Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie prezentację możliwości kolejnego zastosowania AI (niestety nie dam linka, bo wewnętrzna, ale też nic odkrywczego, po prostu dobrze sobie radzi z refaktoryzacją kodu) i powiem tak: ludzie którzy dzisiaj rozpoczynają studia z #programowanie wtapiają życie, podobnie jak studenci marketingu na marketingowej górce (kiedyś na to było ogromne ssanie, kto wszedł w prime time zarabia ogromną kasę, reszta podaje hot-dogi w Żabce).

Nie będzie takiego ssania na programistów za góra 5 lat. Podejrzewam, że będzie się po prostu mówić do komputera jaką chcesz aplikację, jak ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje. Inny skrypt będzie pewnie robił jeszcze testy, a jeden człowiek, a nie sztab okularników jak dzisiaj XD będzie to osadzał w jakiejś infrastrukturze.

Nadchodzi śmierć programowania. Zostaną oczywiście najlepsi, bo ktoś to musi nadzorować, ale próg wejścia tam będzie praktycznie niedostępny dla przeciętnego człowieka.

Koniec juniorów 6k netto.

Uczcie się zawodów kreatywnych.

Zawołam 19 lutego 2029 XD

#programowanie #ai #it #pracbaza #takbedzie
  • 128
@mickpl: Po 20 latach bycia programistą czekam na dzień, kiedy AI mnie zastąpi, a ja będę mógł z czystym sumieniem zrobić kurs koordynatora ruchu na lotnisku. Jeździć samochodzikiem z Follow Me do emerytury i zarabiać na chleb i Amarenę bez stresu, użerania się z daily po daily i przed daily oraz telefonami w środku nocy że Saszce kupującemu zegarek za pół bańki ojro nie przeszedł przelew i weź coś z tym
@mickpl ja wychodze z zalozenia, ze jak praca programisty juz bedzie mocno zautomatyzowana, to co maja powiedziec ludzie ktorzy w korpo wpisuja tylko liczby do excela, albo tworza jakies prezentacje?
Plus bankowosc, ubezpieczenia, generalnie tematy finansowe. Oczywiscie, ze zostaną tam osoby z mocnym skillem, zeby "pilnowału, weryfikowały".

Jesli automatyzacja i przejmowanie pracy przez AI zacznie sie na pełnej, to nie bedzie zbyt wielu zawodów, zeby przejsc gdzies indziej, bo studia humanistyczne juz
  • 1
@qwertyniejestzle: Takich ja Ty pewnie nie zastąpi, dostaniesz po prostu trochę inne zadania. Ale zastąpi całą masę ludzi z max 5 lat doświadczenia. AI zrobi z klepaczami kodu to co zrobiły języki wyższego poziomu ze specjalistami od asemblerów - tylko na masową skalę, bo dzisiaj to dużo większy rynek.
@Volantie: gdy powtarzalną pracę będą zabierały roboty pracy będzie wiecej w tych zawodach w których to człowiek jest najlepszym robotem.

Czyli tam gdzie potrzeba naszej uniwersalności i kontaktu z ludźmi.

Jakie znasz zawody które spełniają oba te warunki?

Uczcie się zawodów kreatywnych


@mickpl: to jest ślepa uliczka, za 5 lat AI będzie tak kreatywne że żaden człowiek nie dorówna.
Uczcie się zawodów kreatywnych.


@mickpl: To proste zdanie pokazuje, że nie masz bladego pojęcia o technologii, na temat której napisałeś post. To właśnie umiejętność inteligentnego/kreatywnego rozwiązywania problemów jest powodem, dla którego AI będzie w stanie w przyszłości zastąpić programistów.

Nie wiem kiedy to nastąpi, natomiast jeżeli jakieś narzędzie AI będzie w stanie zastąpić dorosłego programistę, to będzie w stanie zastąpić człowieka niemal w każdej intelektualnej pracy. Zatem idąc Twoją logiką, każdy,
  • 2
umiejętność inteligentnego/kreatywnego


@Miesho: Rozwiązanie kreatywne to coś zupełnie innego od rozwiązania inteligentnego. AI nie wytworzy niczego czego nie widziało. Kreatywne podejście, również do programowania, będzie w cenie, ale już nie inteligentne, bo AI wyciągnie i połączy wszystkie znane rozwiązania.
@mickpl: jak sie wydarles z czarnej listy to nie wiem, moj zawod w it jest dosc kreatywny jako devops, co najwyzej przyspeszy moja prace, na codzien uzywam juz copilota do skryptow w jezykach o ktorych nie mam pojecia o skladni i o dziwo ten copilot regularnie sie myli
Uczcie się zawodów kreatywnych.


@mickpl: kreatywnych? to chyba za dużo o AI nie przeczytałeś. Właśnie AI zabija kreatywność i cokolwiek to co można wykonać bez siły fizycznej (póki robotyka nie jest aż tak zaawansowana). W każdym z tych zawodów pozostanie mały procent wybitnych jednostek - reszta do zastąpienia przez AI.
Jedynie zawody typu, mechanik/hydraulik/elektryk/opiekuni dzieci, osób starszych/wykładacze towaru/sprzątacze/pielęgniarki itp będą póki co niezastąpione
@mickpl Tak szybko nie zastąpi, wciąż trzeba ogarniać całą resztę. Co najwyżej w ciągu 10lat mocno wspomoże pracę tak że zmniejszy się liczba wymaganych osób. I tak zgadzam się że Ci którzy teraz wchodzą w IT mają tak naprawdę kilka lat na dorobienie się, ale tak będzie z każdym zawodem. Ludzie na sluchawkach? Pierwsi odpadną, teleporady medyczne czy prawnicze też out. Graficy już ostatnie podrygi, tak samo branża filmowa, serialowa. Można by