Wpis z mikrobloga

#programista15k straci na propozycjach ustawy PIT Sławomira Mentzena.

Przysłowiowy programisty 15k będący aktualnie na uldze IP BOX zapłaci o ponad 7,5 tys. zł więcej podatku dochodowego przy rozwiązaniach proponowanych w projektach ustawa Sławomira Mentzena, wyliczenia po uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku: 12 x płaca minimalna.

Wyliczenia są pokłosiem znaleziska "Dlaczego Konfederacja nie obniży ci podatków?" wiszącego w wykopalisku. Niestety tam nie trwa merytoryczna dyskusja, tylko fanboje konfederacji zleciały się do zakopywania.

#konfederacja #mentzen #podatki #finanse #polityka
Jarusek - #programista15k straci na propozycjach ustawy PIT Sławomira Mentzena.

Przy...

źródło: IP BOX vs Ustawy PIT Mentzena

Pobierz
  • 164
  • 6
ilu programistow

@bin-bash: ja mam, wielu ma. Dopiero wczoraj mi przyszło do głowy sobie to konkretnie wyliczyć.

z odsetkami zalegle podatki

@bin-bash: no i już wiem, że jesteś typowym fanbojem konfederacji, takie bzdury piszesz, że czytać tego się nie da. Czyli rozumiem, że młodzi też będą musieli oddawać ich niesłuszną "ulgę dla młodych"? Dobrze wiedzieć, szykuj portfel ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Jarusek: ale nadal @bin-bash ma racje, płacisz te 5% tylko dlatego, że prawo jest idiotycznie skonstruowane. IPBOX nigdy nie miał być "ulgą dla programisty" tylko dla R&D.

Wole mieć jasne 12% niż kombinować i robić z siebie 'riserczera', który kiedy przyjdzie bardziej kompetentna władza potencjalnie będzie się musiał tłumaczyć.

I nie każdy kto jest za uproszczeniem systemu podatkowego jest 'fanbojem konfederacji'.
@Jarusek jak chcesz sobie konkretnie wyliczyć to polecam
https://jakipit.pl

Do IPBox nie zapomnij doliczyć obsługi tego rozwiązania i straty 15% z kwoty zwrotu podatku przez inflację

Oczywiście że jako programista to chciałbym nic nie płacić ale patrząc obiektywnie to w tej chwili mam za dobrze i nawet jak jakaś partia proponowałby 15% i jednocześnie uproszczonie podatków to bym ją popierał
  • 2
Masz IPBox na 100% przychodów?

@zibizz1: tak, z wyłączeniem zasiłków chorobowych rzecz jasna.

płacisz te 5% tylko dlatego, że prawo jest idiotycznie skonstruowane

@nappy: nie. Płacę 5%, bo robię dokładnie to co mówi ustawa i nie ma w tym przypadku żadnego naciągania prawa. Nie płacę za żadna obsługę tego, bo nie ma takiej potrzeby.
  • 0
@taki_typa: z żadnym fartem, bo jak pisałem mam pełne prawa do IP BOX, co było już weryfikowane przez urząd skarbowy 3 krotnie, a po 3 latach już sobie odpuścili, więc dostaję zwrot bez problemu. W ogóle w pierwszym roku nawet sami urzędnicy skarbowi nie wiedzieli o co chodzi z IP BOX, ale to inna bajka.

Ktoś konkretnie odniesie się od wyliczeń? Jakieś propozycje co zrobić, aby nie być stratnym jak dojdą
@Jarusek: czyli chcesz nam powiedzieć, że masz kontrakt b2b w którym określiliście, że 100% Twoich obowiązków to R&D? Żadnych spotkań, maili - tylko siedzisz i klepiesz? Do tego wg. wskaźnika nexus *musisz* mieć jakieś koszta. Co w przypadku szeregowego programisty brzmi... dziwnie? Ale pierwszy raz słyszę, żeby ktoś wrzucał 100% w ipbox ;) Sam tematem się interesowałem ale odpuściłem widząc ilość potencjalnych pitfalls, #!$%@? - wole 12% ryczałt i spokój.

No