Wpis z mikrobloga

W końcu po latach ktoś na Wiki w artykule o statystykach polskich miast zaktualizował mapkę polskich miast. Nowa bardzo mi się podoba. Widać wszystkie miasta w Polsce mające min. 20 tys. mieszkańców i co jeszcze fajniejsze pokolorowane są miasta do swoich granic przez co widać ich realny obszar.

Nie wiedziałem, że Zielona Góra jest taka ogromna w stosunku do liczby mieszkańców. Z kolei Białystok jest malutki jak na prawie 300 tys. mieszkańców. Świnoujście też jest ogromne, ale to chyba kwestia rozlewisk wodnych na ich terenie? Podobnie Szczecin.

Stan na 31.12.2021

A tutaj link bezpośrednio do Wikipedii https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/f5/Poland_cities_and_towns_map.png

#ciekawostki #polska #demografia #statystyka #warszawa #krakow #wroclaw #lodz
Pobierz rysiekryszard - W końcu po latach ktoś na Wiki w artykule o statystykach polskich mia...
źródło: Poland_cities_and_towns_map
  • 105
@rysiekryszard: Nie no Świnoujście to ewidentny błąd, wg mapy to zajmuje większą powierzchnię niż cała wyspa Wolin na której znajduje się kilka miast. Świnoujście to mały pasek na zachodniej części wspomnianej wyspy i cały polski fragment wyspy Uznam.
Legnica wygląda jak koń.
Jestem zaskoczona mikroskopijnością Cieszyna, wydawał mi się większy, w mojej wyobraźni. Większość miasteczek ma znacznie sztucznie powiększone granice, tak jak np. obrzydliwy Nowy Targ. Miasto to mniej więcej 1/5 z tej mapy, reszta to pagórki, lasy i nicość.