Wpis z mikrobloga

@mickpl

Suchajcie gdybyście mieli do zarządzania kraj, który z powodu rozdawnictwa wpadł w hiperinflacje to co byście zrobili?


Bo ja mam taki pomysł, że poniósłbym pensję minimalną do poziomów średniej w gospodarce sprzed paru lat, obniżył stopy procentowe i zaczął ludziom rozdawać prawie darmowe kredyty.


#ekonomia #gospodarka #giedla #nieruchomosci #plan


Ja bym zaczął od zakończenia zamordyzmu skorupowanej unii.
su, zapłacił trochę więcej za swój kredyt na zakup kurzu w fabryce smrodu i azbestu. Oczywiście w trakcie pandemii ratowani byli artyści i biznesy, z których taka zwykła babcia, zwykły obywatel nigdy nie skorzysta. Ratowali swoje biznesy a teraz Ty Polaku biedaku plac za to za pomocą wysokiej inflacji i tylko spróbuj się upomnieć o podwyżkę. Nie dostaniesz nic, bo spirala inflacyjna. Gówno, a nie spirala.


@leeaxe: bo zalozeniem jest, ze
@mickpl: ja do tego dołożył bym babom możliwość przejmowania mieszkania za pomówienie i podniósłbym socjal na dzieci do 800 złotych. Nienajgorszym pomysłem jest też nowelizacja budżetu w środku roku o kolejne miliardy deficytu, żeby porozdawać więcej pieniędzy dla nauczycieli i innej budżetówce. Pomyślałbym poważnie nad jakimiś dodatkami dla rolników, może by tym biednym górnikom dać dwudziestkę, trzeba pomyśleć coś
Patrzę na załącznik - jest wykres GDP - będzie sensowny komentarz. A później czytam:

A inflacja nie jest wywołana rozdawnictwem. Inflacja jest wywołana szokiem spowodowanym wzrostem cen surowców w wyniku wojnie na ukrainie i szokiem cenowym. Kraje w regionie wcale nie mają niższej inflacji dużo.


@Jakovv: Wiesz kiedy wybuchła wojna na Ukrainie? 24 luty 2022 r. Poniżej wykres Inflacji CPI w regionie:
Tytanowy - Patrzę na załącznik - jest wykres GDP - będzie sensowny komentarz. A późni...

źródło: FUJwdWmWQAY8ZQi

Pobierz
Wiesz kiedy wybuchła wojna na Ukrainie?


@Tytanowy: Wiesz, że Rosja manipuluje rynkiem gazu od zimy 21/22

Gdyby nie wojna na Ukrainie i działania Putina przed wojną, to ile inflacja by w Polsce wynosiła? 5-6%? To nie jest gigantyczna inflacja biorąc pod uwagę to, że realne pensje rosły za pisu. Rosła inflacja, ale pensje rosły jeszcze szybciej.
Jakovv - >Wiesz kiedy wybuchła wojna na Ukrainie?

@Tytanowy: Wiesz, że Rosja manipul...

źródło: e6b33746-5b1c-1740-e2be-885c5cd04f38

Pobierz
@Jakovv: Inflacja w ujęciu klasycznym (tak klasycznym, że uczyłem się o tym w szkole nie całe 20 lat temu) to wzrost stosunku ilości pieniądza w obiegu do ilości wszystkich towarów i usług. Stosunek rośnie kiedy licznik rośnie i/lub mianownik maleje. W 2020 roku nastąpiły oba te przypadki. Spowodowano spadek PKB (mianownik) nieadekwatną polityką ograniczania działalności gospodarczej z powodu covid-19, a następnie zaczęto "ratować" sytuację zwiększając podaż pieniądza poprzez obniżkę stóp procentowych
Wiesz, że Rosja manipuluje rynkiem gazu od zimy 21/22

Gdyby nie wojna na Ukrainie i działania Putina przed wojną, to ile inflacja by w Polsce wynosiła? 5-6%? To nie jest gigantyczna inflacja biorąc pod uwagę to, że realne pensje rosły za pisu. Rosła inflacja, ale pensje rosły jeszcze szybciej.


@Jakovv: Nie. Inflacja bazowa wynosi 12%. To jest duża inflacja. Ceny realnie już nie rosną. Poza tym nawet gdyby rosły to inflacja
Tytanowy - > Wiesz, że Rosja manipuluje rynkiem gazu od zimy 21/22
 Gdyby nie wojna n...

źródło: realna zmiana płac

Pobierz
agregat M1 nie jest tożsamy ze wzrostem cen.


@Jakovv: Przeczytaj jeszcze raz na spokojnie wszystko co napisałem, albo zapoznaj się z definicjami podstawowych wskaźników makroekonomicznych.

Jeżeli jesteś pisowskim manipulantem (piszę to wbrew pozorom bez złośliwości) próbującym ukryć nieudolność tego rządu i błędy przez niego popełniane to pamiętaj, że Bóg i historia was osądzi.

*W komentarzu powyżej miałem na myśli oczywiście to, że pensje nie rosną.

Inflacja bazowa:
Tytanowy - > agregat M1 nie jest tożsamy ze wzrostem cen.

@Jakovv: Przeczytaj jeszcz...

źródło: inflacja bazowa

Pobierz
@mickpl: Proste, kradłbym na potęgę pieniądze i odkładał hajs na zagranicznych lokatach, w międzyczasie dogadując się z korporacjami by drenowały kraj w zamian za dobre posadki. A lud bym przekupił drobniakami których jak zabraknie to się wydrukuje, a inflacja to tam może sobie zap*@#lać co mnie to.
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.