Wpis z mikrobloga

#ukraina #rolnictwo #pytanie #gospodarka #ekonomia #poityka #pieniadze #wolnyrynek #kapitalizm

Jak to jest, że do Polski trafia 4 mln tony zboża z Ukrainy, jaja, olej, i inne artykuły spożywcze, ale ceny nie spadają? Przecież wolny rynek - im więcej towaru, tym mniejsza cena. Im większa konkurencja, tym lepiej dla rynku.

Czyżby na wolnym rynku producenci stosowali zmowę cenową i nawet jakby dostawali surowiec za darmo to i tak zwiększaliby ceny?
Nie, brzmi jak komunizm. W kapitalizmie nigdy tak się nie dzieje. Winny jest socjalizm.
  • 41
@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna:
Śmiejesz się, ale zupełnie poważnie masz rację.
Im więcej kapitalizmu tym mniej kapitalistów (przynajmniej od pewnego poziomu). Dlatego w najbardziej kapitalistycznych krajach (przynajmniej tak powszechnie uważanych) od samego początku była masa ustaw antymonopolowych/oligopolowych. Dążono do maksymalnej wewnętrznej konkurencyjności gospodarki. Tworzono prawa przeciwko łączeniu się podmiotów działających w tych samych branżach.
W USA już w XIX w.:
https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_United_States_antitrust_law
@siodemkaxx: ceny na lokalnych bazarach, gdzie rolnik sprzedaje twarz w twarz, może i w małej ilości, ale jednak, są podobne do tych sklepowych. To na bazarach też sieci marketów dyktują ceny?
Rolnicy zresztą chętnie godzą się na ceny od wielkich sieci, bo to one zapewniają dystrybucję. Inaczej rolnikowi te tony towaru by zgniły.
dlatego nasze panstwo wychodzi na przeciw i dobija jeszcze male i średnie przedsiębiorstwa :D


@loczyn:
Tak, generalnie w państwach UE robi się coś dokładnie przeciwnego niż w normalnych krajach gospodarki rynkowej.
Korporacje / duże firmy jawnie lobbują (korumpują) rządy czy instytucje UE gdzie oficjalnie działają lobbyści.
Ostatnie 3 lata to przyspiesza rozwalono wiele małych firm.
@siodemkaxx: No więc o ci chodzi? Rolnicy żyją z wielkimi sieciami w symbiozie. Rolnik nie ponosi kosztów magazynowania i dystrybucji, a sieci mają towar. W symbiozie windują ceny. To dwie strony tej samej monety.
ponosi kosztów magazynowania i dystrybucji, a sieci mają towar


@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna: xDDD rolnik ponosi koszty magazynowania i dystrybucji bo są przerzucane na dostawce...

W symbiozie windują ceny. To dwie strony tej samej monety.


@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna: nie ma czegoś takiego jak symbioza, jest wykorzystywanie przez ogromne międzynarodowe koncerny rolników i jednocześnie dymanie klientów narzucając wysokie marże...
@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna: Kapitalizm promuje najskuteczniejszych eliminując po drodze resztę, więc tendencja do tworzenia się monopoli w kapitalizmie jest naturalna, rządy aby temu przeciwdziałać nakazywały w przeszłości podziały ogromnych firm na mniejsze, konkurujące ze sobą podmioty, ale czasy się zmieniły i taki Microsoft, Amazon czy Google są już nie do ruszenia, ogon zaczął machać psem.
Do tego zaczyna się jak w USA, że część wielkich spółek jest dotowana przy stratach z budżetu państwa i zamiast kapitalizmu tworzy się system reżimu korporacyjno- rządowego.


@Nowystaryziel:
To zaczęło się trochę wcześniej, bodajże już w latach '60 złagodzono ustawy antymonopolowe / prokonkurencyjne.
@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna: Najlepiej by było dla rolnika, klientów jakby ci sami łączyli się w jakieś spółki ogarniające transport, umowy z sklepami, to dostawali by większą kasę. Ale że Polacy nie umieją się połączyć, to największy hajs zgarnia pośrednik, hurtownik. Żeby nie było on też ponosi jakieś ryzyko, straty po jak zaczną mu gnić w magazynie warzywa, owoce to przynosi to straty. No ale generalnie to chyba on czerpie największe zyski i gra
@Nowystaryziel: ale bzdura, gdzieś ty coś takiego wyczytał? spójrz na statystyki średniej pensji i siły nabywczej w USA a Polsce.

To się Amerykanie zdziwią, że przeciętny Polak żyje lepiej niż przeciętny Amerykanin XDDD
@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna: Chodzi o socjal, a w szczególności opiekę zdrowotną za którą tam trzeba płacić grube setki tysięcy dollarów gdy coś się stanie- zawał, złamanie nogi, rak. W USA bodajże 30% dzieci nie ma w ogóle zapewnionej opieki zdrowotnej. Do tego młodzi ludzie muszą ciężko pracować, a nie stać ich na kupno domu czy mieszkania. Ilość bezdomnych i biednych też jest ogromna, oraz oczywiście przestępczość i bezpieczeństwo.