Wpis z mikrobloga

@henk: tu nie chodzi o mycie, po prostu plastik po tylu latach nabiera tych zapachów. Widać nie miałeś do czynienia z takimi starymi lodówami ¯\_(ツ)_/¯
@pawelczixd lubię słuchać opowieści o starym sprzęcie z PRL jak to kiedyś robiono wszystko porządnie i z grubej blachy a teraz cieniutka blaszka albo plastik.

A na zachodzie z tego naszego AGD się wszedzie śmiali, bo znacząco podnosiło to koszta produkcji a nie zapewniało dodatkowych funkcji, no ale Polska była za biedna aby wdrożyć nowoczesne technologie w fabrykach i składali takie odkurzacze z grubą blachą w którą można było młotkiem nawalać xD
lubię słuchać opowieści o starym sprzęcie z PRL jak to kiedyś robiono wszystko porządnie i z grubej blachy a teraz cieniutka blaszka albo plastik.


@Tommy__: To miało zalety, ale zależy o jakim sprzęcie mowa. O ile to nie ma większego znaczenia jako obudowa odkurzacza, to ma znaczenie jeżeli to jest część mechaniczna w np. maszynie do szycia.

Tylko ludzie nie widzą tego, że kiedyś za taką maszynę dać trzeba było przeciętną
@asiajasiabasia owszem są takie rzeczy w których to ma znaczenie ale np w odkurzaczu to chyba tylko spełniało taką funkcję, że jako gowniak lubiłem jeździć na odkurzaczu Zelmer Predom i udawać, że to mój samochód xD współczesny bym pewnie połamał

Ceny to w ogóle inna sprawa, moja babcia dalej z nostalgią wspomina pewex a jak ostatnio poszukałem jakie tam były ceny to się okazywało, że za jeansy levis trzeba było zapłacić miesięczną
@pawelczixd: nie wiem na czym polega ekologia natomiast zgodzę się z tym, że lepiej gdy produkt wykonany jest solidnie i działa długo zamiast kupować co 3-5 nowy. Nawet jeśli ten nowy ma lepsze parametry albo pobiera mniej prądu.
Ale czy to faktycznie bardziej ekologiczne używać produktu bardzo starego, do którego wytworzenia użyto 5 X więcej materiałów rzadkich niż obecnie, w dodatku możliwe, że szkodliwych, i zużywającego przez te dziesiątki lat więcej
@Tommy__: Jeszcze nie tak dawno ludzie chodzili do warsztatu przewinąć silnik w mikserze czy odkurzaczu albo wymienić szczotki, dzisiaj się tego nie robi bo sprzęt tego typu kosztuje grosze. Kwestia nie tyle techniki co zamożności. Po co reperować 30 letniego rupiecia skoro nowy mikser można dostać za 30zł w promocji w markecie?
@Tommy__: Owszem, niektóre rzeczy mnie #!$%@?ą - czipy blokujące druk po określonej ilości stron, instalowanie kondensatorow w monitorach w okolicach gdzie są najbardziej narażone na ciepło czy brak łatwo wymienialnych baterii w telefonach ale technika teraz idzie tak szybko że po 2-3 latach sprzęt elektroniczny robi się okrutnie przestarzały. Dopiero wchodziły monitory HD a już wszędzie 4K, 8K na horyzoncie. Nawet odkurzacz - cóż że ma mniejszy silnik, skoro lepiej ciągnie?
Współczesna lodówka - mniej niż 1 kWh


@gregor40: jak jej w ogóle nie otwierasz. Polecam zakup miernika prądu i weryfikację tego co producent pisze w swoich reklamach.
@MarianoaItaliano: Zależy jak na to patrzysz. Ja w zeszłym roku wymieniłem ekran HD na 2K w komputerze, nie było to coś wymuszonego, ekran miał już 13 lat i poszedł na OLX jako w pełni sprawny. Ale po prostu mi się już znudził. Z resztą 4K czy nawet 8K to sprzęt dalej bardzo specyficzny bo jeśli ktoś używa TV tylko po to aby oglądać kablówkę to tam chyba dalej nie ma nawet
@asiajasiabasia: A po 3 latach przesiadka na kolejną, bo postarzanie wjechało na pełnej, a naprawa kosmicznie droga. ;) Niestety znaleźć dobry sprzęt AGD nie jest łatwo, czytałem już nawet sporo negatywnych opinii o Miele polecanym zazwyczaj jako wzór jakości, że też potrafi się psuć i producent wypiąć na klienta.
Pytanie za 100 punktów to ile trzeba używać taką lodówkę, żeby zużyć energię potrzebną na działanie w tym czasie ORAZ PRODUKCJĘ nowej lodówki.


