Wpis z mikrobloga

@Shatter: Absolutnie nie są wadliwe w niskich temperaturach. Obniżają jedynie wydajność - spada COP. Pompy powietrze-woda działają dokładnie tak samo. Sprawdź sobie to urządzenie https://www.midea-electric.pl/Dla-Ciebie/Produkty-dla-Ciebie,id,77194/premium,-zestaw-mission-xtreme-3,5-kw
Budując wg dzisiejszych norm i tak już musisz tej izolacji dać całkiem sporo a w przyszłym roku jeszcze więcej. Ja np wolę wydać więcej na izolację niż potem puszczać pieniądze z dymem lub oddawać gazowni czy elektrowni.
@niemily jestem tego samego zdania. Ani gości nie przyjmujmiesz (no chyba, że w tej szopie obok domu xD), ani nie masz miejsca na większe sprzęty. A jeszcze weź przez przypadek gówniaka zrób to nowy dom musisz budować. Jak już wyprowadzać się z miejskiej klitki 60m2 to chociaż do czegoś sporo większego.
Moi rodzice mają dom trzypiętrowy i korzystają z każdego pietra bo na każdym jest chociaż jeden pokój użytkowy (pralnia, kuchnia, pokoje
@niemily: Kto teraz robi przetwory? (Mam na myśli pokolenie 25-35, wszystko kupują). Trzymasz kartony po tv czy innych sprzętach? Garaż bym do tego projektu dodał i picco bello, nie tragizuj, 120mkw bardzo optymalny rozmiar dla rodziny 2+2
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@mitchumi: wiesz po co? :) Po to, że jak mi się tv zepsuje to sobie go zapakuję i odeślę. A jak np. będę miał ochotę obejrzeć z kumplem mecz na dużym ekranie na działce nad jeziorem to też mi się przyda w transporcie.

I wiesz dlaczego go trzymam? :) Bo mogę, bo nie zbudowałem sobie klity, w której jedno głupie nadmiarowe pudełko jest problemem i trzeba je od razu utylizować. Jak
@niemily ale to jest właśnie najfajniejsze, mieć trochę większe mieszkanie niż w bloku ale z ogródkiem i bez #!$%@? sąsiadów są ścianą. Sama planuje w przyszłości dom około 100m2, ale nie zamierzam mieć dzieci, więc na dwie osoby to aż nad to. Moi rodzice sobie #!$%@? chatę 200m plus piwnica, mieszkają tam sami, mają do tego składzik - graciarnię za domem i wszystko jest #!$%@? rzeczami, brrr. Ogarnięty człowiek nie potrzebuje zbierać
@borjaki: niby tak,ale taki klimat ze sytuacje dość rzadkie. Auto można zostawić pod samymi drzwiami w razie ulewy.
Auto z gazem trochę strach trzymać,ciepłe auto tez niezbyt przyjemne zapachy zostawia.

