Wpis z mikrobloga

Nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że tradycyjna polska dieta, którą jadłem od małego jest tak tucząca i nie zdrowa. Jako dziecko zawsze miałem problemy z nadwagą od przedszkola aż po liceum. Co ciekawe nie jadłem fast foodow ani żadnego śmieciowego żarcia itp. podstawą diety były zupy, ziemniaki na wszelkie sposoby, mleko, kompoty domowe, białe pieczywo, wieprzowina oraz mięso z kurczaka. Dopiero gdy moja siostra widząc jak tyją jej dzieci na jedzonku dziadków odważyła się powiedzieć nie i pokłóciła się tym samym z rodziną zauważyłem przyczyny. Patrzę teraz z perspektywy wiecznego grubasa w dzieciństwie na dzieci siostry, które według mojej mamy mają anemie i są niedożywione a tak naprawdę pożegnały się z polską dietą i wyglądają normalnie xdd I nie jest tak, że nie miałem ruchu czy coś byłem bardzo aktywny więc problem leżał w diecie... #kuchnia #jedzzwykopem #gotujzwykopem #pijzwykopem #jedzenie #dieta #odchudzanie #rodzina #dziecinstwo #dzieciaki
snorli12 - Nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że tradycyjna polska dieta, którą jadłem ...

źródło: P2151662-scaled

Pobierz
  • 317
@snorli12: Można jeść tylko frytki smażone na głębokim tłuszczu i tłustą wieprzowinę i nie tyć - będzie się miało #!$%@? zdrowie i samopoczucie, ale jeżeli ilość zjadanego jedzenia nie przekroczy zapotrzebowania to nie będzie się tyć.

Czyli wystarczy żeby dziadkowie dawali mniejsze porcje, do tego mniej tłuszczy zwłaszcza zwierzęcych żeby ta dieta była też zdrowsza.
@Limonene: @nitrochaser No dobra, zgadzam się z wami, ale z drugiej strony nie ma przecież co udawać, że nie jest łatwiej utrzymać deficytu kalorycznego jedząc odpowiednie produkty kiedy właśnie tak jest...

Wybierając produkty niskokaloryczne, z dużą zawartością błonnika i białka da radę nie odczuwać głodu nawet będąc w deficycie kalorycznym, za to jeśli spróbujesz oprzeć dietę na tłustych , słodkich i niskoodżywczych produktach to najprawdopodobniej nie będziesz w stanie utrzymać takiej
@snorli12:
U moich rodziców obiad zawsze wyglądał tak samo, mięso, ziemniaki ze śmietaną albo masłem i „sałatka”, czyli smutny pomidor utopiony w śmietanie. Nie dało się nich namówić na ryż, albo żeby jakiś makaron zrobić. Jak już była ryba zamiast schabowego, to też panierka na grubość palca i smażona na głębokim tłuszczu.
Na śniadanie kanapka z szynką, na kolacje parówki. Mięso w każdym posiłku. I to takie, które śluzem najdzie jak
to jeśli spróbujesz oprzeć dietę na tłustych , słodkich i niskoodżywczych produktach to najprawdopodobniej nie będziesz w stanie utrzymać takiej diety zbyt długo ze względu na ogromne uczucie głodu

@Pantegram: ale jak z tego wywalisz cukier to już się da. Jak zjem na śniadanie bułkę z serem i szynką to za godzinę jestem głodna, jak zjem camemberta to mogę nie jeść przez kilka najbliższych godzin. A kaloryczność ta sama
@HIMARS bo jasne pieczywo jest po prostu smaczniejsze. Całe południe od Portugalii, przez Hiszpanie, Francję, Włochy i Bałkany zajada się białym pieczywem. bo zajebiście smakuje i pasuje do wielu potraw. Ale spoko, pielęgnuj swój kompleks Polaka co to nie dorósł do ciemnego pieczywa dla elity xD
@snorli12

Po prostu za dużo #!$%@?łeś w stosunku do twojego zapotrzebowania kalorycznego i ruchu. Problem leżał w twoim słabym metaboliźmie i nieumiejętnym gotowaniu twoich dziadków i rodziców, wrzucających wszędzie za dużo tłuszczu, a nie w kuchni polskiej samej w sobie.
@snorli12: tradycyjna polska dieta jest stworzona do tradycyjnego polskiego klimatu
moja babcia miała w domu zawsze zapas grubych kołder - bo w zimie jak poszła spać i piec wygasł to było zwyczajnie zimno

dzisiaj mamy zawsze w domach/mieszkaniach mamy 19+ stopni (moi rodzice wrzeszczą że im wnuki mrożę, i nie schodzą poniżej 22), grzanie w samochodzie do pracy czy ciepły przycisk w autobusie, 22 stopnie w biurze (Aneta już kaszle)... nawet