Wpis z mikrobloga

Dlaczego regularna kontrola RTG u dentysty jest ważna? Odpowiedź na zdjęciu poniżej.

Widać że ząb jest zniszczony przez próchnicę w głębszej, dolnej części i najpewniej dlatego doszło do odłamania fragmentu zęba. Najpewniej było to trudno dostrzec robiąc przegląd lusterkiem jamy ustnej - często próchnica "ukrywa się" w niewidocznych miejscach. Na pewno jednak była widoczna na zdjęciu RTG.
Podobnie zęby sąsiednie mają rozległą próchnicę - widzicie ją? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Źródło insta.

#medycyna #ciekawostka #zeby #dentysta #stomatolog #gruparatowaniapoziomu #zdrowie
SkrytyZolw - Dlaczego regularna kontrola RTG u dentysty jest ważna? Odpowiedź na zdję...

źródło: Screenshot_20240228-074132_Instagram

Pobierz
  • 75
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@SkrytyZolw: tylko, że w moim jest 25 letnia plomba amalgamatowa na 3/4 zęba i prawdopodobnie jest martwy. Trochę się też źle wyraziłem, bo mi odpadło pół zęba wraz z plombą.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: ja po ponad 20 latach chodzenia do dentysty, po zmianie kraju dopiero dowiedziałem się że fakt, zęby mam zdrowe, ale za to dziąsła mam do dupy. Żaden dentysta wcześniej się moimi dziąsłami nie zainteresował, zawsze wszystko było git, a jeśli było git to po co czegoś szukać, a tu w UK mi mówią, że mam problemy z dziąsłami, szkoda że sobie wcześniej dobrych nawyków dbania o dziąsła nie wyrobiłem
  • Odpowiedz
  • 1
@KochanekAdmina: e, nie, trochę jednak przesadzasz. To prawda, że u nas wskaźnik próchnicy jest wyjątkowo wysoki, ale w reszcie zachodniego świata też nie jest kolorowo. To Skandynawia, Finlandia czy Japonia wyróżniają się wyjątkową dbałością o zęby. Ale Wielka Brytania czy inne kraje z byłego bloku wschodniego, również mają duży problem.

W takiej np. Norwegii jest obowiązek zgłaszania się z dzieckiem do dentysty na kontrole (bodajże co 4 miesiące). Jak rodzic
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Tak tylko dodam że w sumie od wyjazdu z Polski nie byłem u dentysty co daje w sumie jakieś 9 lat. Jako że jedna plomba robiła mi się lekko ostra na końcówce postanowiłem na koniec roku kupić dodatkowe ubezpieczenie na dentyste by za 25% kwoty zrobić sobie wszystko co tylko możliwe a zakładałem że po tylu latach będzie tego sporo. Pierwsza wizyta i po sprawdzeniu zębów okazało się że
  • Odpowiedz
  • 2
@Queltas: to dobrze, że w UK tak trafiłeś, bo tam mają stomatologię na bardzo niskim poziomie.
Niestety sama często obserwują u moich Pacjentów zaniedbania w przypadku dziąseł i wiem, że dentyści nie są bez winy. Z resztą widzę, że większości pacjentów wystarczy powiedzieć co i jak i potem się do tego stosują. Więc to nie jest kwestia ich zaniedbań.

Nie wiem czemu tak jest, na studiach szeroko omawiamy tematy zdrowia
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: eh ja mam totalnie rozwalone zęby i nie stać mnie na jakąś większą operację. te kosztują 30-60k. Nie mogę się uśmiechać, a od jakiegoś czasu nawet i mówić bo górne i dolne jedynki nachodzą na siebie - i zawsze to było powodem moich kompleksów i w sumie deprechy. Gdyby te usługi były tańsze, to pewnie bym skorzystał i inni ludzie tak samo.
  • Odpowiedz
  • 0
@UlaniecPopapraniec: na czyszczenie to nie warto, tylko trzeba chodzić. Masz wyżej wykopka, który nie chodził i teraz ma problemy z dziąsłami.

Ale miałeś robione zdjęcie RTG? Wszystko zależy w jakim się miało stanie zęby, jak się zaczęło zaniedbywać kontrole. Jak były zadbane i zdrowe, a mimo braku kontroli dalej się o nie prawidłowo dba, to potem nie ma tragedii.
  • Odpowiedz
  • 0
@smallboobslover: zgadzam się, że leczenie stomatologiczne nie jest tanie i często niepodejmowanie leczenia wynika z braku pieniędzy. Bardzo mi przykro, a rozważałeś opcje wykupienia ubezpieczenia np. w medicoverze, zrobienia większości rzeczy w ramach ubezpieczenia (wypełnienia, higienizacje, leczenie kanałowe, usunięcie zębów itp.), a na część protetyczną po prostu zacząć odkładać i zrobić ją za kilka lat?
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: Miałem RTG obu stron i pełną kontrole. Dentystka sama była zdziwiona że tyle lat nie byłem na wizycie bo zawsze myślałem by chodzić dopiero jak coś zaboli a przez lata kompletny brak bólu. Natomiast jak wspomniałem po usunięciu kamienia (pewnie przez lata było go sporo) czułem naprawdę sporą poprawe w komforcie jamy ustnej. Nie wiem jak oczywiście w Polsce ceny ale jak już skończyło mi się ubezpieczenie (max. pokrycie
  • Odpowiedz
@Queltas: ja po 27 latach po regularnych kontrolach i wypelnieniach w prawie kazdym zebie dowiedzialam sie, ze to nie moje niedbalstwo do tego doprowadzilo, a ekstremalny bruksizm. Jak zaczelam go leczyc to nagle magicznie zeby przestaly mi sie kruszyc. Zaden dentysta w PL wczesniej nawet tego nie zasugerowal, w Niemczech jak otworzylam paszcze to pierwsze o co pani spytala. Jak poszlam do innego dentysty, to bez pytania tez to zauwazyl.
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: kurna a ja juz drugiemu dentyscie mowie, zeby zrobil mi rtg zeba to

1) zrobil ale nic nie widzial
2) nie widzial wskazan

a czasami czuje dyskomfort na dziasle, do kogo sie z tym udac?
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw: na instagramie jest taki dentysta, który pokazuje transformacje u ludzi - zastanawiałem się nad skorzystaniem z jego oferty, ale nie bardzo rozumiem jak on to wszystko robi. Tam są przypadki chyba nawet gorsze od mojego i nie wiem, czy on ustawia, wyciaga te wszystkie zęby, czy leczy wszystko kompleksowo i na wyleczone zęby robi tylko takie nakładki z wierzchu? Jakby dziąsła wyglądają lepiej u tych pacjentów. Czy to jest
  • Odpowiedz