Wpis z mikrobloga

Mam problem z lokatorem w mieszkaniu, które wynajmuję. Pani wypowiedziała umowę (sama z własnej woli) i termin jej obowiązywania upłynął 9 listopada. W związku z utrudnioną sytuacją, preferencyjnie pozwoliłem jej zostać jeszcze na grudzień, aby mogła znaleźć inny lokal (wszystko jest udokumentowane mailowo, nic nie było załatwiane telefonicznie). Pani następnie poprosiła o więcej czasu, twierdząc, że zostaje w Polsce do 26 stycznia. Poinformowałem ją, że ok, o ile dokona wpłaty za styczeń do 31 grudnia. Takiej wpłaty nie było. Wobec tego od stycznia pani zajmuje lokal bez umowy i bez mojej zgody.

Pani nie chce się wyprowadzić, twierdzi, że nękam ją psychicznie (bo wysyłam do niej maile, informujące, że zalega z opłatami i prośbę o opuszczenie lokalu), a teraz zaczyna wymyślać choroby i jako przyczynę podaje mieszkanie. Twierdzi, że mieszkanie nie ma wentylacji (a ma), że w mieszkaniu jest inne ciśnienie niż na zewnątrz i dlatego boli ją głowa i "siada jej na mózg" (to jej słowa). Nie będę wypisywał wszystkiego, bo pani chce ode mnie abym "odpowietrzył uszczelki" cokolwiek ma to znaczyć, ale tego typu żądania są na porządku dziennym (pojawiły się w momenie kiedy pani zaczęła zalegać z opłatami).

Robiłem wstępne rozeznanie, wiem, że muszę zgłosić sprawę do sądu rejonowego, aby orzekł on, że ta pani przebywa tam bezprawnie. Czy potrzebuję do tego prawnika? Czy zna ktoś prawnika w Krakowie, który zajmuje się tego typu sprawami? Będę wdzięczny za wszelkie porady, a także to co mogę, a czego nie mogę zrobić. Ofc, każdą poradę będę weryfikował, bo nie zamierzam wierzyć anonowi z internetów ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale liczę że ktoś może mnie nakierować na potencjalne rozwiązanie.

#wynajem #wynajemdlugoterminowy #krakow #lokatorzy #pytanie #poradaprawna #poradyprawne #eksmisja #prawo
  • 121
Masz klucze, wchodzisz tam


@Krs90: Nie mogę wejść, bo jest to wejście bezprawne.

wzywasz policję, co wtedy?


@Krs90: Policja może ewentualnie #!$%@?ć mi mandat za bezprawne wtargnięcie do mieszkania. To, że jest moje nic nie znaczy. Prawa lokatorów w polsce. Poza tym policja nie zajmuje się eksmisją, więc nic nie zrobi.

Ona jest nielegalnie bez umowy, mieszkanie jest Twoje.


@Krs90: Ona łamie prawo, ale to nie oznacza, że ja
@Krs90 to nie jest takie hop siup niestety, nawet jako tylko najemcę chroni ją prawo, zanim się ktoś porwie na wynajem powinien ogarnąć plan na taką sytuacje, a najlepiej się zabezpieczyć dobrowolnym poddaniem się eksmisji i wskazaniem lokalu, do którego się wyniesie po zakończeniu umowy. Co najmniej. A teraz to już trzeba papugę brać, a nie szukać porad na wykopie ;-)
A teraz to już trzeba papugę brać, a nie szukać porad na wykopie


@URBN_Rider: wiem, ale wykop też nie zaszkodzi zapytać. Plus pytam, bo może ktoś ma jakiegoś dobrego papugę do polecenia, borykał się z podobnym problemem i jest mi w stanie doradzić, jak skrócić drogę postępowania.
Może zacząć np okna wymieniać czy dzwi i wyjąć stare na kilka dni. Sposobem kolego sposobem


@htsz_: Z tego co wiem, nie mogę jej odłączyć nawet mediów, ani wtargnąć do mieszkania, nawet celem wymiany rzeczy. Dodatkowo nie zamierzam psuć drzwi i okien, bo mieszkanie jest w wysokim standardzie i będzie mnie to kosztowało więcej niż jej czynsz za kilka miesięcy.