Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie prezentację możliwości kolejnego zastosowania AI (niestety nie dam linka, bo wewnętrzna, ale też nic odkrywczego, po prostu dobrze sobie radzi z refaktoryzacją kodu) i powiem tak: ludzie którzy dzisiaj rozpoczynają studia z #programowanie wtapiają życie, podobnie jak studenci marketingu na marketingowej górce (kiedyś na to było ogromne ssanie, kto wszedł w prime time zarabia ogromną kasę, reszta podaje hot-dogi w Żabce).

Nie będzie takiego ssania na programistów za góra 5 lat. Podejrzewam, że będzie się po prostu mówić do komputera jaką chcesz aplikację, jak ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje. Inny skrypt będzie pewnie robił jeszcze testy, a jeden człowiek, a nie sztab okularników jak dzisiaj XD będzie to osadzał w jakiejś infrastrukturze.

Nadchodzi śmierć programowania. Zostaną oczywiście najlepsi, bo ktoś to musi nadzorować, ale próg wejścia tam będzie praktycznie niedostępny dla przeciętnego człowieka.

Koniec juniorów 6k netto.

Uczcie się zawodów kreatywnych.

Zawołam 19 lutego 2029 XD

#programowanie #ai #it #pracbaza #takbedzie
  • 128
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@mickpl: Zanim AI zastąpi programistów w ich obecnym kształcie to najpierw przejdzie tsunami na rynku pracy i wymiecie w pozostałych branżach zdecydowanie więcej pracowników. Nie wiadomo kto jest bezpieczny, czy w ogóle ktoś jest? Mam na myśli pracowników etatowych. Do niedawna uważano, że bezpiecznymi enklawami są zawody artystyczne i kreatywne - no to w ostatnich 2 latach dostaliśmy już technologię powoli wkraczającą na pole zarezerwowane właśnie dla takich osób. I
  • Odpowiedz
@stanleymorison: ale nie wiem gdzie ty widzisz sprzeczność z tym co powiedział. Zamiast zespołu 20 programistów bedziesz mieć 3 senior devów którzy beda "po prostu mówić do komputera jaką chcesz aplikację, jak ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje." a nie beda pisac w ogóle kodu. Pozostałe 17 osób bedzie szukać nowej pracy te 3 osoby wystarcza zeby stworzyc cala aplikacje
  • Odpowiedz
@mickpl: wydaje miś je, że można to samo powiedzieć o wszystkich pracach biurowych.

Robiłem wcześniej w projektowaniu (budownictwo) i tam też masa pracy może zostać łatwo zautomatyzowana. To już się działo przed AI.

Ostatnio widziałem artykuł o zastępowaniu prawników/radców
  • Odpowiedz
Uczcie się zawodów kreatywnych.


@mickpl: jakich k---a kreatywnych
na dzisiaj to uczcie się murować albo kłaść płytki xd
Glazurnik dzisiaj zarabia 20k netto miesięcznie
  • Odpowiedz
@liga: Pytanie czy ludzie bedą chcieli oglądać i słuchać generyczną sztukę. Łatwość tworzenia muzyki nie spowodowała tego że mamy wysyp dobrych artystów, wręcz przeciwnie. AI to będzie AI, fotografia będzie nadal fotografią a aparat będzie narzędziem potwierdzającym że dana scena wydarzyła się na prawdę a produkt wygląda jak produkt. W zalewie tego całego generycznego gówna cofniemy się jeszcze bardziej do kliszy i wydarzeń na żywo.

3D w branży motoryzacyjnej nie
  • Odpowiedz
Nie będzie takiego ssania na programistów za góra 5 lat. Podejrzewam, że będzie się po prostu mówić do komputera jaką chcesz aplikację, jak ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje.


@mickpl: Podobnie ludzie gadali jak pojawiały się języki programowania wysokiego poziomu.
Też wieszczono że programistów w roku 2000 będzie potrzeba 10x mniej niż w 1970.

Prawdę mówiąc z punktu widzenia programistów z lat 70/80 to też można powiedzieć że już dziś programy same się piszą, a programista tylko bardzo wysokopoziomowo mówi o co mu chodzi w języku bardziej przypominającym angielski niż kartę
  • Odpowiedz
@mickpl: mi sie wydaje, ze przewartosciowujesz AI. W sensie, jestes ofiara efektu szoku mozliwosciami AI - i nic dziwnego, bo te efekty imponuja.

Ale wykorzystanie tego w praktyce.. no tu juz tak rozowo nie jest. Jasne, midjourney wygeneruje Ci ultra ciekawy obrazek fantasy art ze az Ci jaja spadna z wrazenia. Ale spróbuj z pomoca AI wykonac cos praktycznego - zaprojektuj uklad mieszkania, karty do gry karcianej (np typu magic
  • Odpowiedz
Uczcie się zawodów kreatywnych.


@mickpl: xd. AI już wyparła człowieka w zadaniach kreatywnych. Problemy z programistami to pikuś w porównaniu do tego jakie zmiany nas będą czekać. I to nie jest straszenie a po prostu straszna przyszłość.
  • Odpowiedz
@thomcios: tak samo jak w programowaniu jak i w tworzeniu muzyki - Ci najlepsi dalej będą pracować w zawodzie. przeciętnych zastąpi AI.
  • Odpowiedz
dobra dobra, a czy AI zrozumie wymagania biznesu, który sam nie wie czego chce? Popyt na programistów będzie cały czas, a może nawet jeszcze większy nich dotychczas. AI będzie wspierać programistów, w jakichś prostych crudowych zadankach i to jest bardzo dobre bo robota będzie szla szybciej.


Tak zrozumie. Nie ma żadnych przeszkód w dostarczeniu olbrzymiej ilości danych i nauczenie ai zasad biznesu. Nie ma ograniczeń;

Takie samo gadanie było jak wchodziła automatyzacja do fabryk - reeee zaraz nie będzie nikt pracował w fabrykach, reeee roboty zrobią wszystko. Tymczasem dziesiątki lat po wprowadzeniu automatyzacji nadal mamy ogrom ludzi w fabrykach.


@
  • Odpowiedz