Wpis z mikrobloga

Przygotowałem w #maszprawo opracowanie o ciemnych stronach Tarczy Antykryzysowej. Przykłady? W mediach rząd mówił o przesunięciu rozliczenia PIT na 30 maja. Bzdura. Zamiast tego wprowadził w ustawie dorozumiane przyznanie się do popełnienia wykroczenia skarbowego.

Jak to zrobił? Otóż jak popełnia się przestępstwo / wykroczenie skarbowe, to pod pewnymi warunkami można złożyć tzw. czynny żal i skarbówka nas wtedy nie ściga. Jest to nic innego jak przyznanie się do czynu zabronionego, opisanie go i uiszczenie zaległego podatku.

W nowych przepisach napisali, że jeśli złoży się PIT po 30 kwietnia (termin rozliczenia się z fiskusem), ale przed 1 czerwca, to co prawda popełniłeś czyn zabroniony, ale nie musisz już pisać czynnego żalu. (°°

Szczegóły w artykule. Zrobiłem znalezisko i zwracam się z prośba o wykop.

Inny przykład? W tarczy przewidziano, że od 01.01.2021 r. ZUS trzeba zawiadamiać o każdej umowie o dzieło, którą się zawarło jako zlecający. O każdej. Zrobiono to po to, żeby na szerszą skalę można było prowadzić kontrole takich umów, kwestionować ich charakter i dążyć do ich oskładkowania.

Kolejna sprawa. Urzędy narzucają swoją interpretację przepisów i to w taki sposób, że nie da się jej kwestionować. Na podstawie art. 15zzd ustawy COVID-19 można otrzymać pożyczkę. Napisano ten przepis tak, że również osoba samozatrudniona mogłaby się o tę pożyczkę starać. Tymczasem wniosek na stronie praca.gov.pl uniemożliwia wpisanie zerowego stanu zatrudnienia.

Więcej przykładów opisuję w artykule. Jeśli znacie podobne przykłady może warto je zebrać i przygotować jeszcze szersze opracowanie na ten temat. Mogę się tym zająć.

Jeśli ktoś chce być wołany do kolejnego artykułu niech plusuje komentarz.

Wołam też #prawo i #koronawirus

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo, w przypadku chęci otrzymania pomocy od szerszego grona wykopowych prawników.
-------------
Listę wszystkich moich wpisów pod tagiem #maszprawo znajdziesz tutaj.
  • 86
  • Odpowiedz
@NaChuiMiTaCHata: Mój faworyt to art.15zzzq Zapytasz jakiej ustawy? Otóż ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
  • Odpowiedz
@Wychwalany: No właśnie nie ma wytycznych! Różnie jest w różnych przepisach. Zrobiłem research i zawsze jest o to awantura. Wpisz siebie i później będą ciągali takiego delikwenta za składanie fałszywych oświadczeń. Poza tym na stronach różnych PUP wprost pada informacja, że ich zdaniem trzeba zatrudniać pracownika. No ale to jest tylko ich zdanie, a ktoś może mieć inne. Ja np. mam inne.
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: A co z pracodawcą zatrudniającym obywateli polskich w Polsce bez stałej siedziby w Polsce? Np. Spółka X z Belgii, bez oddziału w Polsce, pracownicy opłacają sobie sami ZUS w Polsce. Tam jest jakieś kryterium wyników finansowych. To wtedy bierze się wyniki finansowe spółki? Dla polskich pracodawców jest eKRS, można sobie sprawdzić sprawozdanie finansowe. A co z zagranicznymi? Nie pracuje w kadrach, ale jestem ciekaw.
  • Odpowiedz
@Jaracz_Joint: Jaki masz stosunek do swoim kontrahentów pozostawiam tobie. Napisałem moje spostrzeżenie, ponieważ sądzę, że z perspektywy kogoś, kto się tym zajmuje jest to rzecz oczywista, a że ludzie będą się pieklić? A kiedy się nie pieklą?
  • Odpowiedz
@diogene: Według tego co jest w ustawie (a przynajmniej ja to tak interpretuję) dowiesz się do 30 dni po złożeniu ostatniej deklaracji, której zwolnienie obejmuje czyli uwaga... w lipcu xD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Dawidienko1: z perspektywy osoby która się tym zajmuje tak. Z perspektywy właściciela działalności już nie jest to tak oczywiście.

Nie pieklą się kiedy rozumieją system podatkowy, ale nie nadążają z pojmowaniem za zmianami.
  • Odpowiedz
@diogene: Umorzenie. Odpowiedzi na razie nie dostaniesz bo masz poniższy przepis:

Art.31zq. 1. Za marzec, kwiecień i maj 2020 r. płatnik składek zobowiązany jest przesyłać deklaracje rozliczeniowe lub imienne raporty miesięczne na zasadach i w terminach określonych w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zgodnie z tymi przepisami zwolniony jest z obowiązku ich składania.

2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zwalnia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: Jako osoba zajmująca się prawem nie odnosisz wrażenia, że obudziliśmy się w kraju bez osób kompetentnych do napisania jakiejkolwiek ustawy? Zamiast spójnych wydanych w jednym czasie dokumentów mamy milion pomniejszych, a każdy z nich zawiera tyle błędów i niejasności, że głowa mała. #!$%@?ąc od opcji politycznych i tego całego zamieszania: przeraża mnie jak nisko stoi nasze ustawodawstwo ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
d 01.01.2021 r. ZUS trzeba zawiadamiać o każdej umowie o dzieło, którą się zawarło jako zlecający. O każdej.


@LaudatorLibertatis: mój zlecający jest zza granicy. Co wtedy? Ma co miesiąc wysyłać do ZUSu powiadomienie? XD
  • Odpowiedz
15zzd

@LaudatorLibertatis: przynajmniej nazywają rzeczy po imieniu: zarządzenie z dupy. Czyli jak dobrze rozumiem, jeśli rozliczymy się po 30 kwietnia, to nie musimy pisać żalu i błagania Pani Grażynki o przebaczenie, ale karne odsetki już zapłacić trzeba? To po uj to wszystko XD
A jak tak walczą z UZ to może niech usuną wszystkie umowy poza UOP. Albo lepiej, niech ZUS będzie ściągany każdemu powyżej 18 roku życia z konta
  • Odpowiedz
@LaudatorLibertatis: sorry za offtop, ale jak w świetle obecnych rozporządzeń wygląda sytuacja, jak będę chciał pojechać na święta do dziewczyny? Będzie nas 3 osoby w samochodzie na dłuższej trasie.
Na wypoku czytam że jest różnie, jakby co na co powinienem się powoływać, czy w ogóle wyruszać w trasę?
  • Odpowiedz
Tymczasem wniosek na stronie praca.gov.pl uniemożliwia wpisanie zerowego stanu zatrudnienia.


@LaudatorLibertatis: Niemożna też wpisać ułamków etatu :D na infolinii dowiedzieliśmy się, że jak mieliśmy 1,5 etatu to mamy wpisać 2 a później próbować się tłumaczyć za 3 miesiące :D Albo (uwaga!) napisać na email pup wiadomość wyjaśniającą :D która nie wiadomo do kogo kiedy ani gdzie trafi :D
  • Odpowiedz