Wpis z mikrobloga

Dlaczego regularna kontrola RTG u dentysty jest ważna? Odpowiedź na zdjęciu poniżej.

Widać że ząb jest zniszczony przez próchnicę w głębszej, dolnej części i najpewniej dlatego doszło do odłamania fragmentu zęba. Najpewniej było to trudno dostrzec robiąc przegląd lusterkiem jamy ustnej - często próchnica "ukrywa się" w niewidocznych miejscach. Na pewno jednak była widoczna na zdjęciu RTG.
Podobnie zęby sąsiednie mają rozległą próchnicę - widzicie ją? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Źródło insta.

#medycyna #ciekawostka #zeby #dentysta #stomatolog #gruparatowaniapoziomu #zdrowie
SkrytyZolw - Dlaczego regularna kontrola RTG u dentysty jest ważna? Odpowiedź na zdję...

źródło: Screenshot_20240228-074132_Instagram

Pobierz
  • 75
regularna kontrola RTG u dentysty jest ważna


@SkrytyZolw: w tym wypadku jeśli w żywym zębie próchnica zaczyna robić spustoszenie to bez względu na to czy będzie to widać z zewnątrz czy nie posiadacz tego zęba będzie to mocno odczuwał. tutaj to raczej nie chodzi o profilaktykę tylko wizytę u dentysty jak tylko poczuje się,że coś jest nie tak, a nie np ćpanie przeciwbólowców i wizyta dopiero wtedy jak już przestają działać,
@SkrytyZolw: jak dentystka robi mi przegląd raz na 6 miesięcy, a zdjęcie raz na 12 to chyba ok? xD w sumie i tak co 2 miesiące ortodonta mnie widzi ale no on mniej zwraca uwagi na ubytki tak mi się zdaje
@smallboobslover: obecnie większość dentystów robi magię, tylko na tą magię trzeba trochę cierpliwości, kasy i samozaparcia, mam ponad 30 lat mój zgryz zaczął się psuć dość mocno, to jak mnie wyprowadził dentysta wraz z chirurgiem i ortodontą to jest dla mnie magia - jeden z moich największych kompleksów odchodzi do lamusa, także polecam poszukać dobrego dentysty u siebie i iść na konsultację, a najlepiej do 2-3 i zobaczyć co każdy zaproponuje.
@SkrytyZolw:

To przecież masz przegląd na NFZ bezpłatnie. Co prawda bez zdjęcia RTG, bo nasza stomatologia na nfz tkwi w 1990 roku xD


Przegląd. Potem zaczynają się schody z tym co refundowane a co nie. No chyba, że masz poniżej 18 lat XD.

A czemu idąc prywatnie też miałoby być za darmo?


Po pierwsze nie powinno być prywatnie. Zęby to zbyt ważne narządy aby ich leczenie tak chamsko komercjalizować jak dzieje
@UlaniecPopapraniec:

Może kwestia dentysty ale zdziwiło mnie że wymiana 3 plomb trwała maximum 10 minut


Przykro mi to mówić, ale w takim czasie nie da się założyć koferdamu, oczyścić zęba i założyć prawidłowo wymodelowane oraz szczelne wypełnienie. Nie ma na to najmniejszych szans, ja pracuję szybko a minimalny czas na przeciętne wypełnienie to 30 minut. Jedno, a nie 3.

To widocznie tylko powierzchownie Ci opracowali ubytki, nie oczyszczyli Ci ich do
@smallboobslover: robi ludziom krzywdę tak to robi. Takie przekrzywione zęby mocno oszlifowuje, przez co często obumierają. Omijaj szerokim łukiem, ma kilkanaście spraw w sądzie. Obejrzyj na yt jak w multident zniszczyli mi zęby.

Czasami nie ma drogi na skróty i konieczne jest leczenie ortodontyczne, a dopiero potem estetyczne.
@maciejj: nie, jak ząb jest martwy to leczy się go kanałowo i prawidłowo odbudowany może służyć kilkadziesiąt lat.

Tak, tu nie było wypełnienia. To że u Ciebie jest niczego nie zmienia. Wystarczą 2mm tkanek wystających ponad kością, w której tkwi ząb i można go odbudować. Może w ogóle nie mieć korony i zostać sam korzeń i dalej da się uratować.
@SkrytyZolw: "Bovenkaak V92 el.nr. 21 Tweevlaksvulling composiet. Vlakken: D € 73,92" x3 tak widnieje na fakturze. Może mnie oszukali któż to wie. Natomiast w porównaniu do dentystki z Polski co zraziła mnie na lata było niebo a ziemia i wszystko zostało zrobione tak jak chciałem.
@ruda_stuleja: no tak, rozmawialiśmy o kontroli i kontrolę masz za darmo na nfz. Cała reszta to inna kwestia, ale nie tego dotyczyła rozmowa.

Po pierwsze nie powinno być prywatnie. Zęby to zbyt ważne narządy aby ich leczenie tak chamsko komercjalizować jak dzieje się to aktualnie.


Okej, ale składka zdrowotna poszłaby wtedy mocno w górę ¯\(ツ)/¯ Na zachodzie też mają mocno ograniczoną refundację stomatologii, dlatego że leczenie jest drogie. Niestety, chciałabym żeby
@UlaniecPopapraniec: no niestety macie małą możliwość weryfikacji wykonanej pracy. Ja robię dokumentację fotograficzną poszczególnych etapów leczenia, więc moi pacjenci widzą dokładnie co było wykonane.

Na Twoim miejscu rozejrzalabym się za jakąś kliniką w Polsce i przy okazji pobytu, poszła na kontrolę. Niech ktoś sprawdzi co i jak zostało wykonane i czy przypadkiem niektóre zęby nie wymagają pilnej interwencji. Niestety w przypadku zębów brak bólu nie oznacza, że nie dzieje się nic