Wpis z mikrobloga

Przygotowałem w #maszprawo opracowanie o ciemnych stronach Tarczy Antykryzysowej. Przykłady? W mediach rząd mówił o przesunięciu rozliczenia PIT na 30 maja. Bzdura. Zamiast tego wprowadził w ustawie dorozumiane przyznanie się do popełnienia wykroczenia skarbowego.

Jak to zrobił? Otóż jak popełnia się przestępstwo / wykroczenie skarbowe, to pod pewnymi warunkami można złożyć tzw. czynny żal i skarbówka nas wtedy nie ściga. Jest to nic innego jak przyznanie się do czynu zabronionego, opisanie go i uiszczenie zaległego podatku.

W nowych przepisach napisali, że jeśli złoży się PIT po 30 kwietnia (termin rozliczenia się z fiskusem), ale przed 1 czerwca, to co prawda popełniłeś czyn zabroniony, ale nie musisz już pisać czynnego żalu. (°°

Szczegóły w artykule. Zrobiłem znalezisko i zwracam się z prośba o wykop.

Inny przykład? W tarczy przewidziano, że od 01.01.2021 r. ZUS trzeba zawiadamiać o każdej umowie o dzieło, którą się zawarło jako zlecający. O każdej. Zrobiono to po to, żeby na szerszą skalę można było prowadzić kontrole takich umów, kwestionować ich charakter i dążyć do ich oskładkowania.

Kolejna sprawa. Urzędy narzucają swoją interpretację przepisów i to w taki sposób, że nie da się jej kwestionować. Na podstawie art. 15zzd ustawy COVID-19 można otrzymać pożyczkę. Napisano ten przepis tak, że również osoba samozatrudniona mogłaby się o tę pożyczkę starać. Tymczasem wniosek na stronie praca.gov.pl uniemożliwia wpisanie zerowego stanu zatrudnienia.

Więcej przykładów opisuję w artykule. Jeśli znacie podobne przykłady może warto je zebrać i przygotować jeszcze szersze opracowanie na ten temat. Mogę się tym zająć.

Jeśli ktoś chce być wołany do kolejnego artykułu niech plusuje komentarz.

Wołam też #prawo i #koronawirus

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo, w przypadku chęci otrzymania pomocy od szerszego grona wykopowych prawników.
-------------
Listę wszystkich moich wpisów pod tagiem #maszprawo znajdziesz tutaj.
  • 86
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Drogomir: tyle że 15k przychodu dotyczy wyłącznie osób opłacających składki tylko za siebie. Jeżeli kogoś zatrudniasz to limit nie obowiązuje.
Sam składałem, mam 3 etaty. Wniosek był też spójny z tym jak wytłumaczone jest to na stronie.
Masz 3 opcje we wniosku:
- płacisz za kogoś składki - zaznaczasz tylko miesiące za które chcesz zwolnienie
- płacisz tylko za siebie - dodatkowo deklaracja przychodu
- duchowni, też bez
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Nie rozumiem tego wzmożenia przy okazji rozliczania PIT-u.
Dokumentację otrzymuje się elektronicznie, rozliczyć się można on-line, zwrot dostać na konto, albo niedopłatę zapłacić on-line. Nie ma jakiegoś szczególnego powodu, dla którego trzeba by było opóźniać rozliczenie.
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: To nie jest wszystko. Nie ma doprecyzowanego kto to jest samozatrudniony więc ZUS zaczął interpretować że zwolnienia dotyczą tylko tych ludzi którzy "zgłosili do ubezpieczeń do 9 osób" a nie "zatrudniają do 9 osób". W ten sposób o zwolnienie nie mogą ubiegać się firmy które zatrudniają ale ludzi zwolnionych z płacenia składek (np studenci, osoby które pracują gdzie indziej na UOP). Co za tym idzie, ja np zatrudniając 3
  • Odpowiedz
Nikt nie raczył wspomnieć o małym kruczku, składki ZUS stanowią koszty działalności, w momencie przyznania zwolnienia ze składek, przestaje być to kosztem działalności więc momentalnie podskoczy należny podatek dochodowy za miesiące w którym ze składek zwolniono.


@Jaracz_Joint: > No niestety, coś za coś. Chyba nie oczekujesz odliczać sobie kosztów, których realnie nie ponosisz bo i z jakiej paki tak miałoby to działać?
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Ta konstrukcja jest pokrętna ale można powiedzieć - no cóż dobrze, że jest ten "automatyczny czynny żal". Otóż nie tym razem - jeżeli masz PIT do zapłaty, złożysz deklaracje do końca maja i zapłacisz podatek do końca maja to powinieneś zapłacić jeszcze odsetki XDDD Dzięki za ulgę XD
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Dziękuję za rzetelne informacje. A wiesz może jak jest w takim przypadku? Jeśli prowadzę działalność w formie spółki cywilnej i zatrudniam pracowników, to wnioskuję o zwolnienie ze składek tylko dla pracowników i dla siebie o ile nie miałem przychodu/dochodu wyższego niż 15 tys., czy też nie ma to żadnego znaczenia (bo zatrudniam pracowników) i mogę ubiegać się zwolnienie za pracowników i za siebie?
Znajoma próbowała mi to wyjaśnić tak
  • Odpowiedz
@BezKrakaNiePograszMakaroniarzu: No sprzeczałbym się. tutaj odpowiedź w Q&A na rządowej stronie:

Co z terminami do składania deklaracji i sprawozdań?

Osoby rozliczające PIT (PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38) mają więcej czasu na złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku. Nie ma również sankcji za złożenie deklaracji podatkowej i zapłaty podatku po terminie, jeśli nastąpi to do końca maja 2020 r.
  • Odpowiedz
@Inboxie: Jest rozgraniczenie między wspólniakmi, a pracownikami. Czyli znajoma ma rację - za pracowników spółki nie płacisz zusu (bo podpadasz pod ustęp 1), zaś współnicy płacący za siebie podpadają pod ustęp 2, czyli obowiązuje ich limit.
  • Odpowiedz
@BezKrakaNiePograszMakaroniarzu: Sorry, ale niezależnie od tego, że nie masz racji, to nie lubię rozmawiać z kimś kto jest bez powodu niegrzeczny, więc z mojej strony eot. Rozumiem, że w Twoim świecie rzeczy są "mocno z d--y" i normalne jest pytanie kogoś czy umie czytać ze zrozumieniem, ale ja jestem przyzwyczajony do innego sposobu rozmowy. Nawet na portalu ze śmiesznymi obrazkami.
  • Odpowiedz