Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci Nie rozumiem wielkiej nagonki związanej z 11. mieszkaniami posła Roberta Kropiwnickiego.

Taka afera z tym jak on śmie mieć tyle mieszkań, itd. tylko pokazuje innym posłom, że nie warto być transparentnym i lepiej przepisać za wczasu działki i majątek na żonę czy dzieci.

Z tego co widzę to poseł Kropiwnicki inwestuje nadwyżki w mieszkania dość konsekwentnie od 2012 roku kupując mniej więcej jedno rocznie. Wiele z nich kupił więc w dołku lat 2013-2017.

Na tej stronie można łatwo prześledzić jak zmieniały się oświadczenia tego posła w poszczególnych latach i kiedy w skład jego majątku zaczynały wchodzić poszczególne nieruchomości: https://mamprawowiedziec.pl/polityk/30786_robert_kropiwnicki#oswiadczenia-majatkowe

Z oświadczeń też wynika iż podawane przez niego wartości to prawdopodobnie ceny zakupów (wartości nie zmieniają się w latach).
MG78 - #nieruchomosci Nie rozumiem wielkiej nagonki związanej z 11. mieszkaniami posł...

źródło: 062246_r0_940

Pobierz
  • 93
via Wykop
  • 1
@BenAli: Zawsze poseł będzie działać w interesie jakiejś zbiorowości ale według mnie jego ocena będzie inna jeśli będzie działać na rzecz właścicieli mieszkań na wynajem (gdzie mówimy o bardzo rozdrobnionym rynku i zdecentralizowanym rynku) niż jego działania wpływałyby na konkretną spółkę.
@kingbruceleekaratemistrz Jeśli poseł nie posiada dzieci, a jedyną drogą dla niego w tym względzie jest in vitro to też może być posądzony o działania na korzyść grupy do której należy
Nie rozumiem wielkiej nagonki związanej z 11. mieszkaniami posła Roberta Kropiwnickiego.


@MG78: nie chodzi o to, że ma pieniądze i jest bogaty tylko ogólnie o to że ludzie w polsce którzy mają pieniądze inwestują tylko w nieruchomości przez co tych nieruchomości brakuje dla ludzi którzy chcą je kupić do celów mieszkalnych. Ludzie z pieniędzmi wykupują nieruchomości masowo do celów inwestycyjnych (statystyki mówią o 70% wszystkich zakupów mieszkań) często nawet na kredyt
via Wykop
  • 1
@bisu Widziałem, że wcześniej miał Chrysler 300M też 2002 roku więc za pewne zdaje sobie sprawę ile może kosztować serwis i jednak zdecydował się na auto bardziej ekonomiczne i tańsze w naprawach XD
Zawsze poseł będzie działać w interesie jakiejś zbiorowości ale według mnie jego ocena będzie inna jeśli będzie działać na rzecz właścicieli mieszkań na wynajem (gdzie mówimy o bardzo rozdrobnionym rynku i zdecentralizowanym rynku) niż jego działania wpływałyby na konkretną spółkę.


@MG78 A teraz spójrz na to z drugiej strony - działając na rzecz jakiejś spółki, działasz przeciwko - bez konkretnego przykładu trudno określić, ale w ciemno można założyć np. innej spółki czy
via Wykop
  • 1
@zeszyt-w-kratke: Ale on te mieszkania wynajmuje, więc są na rynku i pomagają zaspokoić potrzeby mieszkaniowe zwiększając podaż na rynku najmu.

Sytuacja na rynku nieruchomości wygląda tak, że tylko migracja jest ją w stanie uratować w dłuższej perspektywie. W Polsce buduje się stosunkowo dużo, a stosunkowo mało dzieci się rodzi. Problemem nie jest ilośc mieszkań, a ich lokalizacja. W moim województwie można kupić małe mieszkanie w jednym z większych miast za 130
Jeśli poseł nie posiada dzieci, a jedyną drogą dla niego w tym względzie jest in vitro to też może być posądzony o działania na korzyść grupy do której należy jeśli będzie głosował za finansowaniem in vitro z budżetu państwa, ocena jego działań według mnie byłaby jednak dużo bardziej surowa, gdyby posiadał udziały w klinice zajmującej się in vitro i głosował za finansowaniem z budżetu


@MG78: ale tu już wchodzimy w moralne
via Wykop
  • 3
@BenAli: Tylko w tym momencie niestety prawo jest tak skonstruowane, że to najemcy są w dużo lepszej sytuacji niż wynajmujący (właściciele mieszkań).

