Wpis z mikrobloga

Nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że tradycyjna polska dieta, którą jadłem od małego jest tak tucząca i nie zdrowa. Jako dziecko zawsze miałem problemy z nadwagą od przedszkola aż po liceum. Co ciekawe nie jadłem fast foodow ani żadnego śmieciowego żarcia itp. podstawą diety były zupy, ziemniaki na wszelkie sposoby, mleko, kompoty domowe, białe pieczywo, wieprzowina oraz mięso z kurczaka. Dopiero gdy moja siostra widząc jak tyją jej dzieci na jedzonku dziadków odważyła się powiedzieć nie i pokłóciła się tym samym z rodziną zauważyłem przyczyny. Patrzę teraz z perspektywy wiecznego grubasa w dzieciństwie na dzieci siostry, które według mojej mamy mają anemie i są niedożywione a tak naprawdę pożegnały się z polską dietą i wyglądają normalnie xdd I nie jest tak, że nie miałem ruchu czy coś byłem bardzo aktywny więc problem leżał w diecie... #kuchnia #jedzzwykopem #gotujzwykopem #pijzwykopem #jedzenie #dieta #odchudzanie #rodzina #dziecinstwo #dzieciaki
snorli12 - Nigdy nie zdawałem sobie sprawy, że tradycyjna polska dieta, którą jadłem ...

źródło: P2151662-scaled

Pobierz
  • 317
  • 1310
@Limonene dokładnie. @snorli12 polska kuchnia sama w sobie nie jest tucząca, po prostu niektórzy ludzie (szczególnie ze wsi) dodają do wszystkiego ogromne ilości oleju i/lub cukru. schabowy z ziemniakami i surówką i pomidorowa to jest świetny i dobrze zbilansowany posiłek, ale jak do tej pomidorowej dodasz pół kilo śmietany, schabowego smazysz na głębokim oleju, w grubej panierce i jeszcze ziemniaki polewasz tym olejem to robi się bardzo niezdrowo.
@snorli12: Problem polega na #!$%@? przygotowaniu tych potraw, tj. schabowe plywajace w tluszczu na patelni, zasmazka ze smalcu na pierogi, smietana 18% w mizerii zamiast np. jogurtu greckiego itd. Ja odkad sam sobie gotuje to uswiadomilem sobie, ze praktycznie wszystkie polskie dania tradycyjne mozna przygotowac z przynajmniej 25% mniejsza iloscia kalorii, tluszczu itp. A bialego chleba nikt nikomu nie kaze jesc, ciemny jest tak samo tradycyjny jak jasny. Tylko cebulackie podniebienia
@snorli12: Powiem tak, na tradycyjnej polskiej diecie od dziecka, mama pracowała wcześniej trochę w gastronomii, więc te wszystkie nasze dania typowe polskie i jakoś nikt z mojego rodzeństwa nie był w żadnym wypadku otyły, równieśnicy również wszyscy wybiegani szczupli, miałem ze 2 kolegów grubszych - tam ewidentnie skłonności do tycia czy jakiś czynnik genetyczny. Na pewno było w cholerę mniej słodyczy na co dzień i słodkich napojów. Przytyło mi się po
mają anemie i są niedożywione


@snorli12: Akurat waga nijak ma się do anemii, grubasy też mają anemię i są niedożywieni, bo można tyć od dużej ilości żarcia, a wcale nie dostarczać sobie niezbędnych składników odżywczych.
Ale masz rację, że pokolenie naszych rodziców niewiele wiedziało o zdrowym odżywianiu, u mnie też jadło się smacznie, a nie zdrowo.
Ale masz rację, że pokolenie naszych rodziców niewiele wiedziało o zdrowym odżywianiu


@Lenalee: do dzisiaj mnie ciary przechodzą jak sobie przypomnę, że mama nam słodziła mleko, a jak chcieliśmy coś pić w nocy to dawała nam wodę z cukrem xD na dzieci mojego brata niestety też to miało wpływ, bo strasznie się wtrącała do ich żywienia i dziewczyny mają teraz ogromną nadwagę. Z moją siostrą za to prowadziła wielkie wojny, bo
mama nam słodziła mleko, a jak chcieliśmy coś pić w nocy to dawała nam wodę z cukrem xD


@Limonene: Wzięła sobie mocno do serca cukrową propagandę XD

Akurat z tymi bananami to trochę się nie zgodzę, przecież są zdrowe (bo potas i w ogóle), na pewno zdrowsze niż buły z dżemem, ale raczej jedzone wcześniej, żeby spalić energię w ciągu dnia, a nie najeść się cukru na noc i iść spać.
Lenalee - > mama nam słodziła mleko, a jak chcieliśmy coś pić w nocy to dawała nam wo...

źródło: 160078867_2201128410019807_3814903049880130907_n

Pobierz