Wpis z mikrobloga

@red7000 o kurde, tak często pisze się w to branży i wszyscy robią błąd albo ja jestem jakaś ślepa ( ͡º ͜ʖ͡º) dzięki mirku za wyprowadzenie z bledu

No mogą być dwa wpisy, jeszcze nie myślałam ile by to mniej więcej zajęło i co dokładnie bym tam napisała, ale jakieś podstawy napisane ludzkim językiem
@slepauliczka firma x wysyła paletę do firmy y, na fakturze jest stres nabywcy z i adres dostawy do firmy y.
Firma x jest z UK, firma y z PL i firma z z NL.
Kto musi/może dokonać odprawy?
Jestem pracownikiem firmy x ale znajduję się w firmie y.
@AdamES dobra jestem zaspana, jak znowu napiszę głupoty to krzycz ( ͡º ͜ʖ͡º)

Kto musi/może dokonać odprawy?


Masz na myśli kto płaci za odprawę? Odprawy zawsze raczej będą dokonywać agencje celne w waszym imieniu - w tym przypadku firmy y

Ale płaci za nią nadawca lub odbiorca w zależności jak się umówią albo jak wskazują warunki dostawy - które ustalili
@slepauliczka płaci sprzedawca. Problem był z biurokracją. Kto ma podpisać pełnomocnictwo, i tłumaczenia faktur. Kupujący firma z NL czy odbiorca towaru - firma z PL.

Nie mam pojęcia co to jest to o co pytasz. Ja jestem prosty chłopak od śrubokręta ( ͡º ͜ʖ͡º)
@AdamES pełnomocnictwa, jeśli masz na myśli te dokumenty dla agentów celnych, czyli upoważnia - to podpisuje nadawca i odbiorca ZAWSZE. Jeśli odprawa importowa jest w Polsce to jako odbiorcę lepiej zrobić polska firmę, więc ona podpisuje pełnomocnictwo.

Natomiast pamiętaj, że "pełnomocnictwa" podpisała firma z UK w momencie odprawy eksportowej w UK, a w momencie odprawy
Importowej w pl powinna podpisać polska firma.

Mam nadzieję, że o to ci chodziło :D
@AdamES jeśli odprawa jest w pl to musi być wpisana firma z polskim vatem, czyli defacto może byc firma z adresem nl, jeśli ma polski NIP

Być może da się robić na firmę z nl z ich nipem i to ja jestem głupia i o czymś nie wiem, ale osobiście wątpię XD

Pamiętaj, że ten kto jest podany jako odbiorca w Polsce płaci podatki i cło oraz zabezpieczenie, które wykłada agencja. Jak
@slepauliczka finalnie klient w PL wypełnił dokumenty i czekamy na dostawę.

Co dla mnie jest i tak dziwne.
Kilka miesięcy temu miałem bardzo podobna sytuację z tym że wysyłała firma z UK. Kupującym była firma w PL adresatem byłem ja, też w PL. I agencja celna powiedziała że ja nie jestem stroną w tym postępowaniu i odprawy musi dokonać kupujący a ja mam tylko odebrać paczkę.
@AdamES pamiętaj, że agencja potrzebuje za każdym razem upoważnienia, w przypadku importu - odbiorcy. To kosztuje (wydaje mi się, że coś około 200). Jeśli mieli już upoważnienie firmy, to po co mieliby robić na ciebie? ;)