Wpis z mikrobloga

Badanie z końcówki 2023.

Ponad 80% rodaków nie ma nawet 50 tys. złotych. Najprawdopodobniej znakomita większość z nich nigdy nie widziała takich pieniędzy na koncie.

Nie przeszkadza im to brać hipotek na 700k na dwa pokoje. Bo to fair price jest.

Jakby mick napisał, to nie jest śmieszne...


#nieruchomosci
rzzz - Badanie z końcówki 2023.

Ponad 80% rodaków nie ma nawet 50 tys. złotych. Najp...

źródło: s-640-x

Pobierz
  • 130
  • Odpowiedz
@rzzz
Państwo polskie lubi pomagać zadłużać się golodupcom, zamiast mniej im zabrać z paska płacowego

Ale my tutaj mamy PKB oparte o docinanie firanek i obijanie kanap także wiesz
  • Odpowiedz
  • 31
@rzzz: Mam kilka takich par w rodzinie. Zarabiają dużo, ale żyją z miesiąca na miesiąc, mając niewielkie oszczędności. Kilka razy do roku wycieczki i to nie do Turcji czy Grecji, ale Kenia, Sri Lanka czy inne drogie kierunki (bo przecież apetyt rośnie w miarę jedzenia). Brak mieszkania, samochodu na własnosć. Za to czekanie na kredyt 0%, aby wziąć maksymalną możliwą sumę. Pomimo dużych zarobków, to w gruncie rzeczy biedne osoby.
  • Odpowiedz
@rzzz: ciekawe na ile te statystyki są prawdziwe. Wiadomo, każdy żyje w swojej bańce, ale nie wiem czy mam znajomego który ma mniej niż 100k oszczędności. A poziomy poniżej 10k podzielone na 4-5 przedziałów xD no dla mnie to wygląda jak bajt.
  • Odpowiedz
@Tomek_tls: nie ma to jak na podstawie małej grupy badawczej czyli swoich znajomych zarabiających dużo twierdzić, że cała populacja też tak funkcjonuje i posiada spore oszczędności
@kokos24: sam angielski na b2 i excel i mówie Ci mordo 10k netto nawet studiów nie trzeba XD tak na wykopie przeczytałem
  • Odpowiedz
Nie przeszkadza im to brać hipotek na 700k na dwa


@rzzz: Przy kredycie hipotecznym na 700 tys zł wkład własny to 70 tys zł, więc akurat ci, którzy mają takie (lub większe) kredyty 50 tys. zł na swoim koncie widzieli. Rozumiem, że się wściekasz widząc innych robiących coś ze swoim życiem, ale słabe manipulacje raczej nie zaleczą tych kompleksów. @inga: Ludzie mają różne priorytety. Jedni wydają pieniądze na podróże, książki
  • Odpowiedz
@rzzz: w Stanach wiele osob zyje od pierwszego do pierwszego nie dlatego ze jest biedna tylko jest zakredytowana/rozrzutna i sie im Excel nie spina.

W Polsce pewnie tez jest sporo takich osob, choc przewaznie obstawialbym relatywna biede.
  • Odpowiedz
nie ma to jak na podstawie małej grupy badawczej czyli swoich znajomych zarabiających dużo twierdzić, że cała populacja też tak funkcjonuje i posiada spore oszczędności


@drylu09: a gdzie napisałem że tak twierdzę? Właśnie napisałem że pewnie żyję w swojej bańce. Po prostu ciężko mi w to uwierzyć, bo przecież nie mając 10k oszczędności to wizyta u denstysty czy zepsuty samochód może Cię zmieść z planszy.
  • Odpowiedz
@rzzz: Jak wy mnie bawicie. Czemu was bolą ludzie którzy biorą kredyty na mieszkania?
Przecież gdzieś mieszkać musisz. Czemu akurat płacenie raty kredytu jest gorsze od płacenia najmu? I tak musisz płacić i tak. Przecież lepiej spłacać swoją ratę niż wynajmującego.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 35
@WiesniakzPowolania: oczywiście kredyty są dla ludzi, ale proszę je brać na rynkowych warunkach i potem samemu spłacać zgodnie z podpisaną umową.
A nie jakiś mix wolnego rynku (moje mieszkanie) i solidarności społecznej (dejcie mi wszyscy na ratę, bo nie mam za co jeść, a muszę mieć mieszkanie).

O durnych akcjach typu nabici w CHF/wibor (bank nas oszukał) nie wspomnę.
  • Odpowiedz
10k nie, ale mam 12k brutto UoP. W sumie poza angielskim, to trzeba jeszcze umieć myśleć i rozwiązywać problemy logiczne.

A excel nie był wymagany.


@trzydrzwiowypentaptyk: ale masz 12k w pierwszej pracy? czy po ilus latach doswiadczenia?
  • Odpowiedz
@rzzz: ciekawe na ile te statystyki są prawdziwe. Wiadomo, każdy żyje w swojej bańce, ale nie wiem czy mam znajomego który ma mniej niż 100k oszczędności. A poziomy poniżej 10k podzielone na 4-5 przedziałów xD no dla mnie to wygląda jak bajt.


@Tomek_tls jak pokazać że pracuje się w IT nie pisząc że się pracuje w IT xD
  • Odpowiedz
Przy kredycie hipotecznym na 700 tys zł wkład własny to 70 tys zł


@Hi_Lo_Hi: to gdzieś niby dają jeszcze kredyty przy 10% wkładu własnego? Realnie to licz przy takim kredycie 140k wkładu własnego + 50k poduszki finansowej, więc żeby się zakredytować powinieneś mieć odłożone około 200k. Mówię o wojewódzkim oczywiście.
  • Odpowiedz