Wpis z mikrobloga

Expander zrobił raport z cen najmu, porównali to także z ratą kredytów. Oczywiście w prasie przeszło bez echa, bo to fakt niewygodny dla lobby dewelopersko bankowego.

Nie dosyć, że ceny najmu są mniej wiecej na poziomie 2018 a wysokość raty jeszcze przed podniesieniem stópek to różnice spore na rzecz wynajmu. To jest słabe porównanie tak czy inaczej, bo rata kredytu ma się do raty najmu jak pięść do nosa - w przypadku kredytu są ogromne koszty początkowe a także ktoś musi ponieść koszty związane z obsługą najemcy i własności, o czym się nie pisze w tych zestawieniach.

Mamy więc sytuację (chyba pierwszy raz w poPRL-owskiej Polsce), że właściciel nie dosyć że bierze całe ryzyko na siebie związane se stopami i koniunkturą, #!$%@?ł kase na wkład własny i remont to jeszcze dopłaca by najemca mógł wygodnie mieszkać. A kryzys tuż za rogiem.

Super inwestycja bulwo!

#nieruchomosci #wynajem #inwestycje #mieszkaniedeweloperskie #kryzys #pieniadze #kredythipoteczny
mookie - Expander zrobił raport z cen najmu, porównali to także z ratą kredytów. Oczy...

źródło: comment_1638872512uCFzgkWErNq4IkcE65ytZT.jpg

Pobierz
  • 122
  • Odpowiedz
Do raty kredytu należy doliczyć czynsz który się płaci (zaliczki, fundusze, wspólnota itd) - tych kosztów często nie ma przy wynajmie (jest to wliczone w sam czynsz który płaci się właścicielowi mieszkania) - więc w zasadzie należy dodać do raty kredytu jakieś 500-600zl za ten czynsz. To juz trochę zmienia sytuację.
I tak moim zdaniem zależy od indywidualnych potrzeb, czy ktoś woli wynajmować i po kilkudziesięciu latach nie mieć nic, czy woli
  • Odpowiedz
@Lonelej
Nie mogę edytować - Wiem że koszty wynajmu w tabelce są podane również bez tych opłat, ale na przykładzie Warszawy, tyle co podali, to się płaci w całości, z wliczonym czynszem do wspólnoty i zaliczkami...
  • Odpowiedz
@mookie: ale co to za porównanie? Daj ratę bez części kapitałowej. To co spłacisz z ceny mieszkania to twoje i tak, twój koszt to oprocentowanie i opłaty dodatkowe.
  • Odpowiedz
@mookie: Stary co ty pierdzielisz. 15k netto to zarabia jakoś 1% ludzi w Polsce. To jest przeciętne? To rozumiem że pozostałe 99% to skrajna bieda?
  • Odpowiedz
@ATAT-2: Mam umowy podpisane na 4 kolejne. I nawet przy stopach 2.5% dalej bede do przodu. Nie jakoś spektakularnie ale jednak ktoś mi będzie spłacał mieszkania. Do tego w 3 na 4 mam zapisaną cesję. Więc może pozbęde się 2 i zarobie na wkład 2ch.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pocomilogin: kupowałem w zeszłym roku na początku pandemii mieszkanie w wawie za 9049 zł /m2. Teraz blok budowany obok - ten sam metraż, rozkład, piętro i deweloper kosztuje 13k /m2. Gdybym słuchał wykopków to by mnie obecnie nie było na nie stać bo to jedynie 240k różnicy w cenie, nie mówiąc o kosztach wykończenia które ok 30% wzrosły xD
  • Odpowiedz