Wpis z mikrobloga

Dzisiaj uratowałem człowiekowi życie! Na zakładzie w pracy kolega około 50 lat padł blady jak ściana i jako jedyny potrafiłem robić resuscytację. Robiłem ją do przyjazdu karetki, patrząc na jego bladą, wykrzywioną i oplutą przez samego siebie twarz. Myślałem, że to już jego koniec. Sam zarządziłem wszystkim, bo wszyscy spanikowali. Dowiedziałem się przed chwilą, że będzie żył, a do tego czasu nie mogłem się pozbierać. Pamiętajcie drogie wykopki, że warto posiadać taką wiedzę, lub sobie przypomnieć, bo może zależeć czyjeś życie od tego.
#zycieismierc #medycyna
  • 200
Dzisiaj uratowałem człowiekowi życie! Na zakładzie w pracy kolega około 50 lat padł blady jak ściana i jako jedyny potrafiłem robić resuscytację. Robiłem ją do przyjazdu karetki, patrząc na jego bladą, wykrzywioną i oplutą przez samego siebie twarz. Myślałem, że to już jego koniec. Sam zarządziłem wszystkim, bo wszyscy spanikowali. Dowiedziałem się przed chwilą, że będzie żył, a do tego czasu nie mogłem się pozbierać. Pamiętajcie drogie wykopki, że warto posiadać taką
@fraciu @Nigirium_Ignis @sylwke3100 mam kompletnie odwrotną historię (w czasie moich studiów o kierunku medycznym). W sklepie odzieżowym klientka obok mnie dostała atak padaczki i lecąc sztywno do tyłu jeszcze walnęła o kant metalowego wieszaka. Inni klienci pouciekali, ekspedientki zamiast dzwonić po karetkę pozabierały torebki, w tym moją (what the fuck??) W tym czasie jak podbiegłam do poszkodowanej to podbiegła inna babeczka po paru sekundach i mi mówi, że to ona będzie pomagać
Ja pamiętam 30/2, co teraz się zmieniło ? rozwiniesz ?

Teraz jest to 30/30/30/... I ewentualnie wrzucasz "/2" jeśli masz maseczkę, umiesz, jesteś gotów na ryzyko i się nie brzydzisz.
Ogólnie badania pokazały, że oddachy nie zmieniają zbyt wiele więc jeśli jest coś przeciwko nim to lepiej je odpuścić niż obniżać jakość ucisków.
@Adicts:
Problem jest czasami nie tyle z brakiem wiedzy co odwagi by jej użyć. Tym bardziej kiedy trzeba zdecydowania.

Dlatego bardzo warto urządzać treningi.
Nawet na głupiej symulacji miałem chwilę zacinki jak zobaczyłem rozbity samochód i płomienie. A wiedziałem czego z grubsza się spodziewać.
Co tu mówić o nagłej sytuacji gdy sobie chillujesz, a tu nagle akcja.
@sylwke3100:
Napisałem świrku, że warto sobie przypomnieć tę wiedzę, bo aktualnie nie trzeba robić oddechów XD


@Nigirium_Ignis: Czyli to jest dalej aktualne? Pamiętam, że tak byłem uczony w szkole ~15 lat temu. Niedawno miałem w biurze (Niemcy) szkolenie z pierwszej pomocy i tam instruktorzy mocno twierdzili, że same uciski bez oddechów wystarczają jedynie na parę minut, bo potem i tak dojdzie do niedotlenienia organizmu. Bardzo mi się to gryzło z tym wszystkim
@Nigirium_Ignis: Pamiętam jak z 10 lat temu w biurzę jedna babeczka straciła przytomność. Stała stała i nagle padła na podłogę jak kłoda waląc w ziemię o ziemię.

Przyznam szczerze, że stałem z 10 metrów dalej i nie wiedziałem co zrobić, dopiero inni podbiegli i pomogli