Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#emigracja #pracait #programowanie #programista15k #praca
Jestem midem/seniorem (nie mamy tak naprawdę takiego twardego podziału) w Polskiej firmie IT + drobne kontrakty poboczne, miesięcznie mi wychodzi ok. ~25k netto z wszystkich fv. Rozważam emigrację do kraju w celu podniesienia komfortu życia, przede wszystkim psychicznego - mam dość afer i płacenia podatków na przeżarcie dla patusów, zwłaszcza że sam dostaję, a raczej moja żona, jedynie 500+ na dziecko. Obydwoje ledwo po 30, dziecko ma rok.

Jakie kierunki polecacie? Oczywisty kierunek to zachód (Niemcy), nie chciałbym zmieniać roboty (full remote i bardzo dobry kontakt z kontrahentami), powiedzmy że po podatkach zostanie mi ok. 5k euro netto, kobieta pójdzie do roboty niech zarobi nawet te 1.5k euro więc myślę że z kasą nie będzie problemu, języka się idzie nauczyć itd, ale tam są podobno straszne cyrki covidowe. Z uwagi na żonę i małe dziecko szukam oczywiście miejsc z dobrą opieką zdrowotną, poziomem szkolnictwa (od najmłodszych lat) i bezpiecznego. Azja i inne popularne tanie kierunki odpadają, jedynie cywilizowane kraje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Skandynawia jest raczej za droga żeby pozostać w obecnej robocie i bym musiał zmieniać, ostatecznie jestem na to gotowy, ale naprawdę sporo by musiało za tym przemawiać. Ogólnie Dania/Norwegia mi się podobają, ale języki bardzo ciężkie i nie mam nawet podstaw. Angielski C1, Niemiecki A2 to wszystko co umiem.

Chodzi też o łatwość migracji, nie pcham się na razie np. do Szwajcarii bo mnie tam pewnie nie wpuszczą na długo, a i jest bardzo drogo. Pewnie dostałbym się na jakiegoś mida do zachodniej firmy za normalne pieniądze ale nie mam na razie do tego głowy, sporo się dzieje w moim życiu, a sytuacja dookoła i zbliżające się wybory motywują mnie jedynie do szybkiego poszukiwania nowego miejsca i przeczekania tam "złotych czasów"...

Inb4 w Polsce nie jest tak źle, spadnie nam poziom życia - niech spadnie, na ryj raczej nie poleci, ważne żebym mógł zapisać dziecko na głupie szczepienie w rozsądnym terminie, sam dostał się do normalnego szpitala w razie potrzeby, a żona poszła do normalnej pracy z normalnymi ludźmi bez Januszowania...

---
Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #63186215ca8dcba1dc1bae5d
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
  • 29
@AnonimoweMikroWyznania Ja także pracuję zdalnie (tester oprogramowania) dla Polskiej firmy. Także zaczyna mnie męczyć życie w kraju. Jestem singlem, nie mam żadnych zobowiązań w kraju. Jestem w Twoim wieku. Dobrym kierunkiem dla mnie jest Bułgaria (dochodowy 10%, opcjonalny ZUS) ale szukasz bardziej "cywilizowanych krajów". Jak się wynosić z kraju to najlepiej oficjalnie od 1 stycznia (mam nadzieję że nie będzie teraz obostrzeń covidowych...). Gdyby ktoś ze mną chciał pojechać to chętniej bym
@AnonimoweMirkoWyznania: W europie zachodniej zazwyczaj również istnieją świadczenia socjalne. Do tego lekarz będzie bardziej dostępny, ale biorąc po uwagę, że np. masz bardziej dostępnego lekarza, który zarabia więcej niż odpowiednik w PL to musisz na niego więcej zapłacić w podatkach. Także patrzyłbym bardziej na wyjazd jako coś na czym finansowo stracisz przez wyższe podatki, ale psychicznie zyskasz przez mniej skłócone społeczeństwo plus poziom usług świadczonych przez państwo powinien być trochę wyższy.
@AnonimoweMirkoWyznania: Jestem w troche podobnej sytuacji i rozwazam Portugalie. Wyglada to niezle cenowo, w zakresie jakosci zycia, oraz jest w miare dobra komunikacja samolotem np. z Polska. Minusem jest duzy poziom biurokracji.
Pewnym (sprawdzonym) sensownym miejscem jest tez Islandia, choc jest drozsza i to niestety #!$%@?.
Mozna jeszcze Majorke wziac pod uwage (czy inne miejsca w Hiszpanii), ale tam jest coraz bardziej niestabilna sytuacja prawno-ekonomiczna i trzeba na to
@AnonimoweMirkoWyznania: Pytanie jakie znacie języki poza angielskim. Najpierw język, przynajmniej na średnim poziomie, a potem emigracja, bo zwyczajnie trudniej o pracę i o dogadanie się w sprawach administracyjnych. Jedyne częściowo wyjątki to jakaś Norwegia/Szwecja ale za to wtedy kompletnie odcinasz się od ludzi na miejscu.
Większość firm już oferuje w benefitach full pakiet w Luxmedzie czy tam Medicover


@LazyInitializationException: Operacja na luxmedzie czy medicover, postujecie najlepsze. xD Luxmed jest fajny jak idziesz do okulisty lub masz jakiś prosty zabieg. Co za głupi wysryw

@Aten7385: W skrócie, być software engineerem, a nie osobą, której całe doświadczenie opiera się na nodejs czy springu w kontraktowni, czy sh xD Brzmi źle lub brutalnie, ale na tym się kończy
OP: @ElTalento: @leoha: Ale ja nie chcę płacić TUTAJ na patusów, bo tylko ich ten rząd karmi. Na zachodzie dostanę za te podatki chociaż namiastkę normalności - służbę zdrowia, działające służby, mniej afer, system szkolnictwa i może mniej dziurawe drogi/darmowe autostrady. It's something.
@qwertyabc: sorry, nie mam już konta i nie zamierzam zakładać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Bułgaria to dla mnie spoko opcja na