Wpis z mikrobloga

#ukraina #rolnictwo #pytanie #gospodarka #ekonomia #poityka #pieniadze #wolnyrynek #kapitalizm

Jak to jest, że do Polski trafia 4 mln tony zboża z Ukrainy, jaja, olej, i inne artykuły spożywcze, ale ceny nie spadają? Przecież wolny rynek - im więcej towaru, tym mniejsza cena. Im większa konkurencja, tym lepiej dla rynku.

Czyżby na wolnym rynku producenci stosowali zmowę cenową i nawet jakby dostawali surowiec za darmo to i tak zwiększaliby ceny?
Nie, brzmi jak komunizm. W kapitalizmie nigdy tak się nie dzieje. Winny jest socjalizm.
  • 41
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Im więcej kapitalizmu tym mniej kapitalistów (przynajmniej od pewnego poziomu). Dlatego w najbardziej kapitalistycznych krajach (przynajmniej tak powszechnie uważanych) od samego początku była masa ustaw antymonopolowych/oligopolowych.


@LaurenceFass: a ludzie się śmiali jak Szumi mówił że żeby istniał wolny rynek to są potrzebne bardzo surowe regulacje
  • Odpowiedz
@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna: o jakim wolnym rynku dostaw zboża mówisz?

To jest jedna z najbardziej regulowanych branż w Polsce, podobnie jak śmieci czy handel złomem - obstawiona przez „swoich” i tak zabetonowana, że nikt nowy nigdy nie wejdzie do gry.
  • Odpowiedz
@Europejczyk_UE_Moja_Ojczyzna: Rynek musi się nasycić na tyle, aby zapełniły się magazyny na maxa, składowanie stało się nieopłacalne, a terminy do spożycia krótkie.
Moim zdaniem ceny zaczęłyby spadać w momencie zbiorów, bo trzeba gdzieś je zwozić i magazynować.

Zwykły zasada popytu i podaży. Weź cenę takiego pomidora na przykład w różnych miesiącach sprzedaży.
  • Odpowiedz
Najlepiej by było dla rolnika, klientów jakby ci sami łączyli się w jakieś spółki ogarniające transport, umowy z sklepami, to dostawali by większą k


@lentilek: ale tak jest xD dostawcami do grup producenckich są grupy rolników, nie ważne czy to spółka z.o.o, spółdzielnia, czy zrzeszenie czy inna forma, ale to nie są pośrednicy...
a i oczywiście nie powoduje to wzrostu cen jakie dostaje rolnik
  • Odpowiedz
prawdziwy rolnik nie ma czasu na sprzedawanie na bazarach xd w polsce na takich bazarach 90% to handlarze, którzy przykładowo jadą na giełde hurtową kupują jabłko po 1złz a kg a na bazarze sprzedaja po 5zł


@siodemkaxx #!$%@? mać to czemu rolnik nie sprzedaje na bazarach? Nie zapłaci komuś żeby tym towarem handlował za 5 zł tylko pcha na giełdę hurtową za <1 zł?
  • Odpowiedz
@mentari: bo prawdziwy rolnik produkuje hurtowe ilości i nie ma czasu na sprzedawanie na rynku, a co do handlu takiego że kogoś tam wyśle i będzie handlował to też nie jest takie proste, te bazarki są obsadzone od lat tymi samymi handlarzami, jeśli chcesz wiedzieć o czym mówie to spróbuj tak zrobić że kupisz na giełde i jedziesz gdzieś na bazarek handlować, tylko nie zapomnij 4 kół zapasowych zabrać (
  • Odpowiedz
@siodemkaxx: #!$%@? PRAWDZIWY POWAŻNY ROLNIK nie może poradzić sobie z handlarzami na bazarkach bo kółka przebiją () komiczne jest to #!$%@?. O ile jeszcze płacze na sieci handlowe można rozumieć to tutaj wchodzi na jakiś absurdalny poziom
  • Odpowiedz
@mentari: prawdziwy poważny wykopek, ekspert w każdej dziedzinie...
ja sobie nie będę z nimi radził bo i tak nie mam na to czasu, ja nawet nie mam czasu na wożenie hurtowo busem, sprzedaje na tiry, bo niestety doba ma tylko 24h a tydzien 7 dni
  • Odpowiedz