Wpis z mikrobloga

Przygotowałem w #maszprawo opracowanie o ciemnych stronach Tarczy Antykryzysowej. Przykłady? W mediach rząd mówił o przesunięciu rozliczenia PIT na 30 maja. Bzdura. Zamiast tego wprowadził w ustawie dorozumiane przyznanie się do popełnienia wykroczenia skarbowego.

Jak to zrobił? Otóż jak popełnia się przestępstwo / wykroczenie skarbowe, to pod pewnymi warunkami można złożyć tzw. czynny żal i skarbówka nas wtedy nie ściga. Jest to nic innego jak przyznanie się do czynu zabronionego, opisanie go i uiszczenie zaległego podatku.

W nowych przepisach napisali, że jeśli złoży się PIT po 30 kwietnia (termin rozliczenia się z fiskusem), ale przed 1 czerwca, to co prawda popełniłeś czyn zabroniony, ale nie musisz już pisać czynnego żalu. (°°

Szczegóły w artykule. Zrobiłem znalezisko i zwracam się z prośba o wykop.

Inny przykład? W tarczy przewidziano, że od 01.01.2021 r. ZUS trzeba zawiadamiać o każdej umowie o dzieło, którą się zawarło jako zlecający. O każdej. Zrobiono to po to, żeby na szerszą skalę można było prowadzić kontrole takich umów, kwestionować ich charakter i dążyć do ich oskładkowania.

Kolejna sprawa. Urzędy narzucają swoją interpretację przepisów i to w taki sposób, że nie da się jej kwestionować. Na podstawie art. 15zzd ustawy COVID-19 można otrzymać pożyczkę. Napisano ten przepis tak, że również osoba samozatrudniona mogłaby się o tę pożyczkę starać. Tymczasem wniosek na stronie praca.gov.pl uniemożliwia wpisanie zerowego stanu zatrudnienia.

Więcej przykładów opisuję w artykule. Jeśli znacie podobne przykłady może warto je zebrać i przygotować jeszcze szersze opracowanie na ten temat. Mogę się tym zająć.

Jeśli ktoś chce być wołany do kolejnego artykułu niech plusuje komentarz.

Wołam też #prawo i #koronawirus

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo, w przypadku chęci otrzymania pomocy od szerszego grona wykopowych prawników.
-------------
Listę wszystkich moich wpisów pod tagiem #maszprawo znajdziesz tutaj.
  • 86
@LaudatorLibertatis: Ta "tarcza" to jest taki okrutny zart, ze rece opadaja. To nawet nie jest prztyczek w nos dla przedsiebiorcow tylko prawy prosty. Jednoczesnie usmiechajac sie do kamery i mowiac ile to nie robimy i jak to nie pomagamy. A najlepsze jest to ze szary czlowiek nie ma szans tego zrozumiec i bedzie absolutnie przekonany ze rzad daje przedsiebiorca grube tysiace z ulgach ZUS i podatakach. (°°
via Wykop Mobilny (Android)
  • 38
@LaudatorLibertatis: Nikt nie raczył wspomnieć o małym kruczku, składki ZUS stanowią koszty działalności, w momencie przyznania zwolnienia ze składek, przestaje być to kosztem działalności więc momentalnie podskoczy należny podatek dochodowy za miesiące w którym ze składek zwolniono.

Tylko czekam na telefony klientów z pretensjami, czemu tyle dochodowego mają do zapłaty...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Na razie mamy poniższy przepis


Art.31zx.

Przychody z tytułu zwolnienia z obowiązku opłacania należności z tytułu składek, o których mowa w art. 31zo, nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Zwracam uwagę, że dotyczy osób fizycznych.


@LaudatorLibertatis: jeśli się nie mylę tutaj nie dochodzi do zwolnienia ze składek, a opłaceniu ich przez skarb Państwa.
W nowych przepisach napisali, że jeśli złoży się PIT po 30 kwietnia (termin rozliczenia się z fiskusem), ale przed 1 czerwca, to co prawda popełniłeś czyn zabroniony, ale nie musisz już pisać czynnego żalu.


co za kur... mentalność przy tworzeniu przepisów
(°° (°° (°°
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Dawidienko1: Jeśli żaden kontrahent jeszcze sam mi nie powiedział że doszedł do takiego wniosku i jest tego świadomy to mam nazwać wszystkich swoich kontrahentów debilami czy przepisy za nieprawidłowo przedstawione światłu dziennemu?

Umyślnie zostało to przemilczane bo można mówić tylko o dobrych rzeczach, o złych nasza władza nie chce mówić, a uważam że powinno się przedstawić pozytywne i negatywne strony każdego nowego rozwiązania.