Zmiana prawa, głównie w kontekście nieuczciwych najemców (tych co np. nie płacą) z pewnością uwolniłaby jeszcze całkiem spore zasoby mieszkaniowe, które w tym momencie właśnie z powodu złego prawa stoją puste i przyczyniła się do obniżek cen najmu, co skutkowałoby obniżeniem się ROI z najmu i sprawiło, że zakup
via Wykop
  • 2
@kingbruceleekaratemistrz: Jestem ciekaw jak wyglądają realne liczby dotyczące pustostanów i ile mieszkań stoi pustych ze względów właśnie na promujące najmujących (lokatorów) prawo. Sam znam przypadki, gdzie ludzie przez kilka lat mieli puste mieszkania w jednym z największych miast w Polsce zakupione jako zabezpieczenie na przyszłość i nie wynajmowali ich właśnie z obawy o problemy z lokatorami. Mieszkania były kupione jako zabezpieczenie kapitału i dywersyfikacja, nawet nie z myślą o wzroście wartości,
@MG78: Podatek katastralny też uwolnił by spore zasoby mieszkań, bo nie opłacałoby się trzymać 10 mieszkań na wynajem i zniechęciłoby to do kupna mieszkania inwestycyjnie. Dużo prostsze rozwiązanie i skuteczniejsze raczej, bo nie sadzę, żeby problem niepłacacych wynajmujacych był na na tyle szeroką skalę zeby był istotny dla rynku.
Ale on te mieszkania wynajmuje, więc są na rynku i pomagają zaspokoić potrzeby mieszkaniowe zwiększając podaż na rynku najmu.


@MG78: tylko że ludzie w polsce nie chcą wynajmować ale robią to bo są do tego zmuszeni niskimi zarobkami i wysokimi cenami nieruchomości a wysokie ceny nieruchomości są spowodowane wykupywaniem nieruchomości pod inwestycje czyli wynajem. Mówię o chwili obecnej i o tym co było. Bo to co będzie w przyszłości to nikt
via Wykop
  • 0
@kingbruceleekaratemistrz: Jak ktoś ma 10 mieszkań na wynajem i je wynajmuje to te zasoby jak najbardziej są uwolnione bo zaspokajają potrzeby mieszkaniowe.

Jak ktoś ma 10 mieszkań i ich nie wynajmuje to wtedy nie są uwolnione. O takich przypadkach nie słyszałem, ale z takimi, że ktoś miał 1 czy 2 sam osobiście się spotykałem. Nie wiem jak duża takich mieszkań jest w skali kraju i chętnie poznałbym tę liczbę - niestety
Tylko w tym momencie niestety prawo jest tak skonstruowane, że to najemcy są w dużo lepszej sytuacji niż wynajmujący (właściciele mieszkań).


@MG78 Nawet nie miałem na myśli praw lokatorów, a ogolne kreowanie rynku tak, żeby te mieszkania opłacało się mieć w roli inwestycji. Nie wiem, czy ten posel czy posłowie w ogóle tak robią, ale jednak wydaje mi się to niebezpieczniejsze niż trzymanie przez nich akcji cd projektu.
Tym bardziej, że sam
@MG78: Akumulowanie mieszkań przez posłów to jedno z najbardziej szkodliwych zjawisk.

1. Posłowie stają się nieobiektywni - ponieważ ich majątek to głównie kwadraty, to będą chętniej wspierać rozwiązania, które podtrzymają wzrost cen nieruchomości.
2. Pokazuje to innym, że to najlepszy sposób inwestowania - coś jak influencerzy chwalący się mieszkaniami - co prowadzi do wzmożonego popytu na kwadraty inwestycyjne.
3. Jest to kupowane za pieniądze podatników, tych samych, którzy mają problem, by