Wpis z mikrobloga

#programista #programowanie #programista15k #programista25k #pracait #pracbaza #it #korposwiat #kryzys #scrum #sprint #agile

Prawda jest taka, że 99% tego tagu (w tym ja) to pierdzieleni farciarze, w dodatku 99% z was kiepsko koduje (ja akurat generyczne CRUD mam w małym paluszku hehe)

Wasze 25-30k ratuje tylko to że jesteście rocznikiem mniej więcej od 1990 do 2000. Wbiliście do branży w idealnym okienku, potem jakoś się utrzymaliście i kasa sie pojawiła z czasem

A co by było, gdybyście obecnie mieli te 20 lat? Praktycznie każdy kierunek studiów poza IT w Polsce obecnie daje wam 5 lat nauki a potem zarobki rządu 5000 zł brutto w wieku 24 lat świeżo po studiach i około 10 000 - 12 000 brutto około 30stki. Szklany sufit dla 90% Polaków po studiach poza IT to 8k na rękę. A w takiej Warszawie czy Krakowie obecnie rata za 50-60m2 bez beka0-2% wynosi około 4000-5000zł na 30 lat, czyli taka pensja wegetacyjna. Nawet prawnicy teraz bez rodziny/znajomości są memem i w totalnej dupce.

Poza IT obecnie zostali Lekarze. Ale też lipa, owszem kosisz w pewnym momencie gigantyczny hajs ponad 30-50k miesięcznie - tylko zazwyczaj jest to ok 32-35 rok życia a po ciężkich 6-letnich studiach zarabiasz na rezydenturze mniej niż KODO-MAŁPA CRUDiarz. Wstyd niesamowity. Brawo, zanim się dorobisz to będziesz miał z 45 lat, problemy ze stawami, kręgosłupem, jelitami, wzrokiem. Nie pokorzystasz z życia. Szczęście w nieszczęściu

Zostaje wam słynne IT w 2024 roku - entry level stażysta/junior. Próbowalibyście wbić do IT? 99% z was by się nie dostała xD przegralibyście konkurencje, bo w wyścigu szczurów bierze udział1000-2000 konkurentów na jeden stołek.

Przecież ja wiem jak kiedyś było łatwo. Ja do branży dostawałem się w 2017 roku gdzie dopiero pierwsze bootcampy powstały. Dostałem pracę w Javie nie kumając co to Spring i Hibernate. Były to dla mnie pojęcia obce i nieznane tak jak kinestezjologia. Znałem tylko podstawy programowania w Javie i C++ z przedmiotu podstawy programowania (na zaliczenie semestru trzeba było napisać aplikację "wydawanie reszty"- bilet kosztuje 2,55zł wrzucam przykładowo monetę 5zł i ma pokazać 2x1zł, 2x 20gr, 1x5gr itp). To był mój skill.

To jak wy weszliście do branży w latach 2000-2017 to wy pewnie nawet nie musieliście odróżniać zmiennej od consta xD

A obecnie kandydatowi na juniora w Javie każe się (poza typowymi zadaniami typu Dijstra, Quick Sort, Merge sort na kartce, odwracanie wiązanej listy cyklicznej, prosty skrypt bash do napisania w VIM (bez neta) itd.):

[poniższe zadania tylko i wyłącznie dostęp do dokumentacji oraz IDE Jet Brains - zero googla, stacka overflow czy GPT]
- zaprojektować wydajne cache L2 w springu dla bazy SQL i napisać testy integracyjne w WireMock i TestContainers
- stworzyć cloudformation do podstawowych serwisów AWS - lambda, SQS, SNS, dynamodb, S3. A następnie napisanie prostej apki która wyśle z lambdy wiadomość do sqs, kolejna lambda odczyta z sqs i zapisze do dynamo, a trzecia lambda użyje dynamoDB streams żeby wrzucić porównać parametry przed i po zmianie i zapisać do S3
- stworzyć K8S pliki yaml do deploymentu, serwisy, volumy, joby, cronjoby, RBAC, ClusterRole, RoleBinding, Ingressy, Engressy czy nawet zrobić update kubeadm czy backup etcd.

