Wpis z mikrobloga

Tak w ogóle to niezmiernie mnie bawi ta wiara PISiorów i półdebila Glapińskiego w to, ze inflacja za chwilunie, lada moment sama spadnie do 2%.

To może rzućmy okiem na fakty: stopy procentowe zostały podniesione do 6.75% i nie spowodowało to korekty CZEGOKOLWIEK:
- całkowite zerwanie kotwicy oczekiwań inflacyjnych
- ceny nadal rosną, nie, przepraszam - ceny nadal #!$%@?ą z miesiąca na miesiąc (cel inflacyjny roczny nadal robimy w jeden miesiąc)
- produkcja przemysłowa r/r spada, co oznacza mniejszą podaż fizycznych dóbr
- drukarka już odpalona na maksymalną moc co oznacza gigantyczną nową podaż pustego pieniądza
- stopy 6.75% w ogóle nie działają - inflacja nawet nie zahamowała, impet inflacji jest nada giga silny, inflacja bazowa cały czas rośnie
- sprzedaż detaliczna spadła już o 5% r/r, ludzie zubożeli, ale ceny w ogóle na to nie reagują
- spadły już rynkowe ceny ropy, gazu, energii - ceny w Polsce w ogóle na to nie reagują.

Jak inflacja spadnie przy tych warunkach to obetnę sobie jajko - nie było póki co ŻADNEJ reakcji cen na wyżej wymienione czynniki - ŻADNEJ.

A przed nami już wkrótce odbicie popytu (i spadek stóp procentowych - półdebil przy sterach już cały się do tego trzęsie) - nawet nie chce myśleć, co się wtedy stanie z cenami - nastąpi całkowite zerwanie cen z łańcucha i najtańsza paczka prażynek będzie kosztować 100 PLN.

Moja rada jest jest nadal taka sama: Wydawajcie pieniądze póki są cokolwiek warte, bo politycy już wybrali kierunek ========> cała naprzód na pieniądz bez wartości, gospodarkę niedoboru i lokowanie kapitału w fizycznych produktach.

Inflacja nie spadnie, nie ma najmniejszych szans - ani jeden fakt nie sprzyja scenariuszowi spadku inflacji - co ja #!$%@?ę - nawet nie ma ani jednego takiego faktu, wspierającego spadek inflacji.

Przed nami druga fala inflacji, albo zakotwiczenie inflacji w okolicach ~12% r/r przez najbliższą dekadę ubożenia Polaków.

Dobrze już było.

#inflacja #nieruchomosci #gielda #bekazpisu #ekonomia
  • 20
@haha123 Może spadnie, może nie. Póki co wesoło to nie wygląda, ale w okolicy wyborów rzeczywiście może być widoczny spadek zależny od wysokiej bazy. Później pewnie czeka nas odbicie, chyba, że ktoś pójdzie po rozum do głowy.
@haha123 "To może rzućmy okiem na fakty: stopy procentowe zostały podniesione do 6.75% i nie spowodowało to korekty CZEGOKOLWIEK:" xDDDDDDDD Rzeczywiście nie spowodowały xDDD Panie teorie godne spiskowca 9/11 xD Podwyżać stópki Gapa!
@haha123: Już tłumaczę w jaki sposób spadnie inflacja, pomimo BK2%, pomimo stóp sporo poniżej inflacji bazowej

1. Obniżki cen gazu o 55%, wprowadzone 13 marca. Efekty zobaczymy wkrótce.
2. Obniżki cen ON, już teraz kosztuje prawie tyle samo co 95. Efekty zobaczymy wkrótce.
3. Ceny prądu są w dużej mierze uzależnione on cen gazu i węgla. Cena jednego i drugiego spada.
  • 3
@samolubnygen: i nie wydaje się to dziwnym, że ceny surowców już nie rosną, więc koszty już dawno temu miały swój szczyt, a ceny pomimo tego cały czas rosną z miesiąca na miesiąc? To samo z resztą koszty frachtu morskiego - aktualnie jest taniej niż przed covidem, a ceny na to w ogóle nie reagują (koszty spadają, a ceny w sklepach #!$%@?ą).

To jest giga naiwność - wierzenie w to, że ktokolwiek
@haha123 Wydaje mi się, że mylisz spadek inflacji ze spadkiem cen. Oczywistym jest, że inflacja spadnie ze względu na efekt bazy po rozpoczęciu wojny. Spadnie, to nie oznacza, że spadnie do zera, ale o kilka punktów procentowych jak najbardziej. Szykuj jajko ( ͡º ͜ʖ͡º)
@haha123: spada cena styropianu,mleka,masła. rok temu przewód 3x2,5 kupowałem za 4,62 zł/mb, wczoraj 4,38 zł/mb. 3x1,5 3,12 zł/mb ---> 2,85 zł. więc nie wszystko drożeje