Wpis z mikrobloga

Dlaczego regularna kontrola RTG u dentysty jest ważna? Odpowiedź na zdjęciu poniżej.

Widać że ząb jest zniszczony przez próchnicę w głębszej, dolnej części i najpewniej dlatego doszło do odłamania fragmentu zęba. Najpewniej było to trudno dostrzec robiąc przegląd lusterkiem jamy ustnej - często próchnica "ukrywa się" w niewidocznych miejscach. Na pewno jednak była widoczna na zdjęciu RTG.
Podobnie zęby sąsiednie mają rozległą próchnicę - widzicie ją? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Źródło insta.

#medycyna #ciekawostka #zeby #dentysta #stomatolog #gruparatowaniapoziomu #zdrowie
SkrytyZolw - Dlaczego regularna kontrola RTG u dentysty jest ważna? Odpowiedź na zdję...

źródło: Screenshot_20240228-074132_Instagram

Pobierz
  • 75
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: w warunkach stresu najczęściej czuję jak jeden ząb mi się jakby chybocze o jakieś mikrometry, nie mam go nadwrażliwego, nie ma ropnia, nie widać zaczerwienienia (sprawdzałam też lusterkiem), po prostu czuje taki dyskomfort i to czasami nie ciągle.

Najbardziej się boje izw, no ale mówiłam dentystom, jeden zrobił zdjęcie, usunął kamień (trochę się polepszyło) ale na zdjęciu nic nie widział. Druga pani doktor spojrzała i mówi że nic tu nie
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw Gdańsk, ktoś kto nie skasuje milionów monet i wykluczy we mnie strach przed dentystami-sadystami, a co najważniejsze zrobi swoją robotę DOBRZE. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw jak już tu rozpętałaś wątek zębowy to i ja dorzucę moje 3 grosze: połączenie słabych zębów z wysokim progiem bólu to jest coś, co powoduje, że leczenie zębów się komplikuje. Możnaby spytać "no ale dlaczego, przecież w takim wypadku możesz się leczyć bez znieczulenia". Ano dlatego, że miałam taki okres w życiu, że nie kontrolowałam regularnie paszczy, a jak już coś mnie zabolało to było to na tyle późno, że albo
  • Odpowiedz
  • 0
@qscc: nie jestem w stanie spełnić wszystkich warunków, ale polecam kljnikę Łukasza Lassmana, to jeden z najlepszych dentystów w kraju. Ma u siebie równie wspaniałych specjalistów. Na pewno też mają kogoś kto pracuje z osobami z dentofobią i pomaga im przejść przez cały proces.
  • Odpowiedz
  • 0
@Dorciqch: słabych zębów czyli masz jakieś wady rozwojowe szkliwa czy zębiny? Czy masz na myśli, że często Ci psują zęby? W tym drugim przypadku to nie jest kwestia "słabych zębów", tylko zanidbań w ich pielęgnacji od pierwszych dni Twojego życia.

Ano dlatego, że miałam taki okres w życiu, że nie kontrolowałam regularnie paszczy, a jak już coś mnie zabolało to było to na tyle późno, że albo była kanałówka, albo zanim
  • Odpowiedz
Ta bariera psychiczna nauczyła mnie też jednej rzeczy: Nie polecam brania znieczulenia przy robieniu górnej jedynki xD


@SkrytyZolw @Dorciqch polecam stomatologa który przed wbiciem igły znieczula powierzchnię dziasla wacikiem z jakimś środkiem (lidokainą?). Dla mnie to był gamechanger
  • Odpowiedz
  • 0
@mentari: rtg pantomograficzne obejmuje wszystkie zęby, szczękę i żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe oraz zatoki szczękowe.

Różne są środki do znieczulenia powierzchniowego, ja stosuje takie psikane.
  • Odpowiedz
@mentari @SkrytyZolw to znieczulenie to była jakaś masakra. O ile znieczulenie w inne rejony paszczy to pikuś, to tutaj miałam uczucie, że leci mi z nosa, pół twarzy mnie bolało, no nie polecam. Kłucie i rozpieranie w dziąśle to było moje najmniejsze zmartwienie xD
  • Odpowiedz
Możesz napisać w jakich rejonach Polski przebywasz, to może kogoś polecę.


@SkrytyZolw: z ciekawości, możesz polecić kogoś z Poznania bądź okolic?
edit: było w komentarzach niżej w innym wątku, już nieważne. Ale może jakaś googlowska lista? :)
  • Odpowiedz