobierz
@editores: Ktoś ci bzdur naopowiadał. Takich rzeczy nie robi się absolutnie z zabytkami rejestrowymi, wartość zabytkowości nie polega na posiadani elewacji.
@pogop: Możesz próbować bombardować konserwatora z pytanie o wymuszeni właściwego zabezpieczenia przez właściciela obiektu, najlepiej z jakimś lokalnym stowarzyszeniem. Niestety może to być syzyfowa robota, bo to co widzisz w komentarzach to jest niestety całkiem niezła próbka podejścia polskiego społeczeństwa do tego tematu, ale też całkowitej porażki edukacji w