Wpis z mikrobloga

Oglądam sobie prezentację możliwości kolejnego zastosowania AI (niestety nie dam linka, bo wewnętrzna, ale też nic odkrywczego, po prostu dobrze sobie radzi z refaktoryzacją kodu) i powiem tak: ludzie którzy dzisiaj rozpoczynają studia z #programowanie wtapiają życie, podobnie jak studenci marketingu na marketingowej górce (kiedyś na to było ogromne ssanie, kto wszedł w prime time zarabia ogromną kasę, reszta podaje hot-dogi w Żabce).

Nie będzie takiego ssania na programistów za góra 5 lat. Podejrzewam, że będzie się po prostu mówić do komputera jaką chcesz aplikację, jak ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje. Inny skrypt będzie pewnie robił jeszcze testy, a jeden człowiek, a nie sztab okularników jak dzisiaj XD będzie to osadzał w jakiejś infrastrukturze.

Nadchodzi śmierć programowania. Zostaną oczywiście najlepsi, bo ktoś to musi nadzorować, ale próg wejścia tam będzie praktycznie niedostępny dla przeciętnego człowieka.

Koniec juniorów 6k netto.

Uczcie się zawodów kreatywnych.

Zawołam 19 lutego 2029 XD

#programowanie #ai #it #pracbaza #takbedzie
  • 128
@JaNieGejJaPapiesz: w pracy fizycznej nie potrzeba robotyzacji, na dużych budowach mechanizacja już odebrała pracę 80%. Tu już nie ma co usprawniać za bardzo. Nikt nie będzie budował robota do kładzenia płytek w łazience bo każda jest inna, trzeba by dostosowywać raniona do wielkości płytek, do tego dochodzi problem z wjazdem do takiej łazienki gdzieś na piętrze
K.....7 - @JaNieGejJaPapiesz: w pracy fizycznej nie potrzeba robotyzacji, na dużych b...

źródło: galeria_35

Pobierz
@mickpl dobra dobra, a czy AI zrozumie wymagania biznesu, który sam nie wie czego chce? Popyt na programistów będzie cały czas, a może nawet jeszcze większy nich dotychczas. AI będzie wspierać programistów, w jakichś prostych crudowych zadankach i to jest bardzo dobre bo robota będzie szla szybciej.

Takie samo gadanie było jak wchodziła automatyzacja do fabryk - reeee zaraz nie będzie nikt pracował w fabrykach, reeee roboty zrobią wszystko. Tymczasem dziesiątki lat
Podejrzewam, że będzie się po prostu mówić do komputera jaką chcesz aplikację, jak ma wyglądać, jakie ma mieć funkcje. Inny skrypt będzie pewnie robił jeszcze testy, a jeden człowiek, a nie sztab okularników jak dzisiaj XD będzie to osadzał w jakiejś infrastrukturze.


@mickpl: Powiedz, że nie masz zielonego pojęcia o programowaniu, nie mówiąc, że nie masz zielonego pojęcia o programowaniu xD

A jako że przy okazji jesteś gównianym Midasem tagu #
@mickpl nie chodzi tylko o programistow. to koniec zawodow zwiazanych z wiedza ogolnie. Ksiegowi, inzynierowie, programisci itp itd. 95% tych prac zostanie zautomatyzowanych. Wg mnie najbezpieczniejsze poki co sa prace wymagajace wiedzy jak i zdolnosci manualnych i interpersonalnych - fizjoterapeuta, dentysta itp. Zawody oderwane od produktywnosci jak np. spiewak operowy, aktor czy szef kuchni tez wydaja sie bezpieczne.
w pracy fizycznej nie potrzeba robotyzacji, na dużych budowach mechanizacja już odebrała pracę 80%. Tu już nie ma co usprawniać za bardzo. Nikt nie będzie budował robota do kładzenia płytek w łazience bo każda jest inna, trzeba by dostosowywać raniona do wielkości płytek, do tego dochodzi problem z wjazdem do takiej łazienki gdzieś na piętrze


@Kalosz667: tak tez mowil woznica jak pojawialy sie samochody, ze nie bedzie "wyczucia" itp. to tylko
  • 2
ten los czeka całą kadrę w "białych kołnierzykach"


@wafel93: Zależy których. Jedyne czego AI nie ma to inputu, tj. nie będzie raczej długo wiedziała czego ludzie oczekują. Będą więc potrzebne osoby, które będą w stanie to AI powiedzieć czy to nazwiemy promptowaniem czy po prostu najlepszym rozumieniem rzeczywistości i umiejętnością zadania pytania. Pracownicy będą takim interfejsem pomiędzy AI a światem zewnętrznym.
AI nie wytworzy niczego czego nie widziało.