Do tego 2-3 mediumy/hardy algorytmiczne z leetcode i zadania domowe na "3-4 godziny" w praktyce nieraz 20-30 roboczo godzin, w zamian za dostarczone zadanie zero feedbacku i urwany kontakt xD Większość seniorów by sobie nie poradziła z tymi zadaniami

Teraz wymagania poszły mocno w gorę i większość z was nawet nie ma odwagi przyznać, że wasze 25-30k to nie wasza zasługa tylko waszego farta. Jakbyście dzisiaj mieli 20 lat i byli po liceum to w życiu byście nie wbili do IT tylko wylądowali na zmywaku lub tirze w Brighton i tak sobie żyli
  • 35
@nad__czlowiek:

Ja akurat serio w 2017 dostałem robotę umiejąc tylko podstawy Javy i SQL'a po 3 miesiącach nauki na studiach na 2 roku i statusie studenta. Springa się w pracy uczyłem. Ktoś może w to nie wierzyć, ale tak było, takie było wtedy ssanie.

Ale za to jeszcze 9 lat mi zostało, bo po 40stce mam out z branży, bo wiem że nie wytrzymam ciśnienia i konkurencyjności, którą rynek wymaga. Pewnie
@Sz23_: no właśnie, a potem ci przyjdzie taki co w 2010 roku wchodził do branży i tylko wiedział, że jest zmienna i stała. Szukając pracy w IT pewnie przygotowywali się jeden tydzien czytając co to w ogóle jest to programowanie. Wchodzili do branży nie wiedząc jak działa komputer, skąd się biorą te 0 i 1, co to tranzystory, bramki logiczne, rejestry, pamięć RAM, trwała, procesor. Stos, sterta. Nie wiedzieli nawet co
@Benzen: gdybyś nie wiedział że to ja to byś napisał:


"stary 100% prawdy"


a jak zobaczyłęś mnie to pewnie napiszesz "nieprawda, trolluje"


@nad__czlowiek: Akurat z tym się nawet mogę zgodzić bo dla odmiany wziąłeś się za opis przeszłości a nie za przewidywania przyszłości ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do IT wchodziłem nawet chwilę wcześniej i nawet miałem coś ambitniejszego jako zadanie domowe przy rekrutacji na pierwszy staż,
@Volantie ja tam się bawię świetnie bo w sumie osobiście uważam że takiej megalomanii jak programista z wykopu to nie uświadczysz nigdzie xD rok temu poszedłem do mojej obecnej pracy. Wybitni programiści, większość 30k+ na fakturze - zero jakiegokolwiek nawet ziarenka zarozumialstwa. Wszyscy bardzo kulturalni w wymianie pomysłów i w dyskusjach na temat rozwiązań. No czysta profeska. Tu są chłopy co zarabiają tyle co ja jako QA (15k) i #!$%@? co to
@nad__czlowiek: no tak było, ale w sumie to nie wiem czy ktoś twierdzi że jest inaczej. 2005-2020 to był najlepszy okres do wstrzelenia się w IT.

Zoomerzy wchodzą na rynek pracy który jest dużo bardziej chaotyczny. Zoomer może dobrze zarabiać ale nie ma już prostych rad typu idź w IT. Z tym IT to był duży fart, młoda branża wypełniona młodymi ludźmi. To trochę ewenement w polsce.
Do tego 2-3 mediumy/hardy algorytmiczne z leetcode i zadania domowe na "3-4 godziny" w praktyce nieraz 20-30 roboczo godzin, w zamian za dostarczone zadanie zero feedbacku i urwany kontakt xD Większość seniorów by sobie nie poradziła z tymi zadaniami


@nad__czlowiek: Myślę że trochę przesadzasz z poziomem zadań, ale tak wymagania poszły w górę i większość seniorów by nie dała sobie z tym rady. Gnije jak na rozmowie masz jakieś algorytmy i