Wpis z mikrobloga

Rynek #programowanie jest zepsuty. Sytuacja jest fatalna. Wydaje mi się że ogarniam bo potrafię zrobić aplikacje todo, konwerter walut czy appke do przeglądania filmów wszystko w technologii React + Javascript. Znam CSS, Styled Components, Redux, Redux-Saga, BEM, CI/CD a mimo to nie mogę znaleźć pracy już od roku. Równo rok temu skończyłem 10 miesięczny kurs youcode. Nie ma po tym pracy ludzie. Na każdą ofertę jest 200 CV z czego 180 to ludzie po studiach co coś potrafią chociaż z teorii. Mimo że ja ogarniam praktykę i mam jak mówię kilka projektów zrobionych to pracy nie ma. #programista15k
  • 53
@Quzin już dzisiaj grafik komputerowy i fotograf odchodzą do lamusa za sprawą midjourney. jeszcze 5-10 lat i większość programistów będzie musiała się przekwalifikować na obsługę żabki. zostanie tylko elita do kontrolowania ai.
@Quzin: Człowieku jak nie masz przynajmniej roku komercyjnego i nie możesz się tym pochwalić w CV zapomnij o szukaniu pracy. Wypromowali jakieś gówno frameworki w JavaScript na których pewnie mało komercyjnych projektów się opiera i służą tylko temu żeby robić hajs na całej masie Wannabe która i tak pracy nie znajdzie. Żeby się czymś pochwalić to w tych technologiach musiałbyś chyba napisać jakiś poważniejszy portal i mieć na nim już jakąś
@Quzin: tymczasem ja, który 4 lata temu, znalazłem tydzień po napisaniu matury i skończeniu technikum informatycznego normalną pracę jako junior .NET developer xD miałem 0 doświadczenia, wiedze o .NET i C# zerową, coś tam umiałem kodzić w C++ (tyle co w technikum nauczyli) itd. xD #!$%@? teraz macie juniorzy
@Quzin: Po prostu nikt nie chce bootcampowców. Jestem na drugim roku infy na polibudzie i chyba każdy znalazł jakiś staż na wakacje. Sam niedawno zacząłem robotę w korpo full remote i to jeszcze na pół etatu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Quzin nie wiem jak Ty szukasz ale kumpel front-end JS zmienił robote 2 raz w tym roku, 3 raz w 2 lata. Najpierw coś robił dla Brytyjczyków, potem Amerykanów, teraz projekt dla Szwajcarów. Z tego co rozumiem ma jakieś portfolio z przykładami co potrafi
@Ziutek_Grabaz: A probowales NIE ROBIĆ za kasę i po prostu zrobić komuś coś? Przecież Ci debile i tak nie wiedzą czy dostałeś za coś hajs, a tak masz coś na podkładkę, że zrobiłeś DLA KOGOŚ. Liczy się klient. Nawet przebudowa starej stronki na bardziej nowoczesną to JUŻ coś więcej niż te gówno co ty zrobiłeś.
@Gaahl75: Miałem podobnie, tyle że stack inny. Ja 20 lat temu dostałem pierwszą pracę (nie staż) w technologii Java ME o której istnieniu nawet nie wiedziałem w trakcie rekrutacji, mając naklepane wcześniej parę toolsów konsolowych w C++ na poziomie "posortuj listę wprowadzoną z klawiatury, zero kończy". Wysłałem CV do jednej firmy, przeszedłem jedną (!) rozmowę rekrutacyjną, na której na końcu dostałem książkę do tejże Javy ME tekstem "masz młody, przeczytaj, do
@Pozytywny_gosc: Zanim sie znowu zesrasz przeczytaj jeszcze raz co napisalem xD

Mowimy o osobie ktora szuka pracy, i taka osoba musi zdawac sobie sprawe ze nie dostanie pierwszej pracy w tym jezyku czy technologi jaka sobie ubzdurala albo widziala na bootcampie.

Junior to jest osoba ktora robi 3 rzeczy:
1. Ma nastawienie na pochlanianie wiedzy, rozwija sie sama czesto po godzinach
2. Zadaje jak najwiecej pytan osobie doswiadczonej, wykazywac rowniez inicjatywe
@Pozytywny_gosc

Płaci się za doświadczenie komercyjne, a 99% programistów zna zazwyczaj "dobrze" jeden język + eko system dookoła, modne frameworki, dockery, kuberntesy i inne. I zazwyczaj nie są to nowe modne technologie tylko stare i sprawdzone kobyły.


To jest droga znudzonego 40 kilku latka ktory juz zgnil w IT na jednej pozycji w korpo przez 10 ostatnich lat. Przy zalozeniu ze zyjemy w dobrej ekonomi i dana firma moze sobie zatrudnic czlowieka
@sebastian_burczynos:

Junior to jest osoba ktora robi 3 rzeczy:

1. Ma nastawienie na pochlanianie wiedzy, rozwija sie sama czesto po godzinach

2. Zadaje jak najwiecej pytan osobie doswiadczonej, wykazywac rowniez inicjatywe w rozwiazywaniu problemow.

3.Usmiecha sie


chlopie, junior ci sie #!$%@? ze stazysta, ktory nie ukonczyl bootcampa, obecni juniorzy robia tyle ile midzi, tylko klient nie chce za nich tyle dac, wiec musze wypierdziec pierw 2 lata w markusie xd