Wpis z mikrobloga

Rynek #programowanie jest zepsuty. Sytuacja jest fatalna. Wydaje mi się że ogarniam bo potrafię zrobić aplikacje todo, konwerter walut czy appke do przeglądania filmów wszystko w technologii React + Javascript. Znam CSS, Styled Components, Redux, Redux-Saga, BEM, CI/CD a mimo to nie mogę znaleźć pracy już od roku. Równo rok temu skończyłem 10 miesięczny kurs youcode. Nie ma po tym pracy ludzie. Na każdą ofertę jest 200 CV z czego 180 to ludzie po studiach co coś potrafią chociaż z teorii. Mimo że ja ogarniam praktykę i mam jak mówię kilka projektów zrobionych to pracy nie ma. #programista15k
  • 53
@ly000: Eldorado w IT sie nigdy nie skonczy xD

@Quzin: Ja zaczynalem 8 lat temu. Pierwsza praca to bylo 1.5k z dojazdem godzinnym do miejsca pracy. Wzialem co bylo w moim miescie nie wybrzydzalem. Programowalem gowno apke w visual basicu gdzie logika biznesowa byla napisana na funkcjach skuelowych xD xD

Po 7 miesiacach wyjechalem do innego miasta gdzie w sumie przez pierwsze 4 miesiace zylem dokladajac z oszczednosci ktore mialem
Jako programista musisz sie szybko uczyc, zmieniac stack w ktorym kodzisz, poznawac nowe technologie i byc obeznanym z powazniejszym designem softu.

Musisz czytac i sie rozwijac.


@sebastian_burczynos: xDDD Tak bo na pewno płaci się programistom za klepanie gówno-kodu do szuflady w jakimś modnym GO czy innym ruście jeśli na codzień ktoś klepie jakieś crudy w .NET czy innym ruby na szynach.

Płaci się za doświadczenie komercyjne, a 99% programistów zna zazwyczaj
@Quzin: Mam duże doświadczenie we frontendzie. Pracuję na codzień w korpo jako senior drugiego poziomu (po nim jest #!$%@? i team leader). Mam projekt fullstack na boku, który przez brak czasu niestety się wlecze. Projekt biznesowo nie jest skomplikowany, ale ma fajnych stack: turborepo, nextjs 13.4 (/app), prisma na postgresie, RPC, stitches, circleCI i actions, testy w jest i E2E w playwright. Projekt jest rozpisany na ok 800h. Ja jestem w
wiedzę nabierasz gdy masz kilka mikroserwisów, load balancery, zarządzanie transakcjami w systemach rozproszonych itd. Takiego środowiska w życiu sobie nie odwzorujesz na prywatnym githubie


@Pozytywny_gosc: bardzo dobrze napisane. jakikolwiek projekt w domu czym by nie był nie odwzoruje expa komercyjnego

@Rufurege1 nie jesteś studentem to zapomnij
@Quzin: rynek jest spoko ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko faktycznie na tym poziomie tragedia. Zgaduję że masz problem z samym zainteresowaniem firm, a nie z brakiem sukcesu na rozmowach kwalifikacyjnych? Prowadzę rozmowy techniczne więc tutaj ewentualnie mógłbym coś podpowiedzieć, ale to pewnie nawet nie ten etap. IMO tak jak ktoś zasugerował - dobrą taktyką mogłoby być zrobienie wszystkiego żeby być jak najbardziej natychmiastowo przydatnym - jako np.
@ly000: a będzie tylko gorzej. Sam pracuje w IT od 8 lat, ale od strony sysadmin / support / network engineer i myślę nad przebranżowieniem się na programistę lub jakiś devops. Znam wielu ludzi, którzy tez tak chcą zrobić. Programowanie to fajna robota i wciąż jest masa ofert pracy.
@Quzin: brytyjski Office for National Statistics szukał ludzi i pisał tak:

We do not expect you to be expert in anything, but we do want enthusiastic people who are keen to learn what it’s like to be a software professional in the real world. Perhaps you manage your own open source projects, have developed a mobile app or coded on a Raspberry Pi.

Zapisałem to sobie bo w końcu ktoś napisał