Wpis z mikrobloga

Nowa potrafi zużyć o ponad 1kwh mniej energii na dzień niż 20 letnia. Przy aktualnej cenie prądu daje to oszczędność rzędu ok 335zł rocznie - w zależności od ceny zakupu potrafi się spłacić w 5-6 lat


@veti: zgadzam się. Ale 5-6 to nie 2-3.

lekko. Szwagierka jak jeszcze wynajmowała mieszkanie, swoje pierwsze, to dostała po kimś lodówkę, starą bo starą ale zadbaną i działała. Była zdziwiona, że co miesiąc dostaje rachunek za prąd w granicach 200 zł (5 lat temu) jak jej większość czasu w domu nie ma. W końcu zmieniła lodówkę i z rachunku 200 zł zrobiło się coś koło
  • Odpowiedz
@asiajasiabasia: Wiem że powszechną praktyką jest "dobijanie serwisowe" instalacji która najnormalniej w świecie gdyby była rozszczelniona to przestaje działać. Skoro test wykazuje szczelność to na ch.j dobijasz. Ja mam od 10 lat gruza którego sam sobie ozonatorem odgrzybiam i czynnika nie dobijałem odkąd go posiadam. Śmieszy mnie to, że macie odgórne założenie nieszczelności układu w lodówce ze zdjęcia :) A i jeszcze pytanie skoro na siłę coś udowadniasz, lodówkę też
  • Odpowiedz
Nowa lodówka Mińsk zużywa normatywnie 1.6kWh (a stara 2-2.5 kWh) na dobę


@gregor40: #!$%@? mieliśmy zamrażarkę kiedyś Minsk, babka się zastanawiała skąd rachunki za prąd 250 i #!$%@?ła że to przez konkuter ( ͡° ͜ʖ ͡°) pewnego razu ją odłączyli bo nie miała po co chodzić i się wydało że to stare #!$%@? radzieckie gówno żarło tyle prądu co spawarka
  • Odpowiedz
@durielek2: Wiem, tyle że to jest też kwestia że wymiana lodówki kosztuje. Zarówno pod względem kosztu zakupu jak i tego jak długo ten nowy zakup potrzyma. Oczywiście stara gierkowa lodówka nie będzie się już raczej długo trzymać, ale patrząc na to że dzisiejsze lodówki lubią umierać sobie przed 8 rokiem życia to trzeba by policzyć też koszty przyszłych lodówek i czy wychodzi to drożej niż pracowanie lodówką żrącą te 2-3
  • Odpowiedz
Skoro test wykazuje szczelność to na ch.j dobijasz.


@craftsman: Bo czynnika jest mniej i chłodzenie jest odczuwalnie mniej sprawne. Za każdym razem trzeba trochę dobić bo gdzieś spierdzieliło. Nieszczelności są tak małe, że nie wykaże ich test, ale jednak gdzieś są, skoro czynnik gdzieś ucieka. Mam 20-letnie auto.
  • Odpowiedz
@pawelczixd: zakładasz, że działacz RN nie może powiedzieć czegoś sensownego. Przykład może mało fortunny ale dzisiejsze mówienie o ekologii to w większości stek bzdur. I za ten stek bzdur przyszłe pokolenia dostaną ostro po dupie. No ale fajniej się pośmiać ze starej lodówki...
  • Odpowiedz
@kobiaszu: @Papieszpolak6996:
Gadacie jakby jedyną korzyścią z wymiany lodówki było jedynie oszczędność energii.
Tak jakby porównywać 30-letniego Poloneza z nowym autem z salonu i obliczać kiedy się zwróci zakup bo jest niższe spalanie.

Jakiś czas temu wynajmowaliśmy mieszkanie gdzie była stara lodówka (nie tak stara jak w tym temacie, ale 20-30 letnia). Dramat.
- 4 stopni wewnątrz nie dała rady utrzymać - wszystko psuło się masakrycznie szybko w
  • Odpowiedz
Nowa lodówka Mińsk zużywa normatywnie 1.6kWh (a stara 2-2.5 kWh) na dobę. Współczesna lodówka - mniej niż 1 kWh


@gregor40: Pytanie za 100 punktów to ile trzeba używać taką lodówkę, żeby zużyć energię potrzebną na działanie w tym czasie ORAZ PRODUKCJĘ nowej lodówki.

Zazwyczaj wychodzi, że najbardziej ekologiczne dobro, to to które już masz. Tak samo jak chcesz ograniczyć produkcję plastiku nie musisz wyrzucać wszystkiego co masz a co jest
  • Odpowiedz