Wpis z mikrobloga

@kanapeczka_z_kanapa: Jest na tabliczce znamionowej: CCl2F2 czyli stary (nie)dobry freon. A ze szczelnością aparatów które mają do czynienia z gazami pod podwyższonym ciśnieniem jest tak że nawet w teoretycznie doskonale szczelnej instalacji może zachodzić bardzo powolna dyfuzja przez metal - zmniejsza to jakość samego metalu i szczelność samego układu. W przypadku gazów o dużych cząsteczkach spodziewam się że proces jest bardzo powolny jednak czy w skali 50 lat zaniedbywalny? Nie jestem
@pawelczixd: #!$%@?ąc już od autora tweeta i samej jego genezy. Postarzanie produktów jest faktem. Dajmy na to pralkę Samsung, którą zakupiłem w 2015 roku. Popracowała równiutkie 7 lat i zaczęła się wyłączać. Prawdopodobna diagnoza - moduł.
Jak się wszyscy domyślamy, moduł kosztował 1500 zł. Nowa pralka tyle samo przy zachowaniu (bądź polepszeniu) zużycia prądu i wody. Regeneracja modułu 200-300 zł ale nie dająca gwarancji, że będzie działało. Co się zepsuło? Elektronika.
@Vetinari: Masz lodówki o różnych wielkościach, więc możesz porównać podobne
@craftsman: Widziałeś Ty kiedyś idealnie szczelną instalację? Taką, która raz napełniona, pracująca pod ciśnieniem, będzie trzymała parametry przez 20 lat? Szczególnie, że pomiędzy parownikiem a kondesantorem masz jeszcze pompę, która dokłada efekty mechaniczne (wibracje) do tego wszystkiego.
@pawelczixd: Kto wymienia lodówkę co sezon? W ogóle ludzie uważają, że lodówka to jest półka: Curiosity, Perseverance, domowa lodówka. To sprężarka i izolacja. Teraz dodają do tego jakieś anty-frosty, Wi-Fi, listy zakupów i muzyczkę przy otwieraniu, ale koncepcja się nie zmieniła od zarania.
@chlebicek: największy problem jest w momencie gdy firma wskakuje z konceptem właśnie wyłącznego prawa naprawy, tak jak mówisz

Czytałem na ten temat w sprawie maszyn do lodów w maku, ale kwestia tyczy się wielu rzeczy, chociażby sprzętu od Apple. Mając wyłączność na sprzedaż mamy spory problem w kwestii cen napraw rzeczy zasadniczo komicznie prostych do naprawy, gdzie całość jest czasami nawet zabezpieczona przed nieautoryzowaną naprawą. Jak połączyć to z konceptem regularnego
@pawelczixd: > Wymiany sprzętu co sezon.

Ja mam tę samą lodówkę od 2007 roku i nic nie było w niej nawet wymieniane, oprócz jednej górnej półki bo mi pękła, ale to z mojej winy, bo upychałem rzeczy na chama xD
@dktr: tak tak, bo to tylko o tabliczkę znamionową chodzi. Teściowa ma zamrażarkę w garażu. Wcześniej miała taką z PRL, padła w tamtym roku. Teraz ma nową, większą, klasy nie znam, firmy też nie, ale rachunki miesięczne za prąd jej spadły o 50 zł.
@dktr te różnice nie są twoim zdaniem drastyczne i dlatego nowa lodówka włącza się dwa razy na dobę na kilkanaście minut a stary klamot młóci po kilka godzin bez przerwy. Zresztą podawanie mocy urządzenia jako argumentu na niski pobór energii świadczy o tym, że podstawy fizyki trzeba by było sobie przypomnieć.
@gregor40: czyli szczelność teraz to tylko wada starych instalacji czy nowych to nie dotyczy bo się pogubiłem. Nie jest to tak że instalację się napełnia czynnikiem w razie rozszczelnienia ? Widziałeś rozszczelnienie które do opróżnienia takiej małej instalacji trwa 20 lat ? Co ty gościu bredzisz, instalacja jest szczelna albo rozszczelniona, to nie jest opona że jak napompujesz w garażu postawisz to guma za 10 lat przepuści powietrze do zera i
@pawelczixd: Koleś oczywiście hiperbolizuje, ale na pewno ma trochę racji w kwestii bezmózgiego konsumpcjonizmu i pogonią za inkrementalnymi zmianami produktów wypuszczanych co sezon napędzanego nieuczciwymi praktykami celowego postarzania produktów przez korporacje.
Ale słomki są z papieru więc pora na csa XD