Wpis z mikrobloga

Mam problem z lokatorem w mieszkaniu, które wynajmuję. Pani wypowiedziała umowę (sama z własnej woli) i termin jej obowiązywania upłynął 9 listopada. W związku z utrudnioną sytuacją, preferencyjnie pozwoliłem jej zostać jeszcze na grudzień, aby mogła znaleźć inny lokal (wszystko jest udokumentowane mailowo, nic nie było załatwiane telefonicznie). Pani następnie poprosiła o więcej czasu, twierdząc, że zostaje w Polsce do 26 stycznia. Poinformowałem ją, że ok, o ile dokona wpłaty za styczeń do 31 grudnia. Takiej wpłaty nie było. Wobec tego od stycznia pani zajmuje lokal bez umowy i bez mojej zgody.

Pani nie chce się wyprowadzić, twierdzi, że nękam ją psychicznie (bo wysyłam do niej maile, informujące, że zalega z opłatami i prośbę o opuszczenie lokalu), a teraz zaczyna wymyślać choroby i jako przyczynę podaje mieszkanie. Twierdzi, że mieszkanie nie ma wentylacji (a ma), że w mieszkaniu jest inne ciśnienie niż na zewnątrz i dlatego boli ją głowa i "siada jej na mózg" (to jej słowa). Nie będę wypisywał wszystkiego, bo pani chce ode mnie abym "odpowietrzył uszczelki" cokolwiek ma to znaczyć, ale tego typu żądania są na porządku dziennym (pojawiły się w momenie kiedy pani zaczęła zalegać z opłatami).

Robiłem wstępne rozeznanie, wiem, że muszę zgłosić sprawę do sądu rejonowego, aby orzekł on, że ta pani przebywa tam bezprawnie. Czy potrzebuję do tego prawnika? Czy zna ktoś prawnika w Krakowie, który zajmuje się tego typu sprawami? Będę wdzięczny za wszelkie porady, a także to co mogę, a czego nie mogę zrobić. Ofc, każdą poradę będę weryfikował, bo nie zamierzam wierzyć anonowi z internetów ( ͡° ͜ʖ ͡°), ale liczę że ktoś może mnie nakierować na potencjalne rozwiązanie.

#wynajem #wynajemdlugoterminowy #krakow #lokatorzy #pytanie #poradaprawna #poradyprawne #eksmisja #prawo
  • 121
@rzuf22: No dobra. A co z opcją lokalu zastępczego? Tu nie ma wyboru i możesz jako zastępczy wynająć jej jakąś chałupę gdzie psy dupami szczekają (byleby była w dobrym standardzie, o ile mi wiadomo) lub #!$%@?ć ją na jakieś blowisko pełne Sebków. Koniecznie z prądem na kartę. Tamtejsze mieszkanie opłacić na jakiś czas z góry i potem niech spada.
Tylko jeszcze kwestia jak to zrobić zgodnie z prawem żeby jakiejś sraki
@Krs90 a jak op jej wparuje do mieszkania to policję wezwie ona za naruszenie miru domowego

Gdyby to było moje mieszkanie, to przestaję do niej pisać na dwa tygodnie, wpadam tam z kolegami karkami, babie zabieramy telefon, jak drze ryja to zaklejam taśmą, pakujemy jej rzeczy albo każemy się spakować w trybie ekspresowym, szybko ogarniamy jakby jej tam w ogóle nie było, potem wywalamy pasożyta za drzwi, i niech se dzwoni, udajemy
udajemy że już od dwóch tygodni tam nie mieszka bo się sama wprowadziła.


@churros8: Nie ma spisanego protokołu odbioru mieszkania, nie ma spisanych stanów liczników itp.

Ogólnie to nie mogę jej wyrzucić i obawiam się, że sąd w takim przypadku bez pisemnego potwierdzenia, że się wyprowadziła, przychyli się do lokatora, który będzie twierdził, że się nigdy nie wyprowadził. Będzie to słowo przeciw słowu, bo ja będę twierdził, że się wyprowadziła. Wystarczy
@rzuf22 musisz jej maksymalnie uprzykrzyć życie. Wprowadzasz swoich ludzi do swojego mieszkania i robisz imprezę. Wynosisz swoje meble, demontujesz swoje okna itd
@rzuf22: kurczę, chora sprawa. Pamiętam, jak kiedyś wynajmowalem mieszkanie to wlasciciel w umowie mial taki zapis, że po zakończeniu najmu jesli nie usunę swoich rzeczy, to on je pakuje, wystawia na dwor i informuje mnie o tym. No ale mi nie przyszlo do głowy, że moglbym cudowac. Tydzień przed terminem juz wysprzatane bylodo zdania. Nie wiem, czy tamten zapis byl legalny, czy tylko taki straszak.
@rzuf22: krótko - jesteś w dupie ¯\_(ツ)_/¯
W tym antyludzkim państwie taki lokator ma więcej praw od właściciela. Nie zgłaszałbym tego do żadnej instytucji - sąd, policja etc.
Próbuj rozwiązać to we własnym zakresie z użyciem wszelkich możliwych środków, kara grzywny lub zawiasy mogą okazać się lepszym wyjsciem niż oczekiwanie aż miasto zapewni Twojej najemczyni lokal z najmem socjalnym lub pomieszczenie tymczasowe w przypadku eksmisji.
@rzuf22: w trakcie stanu epidemi nie eksmitujesz - patrz tarcza anty kryzysowa.
Powinieneś uzyskać nakaz zaplaty za czynsz za ten okres za ktory zalega. Do komornika i szukac jakiegos majątku z którego uda Ci sie ściągnąć. Nakaz zaplaty uzyskujesz w sądzie z nakazem do komornika. Mozesz próbować ogarniac przez lubelski sąd internetowy.
Jesteś właścicielem wynajmującą jest obecnie posiadaczem wszelkie wejscia bez zgody będą naruszeniem posiadania. Możesz spróbować prosic komornika o wprowadzenie