A garaż kilka metrów od domu to małe królestwo faceta,cos podłubie,zrobi sobie mała silke,browara spije i schowa się przed sfochowana żoną
@chrominancja enjoy bieganie po trzech piętrach jak będą starzy i zdrowie nie będzie pozwalało. Moi rodzice mają piętrowy plus piwnica, są koło 50 więc jeszcze jest ok, ale jak siadzie kręgosłup to życzę powodzenia (a mama ma chory). Poza tym budować całe piętro domu, żeby używać jednego pomieszczenia na nim to trochę bez sensu.
@Ligniperdus ale to jest prawda, jak cię nie stać na sprzątaczkę na etacie to kto to będzie sprzątał? Jeśli nie jesteś brudasem i na przykład masz zwierzę, to trzeba codziennie odkurzac, ścierać kurze itp. Plus jak masz więcej łazienek niż jedna, to minimum raz w tygodniu szorujesz to przez kilka godzin. O oknach nawet nie wspominam. No chyba że sprzątasz raz w miesiącu, ale to nie moje standardy.
@Bakardi: Mega, pamiętaj żeby trzymać pracowników za morde, bo to krętacze straszni. Umierające babcie, rodzice, ciotki, ucięte palce i inne absurdalne wymówki w tej branży to codziennoś, nie daj się zwieść bo pracownicy szczególnie wykończeniowi nie lubią "dokańczać pracy" wolą rozpoczynać nastepna i życ na zaliczkach
@pollyanna: nie chce mi się opisywać jak zbudowany jest mój dom ale wszystko jest całkiem przemyślane. Powiązane ze sobą pokoje są w bliskiej odległości od siebie.
Co do bycia starym, no sorry ale ten argument jest troche z dupy. Jak jest się starym to wszystko tak naprawdę przeszkadza więc organizacja swojego życia z myślą, że ostatnie 10 lat może (ale nie musi) być problemowe jest trochę śmieszne. Moi dziadkowie też mają
@borjaki mieszkanie w tej samej okolicy nie jest alternatywą dla domu w tej samej okolicy, bo w domu masz dużo więcej zalet. Masz wlasne podwórko, ogródek itp. Mozesz zrobić grilla czy #!$%@?ąć sobie basen. Dlatego albo mieszkanie w centrum, gdzie korzystasz z zalet mieszkania w centrum, ale masz wady bloku (sąsiedzi, brak terenu zielonego i generalnie #!$%@? z grzybnia) bądź kamienicy (często duży koszt remontu, układ narzucony z góry, pięćdziesiąt metrów wysokości,
Jeśli nie jesteś brudasem i na przykład masz zwierzę, to trzeba codziennie odkurzac, ścierać kurze itp.


@pollyanna: ale to wtedy chyba zwierzę jest problemem nie dom?

Plus jak masz więcej łazienek niż jedna


a jak mam w mieszkaniu więcej niż jedną? znowu nie widzę tutaj co zmienia w tym dom

wyśmiewam tylko ludzi którzy widzą 2 opcje - mieszkanie 60m albo dom 100m, a więcej to już tylko 400 i sprzątaczka
@chrominancja ile lat mają dziadkowie? Jeśli koło 70, to nie są jeszcze starzy, więc nic dziwnego, że im nie przeszkadza. Gorzej, jak będą mieli 90 czy na przykład będą musieli jeździć na wózku. Dla mnie to ważne, żeby o tym myśleć, bo zbudujesz dom, a później masz piętro wyłączone z obsługi, bo się samemu na nie nie dostaniesz. I słyszy się historię, że babcie są uwięzione na 4 piętrze w bloku bez
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@pollyanna: ale ja nigdzie nie napisałem, że tak się nie da żyć.

Wszystko wedle potrzeb i możliwości, wyraziłem tylko zdanie że MI się takie projekty nie podobają i uważam że jak już się buduje, to chociażby piwnica z garażem zrobiłaby z tego o wiele praktyczniejszy stan, a ludzie się na mnie rzucili w tym wątku jak bym im matkę obraził. xD

Ktoś mnie nawet nazwał zawistną #!$%@?ą xD to właśnie takie
@niemily: 130m2 użytkowego , duże tam macie te mieszkania w blokach ....


@Bakardi: bo generalnie jest tak, że jak czegoś nam brakuje, to potem zmieniając na nowe, mamy tendencje do przesadzania. Jak mamy mało szaf w chacie, to w nowej mamy całe pokoje w nich. Jak mały metraż, to dom 2x większy niż naprawdę nam potrzeba.
Ja mam mieszkanie 70 parę metrów i się po nim ganiamy. Jakbym miał ogarniać
@Ligniperdus Bez zwierzęcia się nie kurzy? Kurzy sie, z resztą większość osób ma zwierze czy dziecko, a to brudzi. No chyba że budujesz sobie muzeum, to wtedy masz czysto i się nie narobisz. Jak ktoś lubi porządek, a przy tym pracuje i nie ma czasu sprzątać tak często, to nie ma sensu budować takiego domu. Widzę po mojej mamie, jak ma się zebrać do mycia okien to nie jest zbyt szczęśliwa, a
@pollyanna: oj już mają trochę po 80. Nie wszyscy ludzie są niedołężni, a by tego uniknąć warto prowadzić zdrowy tryb życia, wtedy nie trzeba się tak ograniczać. Jak na moje mieszkanie na siłę w małej klitce "bo na starość..." jest zwyczajnie śmieszne. Jak jest się tak niedołężnym, że jest się uwiezionym we własnym mieszkaniu to nie jest to wina mieszkania/domu tylko tego, że mamy do czynienia z mega chorą osobą, która
@cienki137: No właśnie sama się mierze z dylematem. Budować w ciągu najbliższych lat dom większy (3 dzieci w wieku szkolnym, wiec na 120m raczej będzie ciasno) czy poczekać aż wyrosną i budować mały typowo "pod siebie". Bo zrobi się 160-170 m aby dzieci pomieszkały tam prze 5-10 lat a potem troszczyć się o to samemu w coraz starszym wieku? Albo pomęczyć się z nimi jeszcze trochę w bloku, w mieście a
Bo zrobi się 160-170 m aby dzieci pomieszkały tam prze 5-10 lat a potem troszczyć się o to samemu w coraz starszym wieku?