@mickpl: Jest dokładnie przeciwnie. Główną zaletą i wadą AI jest umiejętność generowania "dobrej losowej" odpowiedzi na wejście którego nie widziało. Dlatego właśnie wszystkie LLM wymyślają sobie fakty i przykładowo w programowaniu halucynują interfejsy których nigdy nie było. Bardziej śmiesznym przykładem jest nieudany facebookowy AI mający umożliwiać dostęp do wiedzy ludzkości poprzez wyuczenie go na papierach naukowych - rezultatem był szczegółowy artykuł o radzieckich misjach
@mickpl: Nieruchomości już nie dają tyle atencji, aby pisać kontrowersyjne treści w innych tagach, które dają odzew?

To, co obecnie jest dostępne komercyjnie w AI w żaden sposób nie zagraża programistom, a jeszcze przez bardzo długi czas nie zapowiada się, aby to się zmieniło. Ponadto to jest zły kierunek myślowy, ukierunkowany na sensacje dla marnej jakości dziennikarzy, sensacji, której w rzeczywistości nie ma.

Obecne rozwiązania AI są raczej czymś w rodzaju
@trailracer:

A może by tak spojrzeć na całokształt i zobaczyć, że sensowne próby generowania obrazów były już niecałe 10 lat temu.

Tak, ale wziąć pod uwagę całokształt postępu nie tylko efekt końcowy (wygenerowany obrazek) np. ile trwa/kosztuje obecnie wygenerowanie jednego obrazka w porównaniu z przeszlością.
od 2022-2024 mieliśmy wiekszy progres w AI niż 2012-2022 a to tylko poczatek, każdy gigant technologiczny obecnie idzie w AI na pełnej bo wiedzą że zostanie
@GladysDelKarmen:

dobra dobra, a czy AI zrozumie wymagania biznesu, który sam nie wie czego chce?

Biznes sam sie dostosuje. Biznesem rzadzi pieniadz jezeli beda miec do wyboru AI ktore za 10% ceny wygeneruje im aplikacje w dwa dni a zespolem programistow ktory bedzie klepal kod przez pol roku to biznes wezmie to na wlasne barki powstana nowe pozycje które beda sie zajmowac jedynie takim precyzowaniem wymagań kóre beda dostarczane AI. Moze
@gharman: nawet ten 0.01% nie będzie potrzebny. Wygeneruje się ładniejszą twarz dzięki AI. Ale w sumie po co ograniczać komuś wybór, skoro można dać mu możliwość obejrzenia wersji gdzie główny bohater wygląda jak osoba oglądająca, a jej partnerka jak osoba która Ci się podoba, antagonista to sąsiad którego nie lubisz itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tak, ale wziąć pod uwagę całokształt postępu nie tylko efekt końcowy (wygenerowany obrazek) np. ile trwa/kosztuje obecnie wygenerowanie jednego obrazka w porównaniu z przeszlością.

od 2022-2024 mieliśmy wiekszy progres w AI niż 2012-2022 a to tylko poczatek, każdy gigant technologiczny obecnie idzie w AI na pełnej bo wiedzą że zostanie w tyle oznacza upadek wystarczy spojrzeć na zapowiedziane inwestycje w AI by mieć jako taki obraz dokąd to wszystko zmierza.


@Raziel91:
@mickpl: Ja bym troszeczkę sięuspokoił z czarnymi wizjami. Jest bardzo dobre zdanie powielane przez m.in. grafików - to nie AI zabierze ci pracę, tylko grafik, który będzie umiał obsłużyć to narzędzie. Obecnie dosyć ciekawie wspiera to pracę grafików, ale to raczej służy do komponentów, a graficy, animatorzy wszystko i tak układają ręcznie po swojemu. Porównuję to tez do Canvy i darmowych stocków obrazów i grafik - są one z nami wiele