@justkilling: powiedzmy że nową lodówkę wymienisz za 10 lat

1kWh dziennie mniej daje 3650kWh, myślę że spokojnie w tym budżecie energetycznym zmieści się wyprodukowanie nowej lodówki, ale ekspertem nie jestem
A po 3 latach przesiadka na kolejną, bo postarzanie wjechało na pełnej, a naprawa kosmicznie droga. ;)


@redemptor: Szczerze mówiąc jeszcze nigdy mnie coś takiego nie spotkało z żadnym sprzętem, a ciebie? Pewnie na dziesiątki tysięcy sprzedanych sztuk nawet jeżeli to będzie 1% szans to będziesz miał setki negatywnych opinii. Dobrych opinii z kolei nikt nie pisze, jak działa to działa, nikt po dwóch czy pięciu latach od zakupu lodówki nie
@dktr: ostatnio wywaliłem taką radziecką z 75 roku. W skali miesiąca zużywała prawie x2.5 w stosunku do nowej dwa razy większej z dwa razy większym zamrażalnikiem. 130W mówi s skrócie tyle, że urządzenie nie powinno obciązać sieci więcej, niż 130 Watów - ale to, że tyle "ciągnie" przez 10 godzin na dobę zamiast 3 godzin na dobę czyni różnicę.
@pawelczixd:
- takie lodówki często są już mniej oszczędne niż współczesne
- przeciętni ludzie raczej nie wymieniają sprzętów co sezon. Sądzę też, że ludzie by ich używali naprawdę długo, gdyby tylko ich żywotność była dłuższa- częstsza wymiana sprzętów niż koedyś to nie fanaberia użytkowników moim zdaniem

- co ma weganizm do tego? Now rozumiem jak jedno eko (w założeniu autora) zachowanie ma dyskredytować inne.
@pawelczixd: Babcia żony, oni dobijają 40-tki wiec babcia jest +80 level. Staruszka nie ogarnia jak kupić nową lodówkę, co zrobić, jak robi się raty, kogo o to prosić, co ze starą, kto załączy nową. Musi za to co miesiąc graciarę rozmrażać i słuchać w nocy jak dudni.
Przychodzi do niej typ, monsz wnuczki, dowiaduje się że jest politykierem, panem super ważniakiem w pięknych szmatach, a ten robi zdjęcia biedy z nędzą
źródło: comment_16609094114Aae8qrp0e6WSe5X4j86BD.jpg
1kWh dziennie mniej daje 3650kWh, myślę że spokojnie w tym budżecie energetycznym zmieści się wyprodukowanie nowej lodówki, ale ekspertem nie jestem


@Leniek: od tego jeszcze musisz odjąć pobrany prąd przez nową lodówkę
2000 na 36 miesięcy to 55,5 zł. To jakieś ~69,5 kWh. To ok 96,5 W ciągłego mniejszego poboru. Też nierealne. W idle każda lodówka pobiera kilka W. Dopiero jak załączy kompresor to jest pobór prądu. Dam do porównania (bo swego czasu sprawdzałem).
W miarę współczesna lodówka pobierała 5 W w idle i 60 W gdy załączała kompresor (mała lodówka o wysokości 1,5m). Wcześniejsza taka z prl w idle pobierała 60 W i
@dktr: ale wiesz że te 130 W to nie jest wartość, która służy do porównania ile Ci lodówka prądu zżera, tylko ile maksymalnie może wziąć pracując na pełnej mocy.

W tej lodóweczce 130W oznacza że tyle bierze ona podczas maksymalnej pracy agregatu. Jak chcesz porównywać realnie bez manipulacji to musiałbyś ustawić dwie lodówki na taką samą temperaturę, wypełnić taką samą zawartością i zmierzyć realne zużycie kilowatogodzin przez np. 24h i wtedy
@larvaexotech: Ale ja to doskonale wiem, mam wszystko opomiarowane łącznie z temperaturami w lodówkach i zamrażarkach, pobór mocy w mieszkaniu itd jak chcesz to se możesz tu popatrzeć. Taka lodóweczka jeśli ma sprawną izolację, nic jej nie zjadło - o czym pisałem niewiele różni się od całkiem nowej lodówki też zrobionej na agregacie ze zwykłą sprężarką, nie inwerterami. Wszystko zależy jak często taką lodówkę otwierasz i jak jest dużo tam