@dzikaZlasu: weź mi wytłumacz, o co wy się chcecie troszczyć? zamykasz te 3 pokoje i o nich zapominasz, puste ściany i podłoga za zamkniętymi drzwiami nikomu jeszcze całego domu nie zabrudziły
ja do dzisiaj mam "swój pokój" w domu u starych i co ciekawe to ja go ogarniam
@pollyanna: ale ja rozpatrywalem przypadek akurat domu w miescie i jako alternatywe duze mieszkanie tez w miescie. W mieszkaniu tez mozesz miec ogrodek i tereny zielone. dla mnie dom na zadupiu nie ma sensu, wole mieszkac w miescie.
@Shatter: grzeją normalnie, teściowie mieszkają w domu z pompą, dziadkowie męża mieszkają w domu z pompą. My zajmujemy się budowlanką i mamy praktycznie na co dzień styczność z tymi pompami i spokojnie wszystko chodzi. Sama byłam na początku sceptyczna, ale jak zobaczyłam na własne oczy, że to działa, nie wymaga żadnej obsługi, a rachunki są śmieszne to się przekonałam. Przymierzamy się powoli do budowy swojego domu i sobie również wstawimy pompę
@Bakardi: ja sie nie boje tylko informuje zeby w Twoim domu nie popelniono tego bledu ktory popelnila FIRMA wykonujaca dom sasiadowi (od zera pod klucz). Po kilku latach meczy sie z wilgocia, plesnia. Planuja jakies wstrzykiwanie chemiczne czy cos - przewalona sprawa.
@dielel_: Bo decyzja o przeprowadzce z mieszkania do domu powinna być uzasadniona czymś więcej niż spełnieniem zachcianki o popisaniu się wśród znajomych. Jeżeli nie umie się planować zakupów z wyprzedzeniem i codziennie chodzi do żabki. A wymiana kontaktu już przerasta zdolności manualne, to lepiej zostać w wygodnym budownictwie wielorodzinnym. Nie musisz się martwić o przeciekający dach, skoszenie trawy, czy odśnieżanie podjazdu. Są jednak osoby które wolałby mieć swój mały warsztat, a
@Bakardi: Jezeli jeszcze nie zaplanowałeś to weź za wczasu zaplanuj kran, gniazdka i elektrykę na lampki na zewnątrz domu bo potem jest z tym strasznie dużo pierdzielania się.

Jeżeli ktoś buduje mały dom i zastanawia się czy budować "garaż" niech się nawet nie zastanawia, najlepiej ocieplony i ogrzewany, taki garaż można przerobić na wszystko, na pokój do ćwiczeń, suszarnie, można zawsze upchać tymczasowe graty, wygoda jest mega zajebista bo możesz coś
@Shatter: w większości przypadków nie ma to sensu przez słabą izolację i mnogość mostków termicznych. Żeby to nadrobić musiałbyś albo dopłacić do mocniejszej pompy (która będzie generować tak czy siak większe rachunki) lub zainwestować w porządne ocieplenie (najlepiej razem z wymianą okien na takie o korzystniejszym współczynniku Uw). Inną kwestią jest przystosowanie całej instalacji, bo pompa ciepła podgrzewa wodę do dużo niższej niż wymagane 90 stopni w starych instalacjach, a co