Wpis z mikrobloga

W końcu po latach ktoś na Wiki w artykule o statystykach polskich miast zaktualizował mapkę polskich miast. Nowa bardzo mi się podoba. Widać wszystkie miasta w Polsce mające min. 20 tys. mieszkańców i co jeszcze fajniejsze pokolorowane są miasta do swoich granic przez co widać ich realny obszar.

Nie wiedziałem, że Zielona Góra jest taka ogromna w stosunku do liczby mieszkańców. Z kolei Białystok jest malutki jak na prawie 300 tys. mieszkańców. Świnoujście też jest ogromne, ale to chyba kwestia rozlewisk wodnych na ich terenie? Podobnie Szczecin.

Stan na 31.12.2021

A tutaj link bezpośrednio do Wikipedii https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Poland_cities_and_towns_map.png

#ciekawostki #polska #demografia #statystyka #warszawa #krakow #wroclaw #lodz
Pobierz rysiekryszard - W końcu po latach ktoś na Wiki w artykule o statystykach polskich mia...
źródło: Poland_cities_and_towns_map
  • 105
Ale mi teraz zryło beret, że Radom ma więcej mieszkańcow niż takie miasta jak Olsztyn, Kielce, Rzeszów czy Toruń. Zawsze myślałem, że to małe miasteczko z 60tys mieszkańców.
@rysiekryszard
Aglomeracja Łódzka raczej niedokładna. gminy wokół Łodzi strasznie się zaludniły, nie tylko Aleksandrów ma teraz 20 tys mieszkańców. No tylko że tego nie widać bo mało kto zmienia adres zameldowania
zawsze mnie rozwala koncepcja gdzie istnieje sobie oddzielnie miasto i oddzielnie gmina i obie mają takie same nazwy xD


@Qrix: to jest żerowanie miasta na okolicznych wioskach. Jedziesz do urzędu, to musisz jechać do miasta, więc przy okazji robisz tam zakupy. W efekcie nie ma na wsi pracy, okoliczne tereny stają się sypialnią a potem są wchłaniane- Zielona Góra.
Pamietam swego czasu, jak właczono do zielonej Góry pobliskie wioski chodziło bardziej o ujednolicenie transportu, i dzisiaj jest tak że wyjeżdżasz z Miasta jedziesz dość długo lasami wjeżdżasz do pobloskiej „miejscowości” np. Kiełpin, ale nadal jesteś w mieście Zielona Góra
()
zawsze najbardziej gnije z tego GOPu, dlaczego to nie jest jedno miasto tylko nasrane w jednym miejscu miast które powinny być dzielnicami


@policjantpeel: to jest decentralizacja. Każde miasto jest samowystarczalne, więc nie musisz co chwila przemieszczać się do centrum mega miasta, np do lekarza specjalisty, na basen czy do szkoły. Każde miasto rywalizując z innymi tworzy własne atrakcyjne dla mieszkańców centrum. Gdy będzie jedno duże miasto, będzie też jedno ogromne zakorkowane
Mnie ciekawi Zakopane, jeśli jest w do 20k ludności to ile jest w sezonie?! i tutaje pojawia się np. problem jak w Kołobrzegu wszelkie media, woda, prąd, gaz planowane są na mieszkańca, ale w sezonie ilość osób rosnie x10 więc trzeba się gimnastykować przy projektowaniu.
@rysiekryszard: kiedyś o tym pisałem na mikro, że przez mapę mam zaburzenia w wielkości miast. Miasta duże były narysowane według swoich granic a małe do 100 tys. były kropkami. Ja właśnie z takiej kropki pochodziłem. Jak przyjeżdżałem do miasta typu Warszawa to myslalem ze takich moich kropek w zarysie Stolicy wejdzie z 100. Teraz bym oszacował ze ta liczba to max. 12.